• Informacje ogólne

• Regulamin Świetlicy - pobierz plik w postaci pliku PDF

Świetlica szkolna

Świetlica to miejsce gdzie dzieci mogą miło, przyjemnie i pożytecznie spędzić czas zarówno przed jak i po zajęciach lekcyjnych. Jest to miejsce nauki, rozwoju, zabawy i odpoczynku. Podczas zajęć świetlicowych wychowawcy zapewniają uczniom poczucie i stwarzają atmosferę akceptacji każdego z nich. Świetlica szkolna w pierwszej kolejności obejmuje opieką;

a) uczniów dojeżdżających z klas I – III, IV – VIII oraz wychowanków oddziałów przedszkolnych,

b)  wychowanków oddziałów przedszkolnych oraz uczniów klas I – III, których rodzice/prawni opiekunowie pracują zawodowo i w ustalonym przez dyrektora szkoły terminie zapisali dziecko do świetlicy.

Dla uczniów naszej szkoły zorganizowano 8 grup świetlicowych, w trzech budynkach szkoły.

Świetlica szkolna jest czynna  w godzinach od 5:30 do 7.45 oraz od 11.40 do 16:00

Głównym celem działalności świetlicy szkolnej jest zapewnienie uczniom zorganizowanej opieki wychowawczej, pomocy w nauce oraz odpowiednich warunków do nauki własnej i rekreacji.

zapewnienie opieki przed i po lekcjach, rozwijanie zainteresowań i uzdolnień poprzez udział w różnych zajęciach.  Nie mniej ważne jest tworzenie właściwych warunków do pracy własnej uczniów, pomoc uczniom w odrabianiu lekcji, stworzenie dzieciom poczucia  bezpieczeństwa i zaufania, zorganizowanie dzieciom dobrej zabawy w bezpiecznej i życzliwej atmosferze.

Nasze świetlice oferują uczniom różnorodne zajęcia:

• Zajęcia plastyczno-techniczne
          • Zajęcia sportowe – rekreacyjne (gry i zabawy na boiskach szkolnych)
          • Spotkania z książką
          • Gry i zabawy logiczne
          • Gry i zabawy planszowe
          • Gry i zabawy ruchowe
          • Pomoc uczniom w odrabianiu prac domowych
          • Zajęcia tematyczne poświęcone uroczystościom i świętom
          • Imprezy okolicznościowe połączone z występami i poczęstunkiem dla dzieci
          • Konkursy świetlicowe
          • Zabawy przy muzyce

Bardzo lubiane przez dzieci są zajęcia plastyczne i  dlatego poświęca się im dużo czasu. Dzięki tym zajęciom  rozwijamy spostrzegawczość, wyrabiamy dokładność i wrażliwość estetyczną, doskonalimy umiejętności manualne, rozbudzamy wyobraźnię.

Zajęcia sportowo-rekreacyjne poprawiają samopoczucie u dzieci. Oferowane zaś gry i zabawy kształtują u wychowanków sprawność motoryczną, koordynację ruchową. Przy sprzyjających warunkach pogodowych proponujemy dzieciom zabawy ruchowe na świeżym powietrzu, spacery, gry i zabawy, wyścigi, zabawy na szkolnym boisku.

Zajęcia według własnych zainteresowań mają na celu wyciszenie dzieci, zaproponowanie im zabawy, w którą lubią się bawić i która przynosi im przyjemność oraz pozwala odreagować powstałe napięcia. Zabawy te rozwijają także wyobraźnię, umiejętność przyjaznego komunikowania się, współdziałania i zabawy w grupie.

Świetlica oprócz organizowania czasu wolnego wspomaga funkcję dydaktyczną szkoły. Na zajęciach pomagamy uczniom odrabiać lekcje.

Świetlica nasza jest miejscem bardzo kolorowym. Zawdzięcza ona swój wygląd gazetkom ściennym, na których umieszczane są pomysłowe  prace dzieci.