• Konkurs językowy PANDA
          • Konkurs językowy PANDA

          • Parafrazując klasyka: "nasi uczniowie nie gęsi i swój język mają", ale języki obce również mają doskonale opanowane!  10 kwietnia 2024 r. uczniowie klas 4, 5, 6, 7 i 8 przystąpili do konkursów językowych PANDA. Zmagano się z zadaniami z języka angielskiego, niemieckiego oraz hiszpańskiego.

            Trzymamy kciuki i czekamy na wyniki.

            Powodzenia!

            Katarzyna Osiecka

        • Tajemniczy Zamek Czocha
          • Tajemniczy Zamek Czocha

          • Niedaleko miejscowości Leśna na Dolnym Śląsku, nad malowniczym zalewem rzeki Kwisy, leży jeden z najbardziej tajemniczych zamków - Zamek Czocha.  Jego komnaty, tajemne przejścia, wieże oraz salę tortur zwiedzali uczniowie klas 4a i 4d.  Niezwykłe to miejsce i pełne niespodzianek, gdzie dzieje się magia, bo jak wytłumaczyć pojawienie się nagle znanych Youtuberów???

            Katarzyna Osiecka

        • Międzyszkolny Konkurs Ortograficzno - Gramatyczny
          • Międzyszkolny Konkurs Ortograficzno - Gramatyczny

          • Dnia 26.03.2024 r. w naszej szkole odbył się Międzyszkolny Konkurs Ortograficzno - Gramatyczny dla uczniów klas drugich i trzecich.To był wyjątkowy dzień - święto miłości do języka polskiego.Było nam niezmiernie miło gościć uczniów, nauczycieli i rodziców z zaprzyjaźnionych szkół z Mietkowa, Imbramowic, Zastruża oraz z Jaworzyny Śląskiej.Uczniowie zaprezentowali wysoki poziom znajomości zasad pisowni języka polskiego. Jury w składzie E.Cichecka, M.Wojewodzic i R.Węglarz zdecydowało o przyznaniu nagród i wyróżnień.
            W kategorii uczniów klas 2:

            I miejsce
            Kinga Najnigier SP  Żarów
            Kazimierz Kutołowski SP Żarów

            II miejsce
            Kacper Dudek SP Mietków
            Antoni Byczek SP Imbramowice

            III miejsce
            Barbara Mozgała SP Zastruże
            Klaudia Muraszko SP Jaworzyna Śląska

            Wyróżnienia
            Aurelia Sobańska SP Zastruże
            Diana Molzahn SP Imbramowice
            Nikola Urbaniak SP Jaworzyna Śląska

            W kategorii klas 3:

            I miejsce 
            Lena Przystał SP Zastruże

            II miejsce
            Marcel Bogusz SP Zastruże
            Róża Stępień SP Jaworzyna Śląska

            III miejsce
            Małgorzata Plizga SP Żarów
            Jan Grochowina SP Żarów

            Wyróżnienia
            Maja Chrebela SP Mietków
            Zofia Bilska SP Mietków
            Martyna Szeremeta SP Imbramowice
            Oliwia Pawłowska SP Imbramowice

            Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy. Dziękujemy  nauczycielom i rodzicom za włożony trud w przygotowanie uczniów do konkursu.Zapraszamy wszystkich za rok!

        • W bajkowym świecie Jana Brzechwy
          • W bajkowym świecie Jana Brzechwy

          • Dzień Patrona szkoły – Jana Brzechwy to wielkie święto wszystkich uczniów i nauczycieli. Na ten dzień – 25 marca – zostało przygotowane wyjątkowe przedstawienie pt. „Całkiem nowa bajka” oraz zostali zaproszeni wyjątkowi goście – włodarze Miasta i Gminy Żarów, przedstawiciele oświaty, Rady Rodziców oraz sponsorzy i przyjaciele szkoły.

            Uroczystego otwarcia akademii dokonała dyrektor szkoły Barbara Nowak, na ręce której burmistrz Leszek Michalak oraz wiceburmistrz Przemysław Sikora złożyli kwiaty w podziękowaniu za przygotowanie uroczystości.

            W twórczość Patrona szkoły wprowadził nas wyjątkowy bohater – Pan Kleks wraz z Adasiem Niezgódką. Skoro wyjątkowy bohater, to i sceneria niebanalna – świat florystyczny ukazany w kolorowym, bajkowym świecie, pełnym magii i tajemniczości. Żywa muzyka towarzysząca podczas akademii podrywała nogi do tańca, a dłonie układały się same do oklasków. Twórczość ukazana w akademii przez młodych aktorów szkoły podstawowej opierała się na bajce, czyli nierealistycznym świecie, w którym dzieją się rzeczy niemożliwe: gdzie kury piły kawę, dwa razy dwa było pięć, kaczka-dziwaczka chodziła do apteki po mleko, a kwoka – dla której dobre wychowanie to podstawa – kazała wynosić się swoim gościom. Nie sposób wspomnieć o żabie, która zanadto się pociła i miała unikać wilgoci. Taki oto absurdalny świat ukazywał w swojej twórczości Jan Brzechwa.

            Klaszczące dłonie, tańczące nogi pod krzesłami oraz uśmiechy i radość na twarzach to sygnał, że ta uroczystość była wesoła i udana.

            Dziękuję wszystkim, którzy włożyli ogrom pracy w przygotowanie tej uroczystości – uczniom za mordercze, wielogodzinne próby, nauczycielom za współpracę, dekoracje, inscenizacje, Dyrekcji szkoły– za wsparcie i dzielenie się doświadczeniem oraz wyrozumiałość w zakresie obowiązków, dzięki czemu mogłam skupić się na próbach do spektaklu.

            Kłaniam się Państwu pięknie.

            Anna Buda

        • Dzień Świętego Patryka
          • Dzień Świętego Patryka

          • Przez ostatnie kilka dni uczniowie z klas młodszych naszej szkoły celebrowali Dzień Świętego Patryka - patrona Irlandii. Dzieci poznały ciekawostki o Irlandii i jej symbolach, a także dowiedziały się, jak wyglądają obchody tego dnia w innych krajach na świecie. Na lekcjach angielskiego nasi uczniowie uczestniczyli w zabawach i rywalizacjach nawiązujących do Dnia Św. Patryka (oj niekiedy było burzliwie), kolorowali Leprechauny lub przyozdabiali swoje ubrania wykonanymi własnoręcznie zielonymi koniczynkami. Pamiątkowe fotki też były.

        • O wolontariacie i pracy w hospicjum
          • O wolontariacie i pracy w hospicjum

          •  

            O tym, jak ważna jest praca w hospicjum i drugi człowiek oraz dostępności 24h/dobę, przekonali się uczniowie naszej szkoły, wsłuchując się w słowa pani psycholog, która na co dzień pracuje w hospicjum dziecięcym. Mowa o  "Hospicjum Dziecięcym - FORMUŁA DOBRA" we Wrocławiu, z kórym nasza szkoła współpracuje już kilka lat.
            13 marca Samorząd Uczniowski zorganizował dwa warsztatowe spotkania z panią psycholog Anną Gil-Gumowską - pracownikiem i opiekunem podopiecznych w hospicjum. Spotkaniom dla klas 1-3 i 4-8 przyświecało hasło:  "Zostań  Superbohaterem FORMUŁY DOBRA".

            Uczniowie zarówno z młodszych, jak i starszych klas byli bardzo zainteresowani tym, jak wygląda  praca w hospicjum dziecięcym oraz tym,  jak można  zostać  wolontariuszem i realnie pomagać małym pacjentom i ich rodzinom.
            O tym, że  nasi uczniowie to wyjątkowo wrażliwi i empatyczni młodzi ludzie świadczy ogromne  zaangażowanie w świąteczną zbiórkę na rzecz "Hospicjum Dziecięcego  - FORMUŁA DOBRA".
             

            Samorząd Uczniowski 

        • Zwycięzcy konkursu na Palmę Wielkanocną
          • Zwycięzcy konkursu na Palmę Wielkanocną

          • Podczas Kiermaszu Wielkanocnego, który miał miejsce 17 marca w GCKiS w Żarowie, uczniowie klas 4a oraz 5a odebrali nagrodę za zdobycie ex aequo I miejsca w konkursie na klasową Palmę Wielkanocną. Nagrodą był voucher na 300 zł. 

            Serdecznie gratulujemy uczniom i ich wychowawcom. 

            KOs

        • Warsztaty świąteczne
          • Warsztaty świąteczne

          • Dnia 13.03.2024 r. klasa 3a powitała w klasie Panią Joasię Traczyk dzieki której odbyły się u nas przedświąteczne warsztaty na których uczniowie wykonali piękne pisanki techniką decoupag. Zajęcia sprawiły nam wiele radosci. Bardzo dziekujemy Pani Asi za poświęcony czas, za pomoc i wspaniałą zabawę.


            Małgorzata Wojewodzic

        • IV Żarowska Giełda Szkół Ponadpodstawowych
          • IV Żarowska Giełda Szkół Ponadpodstawowych

          • 14 marca 2024 r. nasza szkoła była organizatorem IV Żarowskiej Giełdy Szkół Ponadpodstawowych, w której uczestniczyli ósmoklasiści ze Szkoły Podstawowej w Mietkowie, Szkoły Podstawowej w Imbramowicach, Szkoły Podstawowej w Zastrużu, Szkoły Podstawowej w Mrowinach oraz naszej szkoły. Gościliśmy również uczniów i nauczycieli z dwunastu szkół ponadpodstawowych z powiatu świdnickiego.

            Bogate oferty edukacyjne przedstawiły szkoły, takie jak: I LO w Świdnicy, II LO w Świdnicy, III LO w Świdnicy, Zespół Szkół Ogólnokształcących w Strzegomiu, LO TEB Edukacja w Świdnicy, Technikum Ortopedyczne i Weterynaryjne w Świdnicy, Zespół Szkół nr 1 w Świdnicy, Zespół Szkół Hotelarsko-Turystycznych w Świdnicy, Zespół Szkół Mechanicznych w Świdnicy, Zespół Szkół Ekonomicznych w Świdnicy, Zespół Szkół w Żarowie oraz Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Mokrzeszowie.

            Dużą niespodzianką dla uczniów były gogle VR, dzięki którym każdy mógł sprawdzić swoje umiejętności praktyczne w wirtualnej rzeczywistości. W zupełnie nowy wymiar mogli przenieść się uczniowie dzięki przedstawicielom WSSE, którzy reprezentują Klaster Edukacyjny „INVEST IN EDU”. Mamy nadzieję, że dzięki Giełdzie Szkół Ponadpodstawowych ułatwiliśmy naszym uczniom podjęcie decyzji związanej z wyborem dalszej ścieżki edukacyjnej. Dziękujemy wszystkim za przygotowanie stanowisk i materiałów promujących szkoły. Wszystkie stoiska cieszyły się dużym zainteresowaniem. Szczególnie miło było nam gościć naszych absolwentów. Zapraszamy przedstawicieli szkół na kolejną edycję naszej giełdy.

        • Dzień Kobiet w oddziałach przedszkolnych
          • Dzień Kobiet w oddziałach przedszkolnych

          • Dzień kobiet w oddziałach przedszkolnych świętowaliśmy z radością i uśmiechem. Dzieci uczestniczyły w różnorodnych zajęciach, tworząc kreatywne prace, robiąc wspólnie pyszne smakołyki. Młode damy wzięły udział w oryginalnych sesjach fotograficznych oraz spedziły czas w SPA. Chłopcy obdarowali swoje koleżanki upominkami i z ochotą wzięli udział w "dziewczyńskich" zabawach. Poprzez wszystkie aktywności i rozmowy promowaliśmy szacunek i równość płci, przekazując wartościowe przesłanie już od najmłodszych lat.

        • W Dzień Kobiet o kobietkach i kobietach
          • W Dzień Kobiet o kobietkach i kobietach

          • Patio szkolne przez ostatnich kilka dni zamieniło się w istny raj dla uczniów – najpierw Dni Języków Obcych, teraz Dzień Kobiet i spotkanie z niezwykłą kobietą – Marzeną Kotowską, kosmetologiem, trenerem makijażu permanentnego oraz właścicielką gabinetu kosmetycznego „Perfect Glamour” we Wrocławiu. Znana z 3. sezonu  „Królowych życia”.

            8 marca zdecydowanie należał w naszej szkole do kobiet. Wszędobylskie, gadatliwe i rozbawione. Słodkie, piękne, wrażliwe, delikatne i pewne siebie, z podniesioną głową dumnie nosiły dziś na swych dłoniach kwiaty. Panowie nie mieli szans, by wtrącić dziś choćby słowo. Elegancko ubrani, przystojni koledzy przygotowali z myślą o swoich koleżankach słodki poczęstunek, wzruszające życzenia oraz prezentację multimedialną – portrety uczennic oraz pań nauczycielek, natomiast Samorząd Uczniowski wręczył wszystkim kobietom pyszne babeczki i kwiaty, składając przy tym życzenia. Były także medale z napisem: „Jesteś super”. Dookoła unosiła się radość, a promienisty uśmiech obecny dziś na wszystkich kobiecych twarzach zarażał mężczyzn. Kolorowe balony, kwiaty i karteczki „Jesteś wyjątkowa i idealna” – to dodatki, które sprawiły, że każda kobieta czuła się wyróżniona.

            Spotkanie w patio z panią Marzeną przyciągnęło wszystkie dziewczęta ze szkoły. Trenerka opowiadała, jakie kremy wybierać dla młodej skóry i dlaczego ma to tak wielkie znaczenie w ich wieku, doradzała wybór podkładów oraz przestrzegała przed problemami, z jakimi mogą  się mierzyć, robiąc nieodpowiedni manicure czy pedicure. Pani Marzena zachęcała do stosowania kosmetyków na naturalnych bazach, bo im więcej chemii, tym gorzej dla skóry. Zwracała uwagę na częstotliwość mycia rąk, ponieważ brudna dłoń przenosi bakterie na skórę, która odchorowuje ten kontakt. Ponadto zachęcała do porzucenia wszelkich nałogów, które kompletnie rujnują stan skóry.

            Na zakończenie dyrektor szkoły Barbara Nowak wręczyła pani Marzenie kwiaty oraz specjalne podziękowanie za udział w edukacji kosmetycznej młodego pokolenia.

            Bardzo dziękujemy za to spotkanie i wyjątkowy kobiecy czas.    

            Anna Buda

        • Klimatyczne czytanie w bibliotece
          • Klimatyczne czytanie w bibliotece

          • W ramach projektu edukacyjnego „Graj z nami w zielone”® realizowanego przez firmę Polenergia wspólnie z Kulczyk Foundation oraz partnerem merytorycznym UNEP/GRID – Warszawa w lutym oraz w marcu br. w klasach 4-6 przy okazji zastępstw doraźnych odbyło się „Klimatyczne czytanie”. Uczniowie zgromadzeni w bibliotece szkolnej podzielili się swoją wiedzą na temat odnawialnych źródeł energii, a następnie czytali na głos książki: „Klimatyczni”, „Klimat” oraz „Świat do remontu”. Duże zainteresowanie wśród uczniów wzbudziła książka „Klimatyczni”, która została wykonana przy użyciu surowców wtórnych.

            Wszystkie wymienione tutaj tytuły oraz inne ciekawe pozycje książkowe zostały zakupione ze środków firmy Polenergia.

            Dziękujemy za eko-edukację!

            Oprac. Anna Buda

        • Dni Języków Obcych
          • Dni Języków Obcych

          • W dniach od 4 do 7 marca 2024 r. w naszej szkole odbywały się Dni Języków Obcych. Pierwsze oznaki celebrowania zauważono już w poniedziałek, ponieważ uczniowie przyozdobili drzwi klas własnoręcznie wykonanym flagami i plakatami z formami powitania i pożegnania w wybranym języku. Stopniowo na korytarzu pojawiły się ciekawostki o Londynie, trójwymiarowa makieta..., a w środę pod opieką p. Anety Wawro-Kokoszko uczniowie klas 6-8 rozegrali grę terenową, skanowali kody QR i wykonywali zadania kulturalno-językowe.

            7 marca, to czas, gdy patio szkolne zamieniło się w Zieloną Irlandię. Królowała irlandzka muzyka, „złoty garniec” ze słodyczami, zielona galaretka owocowa przygotowana przez uczennicę klasy 7 Nadzieję Cargill. Było miejsce na zabawę, prace plastyczne i  zdjęcia. W tym dniu pani dyrektor Barbara Nowak wręczyła nagrody i dyplomy uczestnikom i laureatom konkursu z języka angielskiego – Pingwin. Nagrodzono również zwycięzców gry terenowej .

            Dziękujemy wszystkim za udział i wspaniałą zabawę.

            Organizatorzy wydarzenia: Katarzyna Osiecka oraz Aneta Wawro-Kokoszko.

            Tekst: Katarzyna Osiecka

            Zdjęcia: Anna Buda

        • Szkolny Konkurs Ortograficzno - Gramatyczny
          • Szkolny Konkurs Ortograficzno - Gramatyczny

          • W naszej szkole od wielu lat organizowany jest Konkurs Ortograficzno – Gramatyczny, który jest doskonałą okazją do kształtowania świadomości językowej i edukacji w zakresie poprawnego posługiwania się polszczyzną wśród najmłodszych uczniów. Dnia 27 lutego 2024 r. odbył się I etap – szkolny .W zmaganiach z językowymi zawiłościami wzięło udział 41 uczniów z klas drugich i trzecich. Wśród uczestników konkursu znaleźli się prawdziwi miłośnicy ortografii, dla których język polski nie jest taki trudny. Jury w składzie E. Cichecka, M. Wojewodzic i R. Węglarz podjęło decyzję o nagrodzeniu następujących uczniów:

             

            W kategorii klas drugich:

            I miejsce

            Kinga Najnigier 2a

            Kazimierz Kutołowski 2c

            II miejsce

            Katarzyna Pyda 2a

            Szymon Kukla 2d

            III miejsce

            Anna Bąkowska 2a

            Wyróżnienie

            Bartosz Maruszak 2b

             

            W kategorii klas trzecich:

            I miejsce

            Małgorzata Plizga 3c

            Jan Grochowina 3b

            II miejsce

            Iga Lewicka 3d

            Piotr Pawlik 3b

            III miejsce

            Hanna Wszołek 3c

            Emilia Gesing 3d

            Antoni Wojda 3b

            Pola Książek 3a

            Do drugiego etapu konkursu – międzyszkolnego zakwalifikowani zostali : Kinga Najnigier i Kazimierz Kutołowski oraz Małgorzata Plizga i Jan Grochowina. Laureatom życzymy powodzenia, a wszystkim uczestnikom gratulujemy i dziękujemy za udział w konkursie.

        • Bliżej Wielkanocy
          • Bliżej Wielkanocy

          • W dniu 26 lutego klasa 4a we współpracy z rodzicami: Katarzyną Synówką, Ewą Korbut oraz Pauliną Denker-Jarosz przygotowała palmę klasową na XXX Konkurs „Pisanka, Palma, Tradycje wielkanocne” organizowany przez GCKiS w Żarowie. Konkurs ma na celu m.in. przywrócenie zanikającego zwyczaju własnoręcznego wykonania palm, rozwijania wrażliwości estetycznej oraz popularyzacji tradycji wielkanocnych.

            Oprac. Kasia Osiecka

        • Walentynkowa randka z książką
          • Walentynkowa randka z książką

          • Z okazji Walentynek biblioteka szkolna przygotowała niespodziankę dla swoich najmłodszych czytelników - akcję „Randkę z książką”, która miała na celu propagowanie czytelnictwa wśród dzieci.

            W ramach kampanii Wyprawka Czytelnicza Instytut Książki podarował wszystkim pierwszoklasistom książkę ,,Wnuczka antykwariusza". Tekst do niej stworzyła Justyna Bednarek, a za ilustracje odpowiada Emilia Dziubak.

            Książki - niespodzianki były zapakowane w papier i ozdobione serduszkami.

            Mamy nadzieję, że udało się otworzyć Wasze serca na przygodę z książką i że wszystkie „randki” okazały się dla Was udane.

            Beata Jurczak

            Justyna Rzeczycka

            Małgorzata Stężycka

        • Walentynkowe serce w kawiarni
          • Walentynkowe serce w kawiarni

          • Święto Zakochanych, powszechnie znane jako Walentynki, należy do najprzyjemniejszego święta. Komercyjnie kojarzone z amorkami, misiami, serduszkami, balonikami, kwiatami i oczywiście kolorem czerwonym. Wyczekiwane zwłaszcza przez tych, którzy tajemniczo podkochują się w drugiej osobie i chciałyby wreszcie wyznać swoje uczucie drugiej osobie. Walentynkowa i (nie)walentynkowa miłość spada na człowieka znienacka i może zostać już na zawsze jako ta jedna – jedyna.

            Uczniowie naszej szkoły równie niecierpliwie wyczekiwali najpierw dyskoteki walentynkowej, później poczty walentynkowej, a na końcu dyżurni doczekali się walentynkowej Kawiarenki Literackiej.

            Zwyczajem jest, że do Kawiarenki Literackiej dyżurni zapraszają dyrektor szkoły Barbarę Nowak, która przybyła wraz ze swoim gościem. Kawiarniana atmosfera przy blasku świec oraz romantycznym walentynkowym wystroju udzieliła się wszystkim obecnym. Kawiarenka to chwilowa odskocznia od pracy i nauki.  

            Kawiarenka Literacka to cykliczne spotkania młodych czytelników, którzy na co dzień nie tylko sięgają po literaturę różnych rodzajów, ale także pomagają w pracach bibliotecznych. Kawiarenka to ukoronowanie ich ciężkiej pracy. Książka, która tym razem towarzyszyła nam podczas spotkania to „Miłość. Myśli zebrane” Paulo Coelho. W kawiarence dostępne były kawa, herbata oraz pyszne babeczki i ciasto przygotowane przez panią z biblioteki wraz z dyżurnymi.

            Dziękujemy wszystkim za obecność i mile spędzony czas w gronie przyjaciół.

            Anna Buda