• XV lecie Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Żarowie

        •        

          Zawsze byliśmy szczególną szkołą. Nasza wyjątkowość polegała, między innymi  na tym, że po połączeniu SP nr 1 im. Henryka Sienkiewicza oraz SP nr 3 im. Juliusza Słowackiego i utworzeniu SP w Żarowie, mieściliśmy  się w kilku budynkach.

                15 lat temu te budynki i ich otoczenie nie wyglądały tak jak teraz. Aby doprowadzić je do dzisiejszego stanu, potrzebowaliśmy zaangażowania wielu ludzi: władz wojewódzkich, władz miasta,  rodziców i oczywiście dużej ilości środków finansowych. Ważną część placówki zawsze stanowiły obiekty sportowe, na których od rana do późnych godzin wieczornych można spotkać miłośników zdrowego trybu życia, sportu i rekreacji: sala gimnastyczna, sala widowiskowo-sportowa i powstałe w 2013 roku - boisko lekkoatletyczne.

                Bardzo ważną datą w historii Naszej szkoły jest rok 2006, wtedy to nastąpiło uroczyste nadanie szkole imienia i wręczenie sztandaru. Przedstawiciele nauczycieli, uczniów i rodziców złożyli uroczyste ślubowanie. Od tego dnia jesteśmy Szkołą Podstawową im. Jana Brzechwy w Żarowie.

                Szkoła to nie tylko budynek, atmosferę szkoły tworzą nauczyciele, uczniowie, pracownicy administracji i obsługi technicznej. Pierwszym Dyrektorem szkoły była Pani Elżbieta Piotrowska, a funkcję Wicedyrektora pełniła obecna Pani Dyrektor – Urszula Rurarz oraz Pan Roman Konieczny, obecnie Przewodniczący Rady Miejskiej w Żarowie. Przez te 15 lat zmieniał się również skład grona pedagogicznego. Nasi nauczyciela są zawsze uśmiechnięci, radośni, pełni energii  i entuzjazmu. Niektórzy się zmienili… są coraz młodsi i piękniejsi.

                  Upływ czasu widać również po uczniach, którzy z rozkosznych sześciolatków, po raz pierwszy przekraczających progi naszej szkoły, przez pasowanych na uczniów pierwszoklasistów, zdobywających przez sześć lat wiedzę, rozwijających swoje pasje i zainteresowania, wyrośli na dojrzałych i odpowiedzialnych młodych ludzi, którzy fantastycznie odnajdują się w dynamicznie  zmieniającym się świecie XXI wieku.

          2. NAUCZANIE I UCZENIE SIĘ

                  Siedem lat spędzonych w szkole to nie tylko nauka. Nasza szkoła zawsze dawała uczniom szansę na rozwijanie własnych zainteresowań  i pasji. Jesteśmy organizatorami wielu różnorodnych cyklicznych konkursów. Umożliwiamy walkę o laury zwycięstwa w konkursach organizowanych przez inne szkoły. Starsi i młodsi uczniowie bardzo chętnie uczestniczą w licznych olimpiadach przedmiotowych, gminnych konkursach językowych, wokalnych, plastycznych, ortograficznych, gramatycznych, recytatorskich, turniejach małego aktora Od lat bierzemy udział i zajmujemy czołowe miejsca w Przeglądach Teatralnych dla dzieci i młodzieży, Przeglądach Zespołów Kolędniczych, „Zielonych Teatrzykach” organizowanych w gminie i powiecie.

          W myśl zasady, że w zdrowym ciele zdrowy duch dbamy nie tylko o rozwój  szarych komórek, ale i sprawność fizyczną. Kalendarz sportowych imprez naszej szkoły jest bardzo bogaty. Zaczynając od wrześniowej inauguracji roku sportowego, przez różnego rodzaju turnieje, rozgrywki oraz zawody sportowe na szczeblu szkolnym, gminnym, powiatowym wojewódzkim a nawet ogólnopolskim. Wielu naszych absolwentów kontynuuje z powodzeniem naukę w szkołach o profilach sportowych. Są wśród nich przyszli reprezentanci Polski w piłce nożnej i siatkowej. Możemy pochwalić się, że naszym absolwentem jest mistrz świata w rzucie młotem Paweł Fajdek.

                  Wśród naszych absolwentów są laureaci prestiżowego Konkursu Interdyscyplinarnego – zDolny Ślązaczek – Anna Lasak i Kamila Wygodzka. O sukcesach naszych wychowanków świadczą liczne puchary wyeksponowane w gablotach na korytarzach szkoły.

                  Lekcje w Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy to nigdy nie jest nudne 45 minut. Uczniowie zawsze rozwijali swoją twórczą i kreatywną postawę na zajęciach prowadzonych metodami warsztatowymi, korzystali z tablicy interaktywnej, pracowni multimedialnej, pracowni komputerowej. Lekcje w naszej szkole nie ograniczały się do sal lekcyjnych, nasi wychowankowie wyjeżdżają na wycieczki dydaktyczne np. na Uniwersytet Wrocławski do Zakładu Antropologii w ramach lekcji przyrody, do Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Myśliborzu czy do Jaskini Nietoperzy w Świdnicy. Bardzo popularne zawsze były rowerowe  wycieczki edukacyjno – krajoznawcze, dzięki którym mieli  okazję poznać najpiękniejsze miejsca w naszej gminie. Nasi uczniowie, na pewno, zawsze będą pamiętać niepowtarzalne  spotkania                 z niezwykłymi ludźmi, zarówno z mieszkańcami naszego miasta, jak       i tymi, których znamy na co dzień z ekranu telewizora.

          Przez te 15 lat nasza szkoła brała udział w wielu projektach, dzięki którym uczniowie stawali się coraz bardziej otwarci i ciekawi świata. Do najważniejszych należały: Indywidualizacja Nauczania, Radosna Szkoła, Mały Mistrz, Odyseja Umysłu, Akademia Rozwoju,  Mistrzowie Kodowania. W niektórych zajęciach uczestniczyli też rodzice.

                  Dużo pozytywnych emocji i niezapomnianych przeżyć zapewniły programy, dzięki którym nasi wychowankowie odkrywali w sobie uzdolnienia sportowe np. Umiem Pływać, Lekkoatletyka dla Każdego czy Multisport w Szkole.

          Wszyscy lubią wyjeżdżać na wycieczki, najbardziej na takie, które trwają baaardzo dłuuugo. Starsi uczniowie też bardzo chętnie uczestniczyli w wyjazdach na Zielone Szkoły np. do Władysławowa, Jastrzębiej Góry, Kotliny Kłodzkiej i w Pieniny. Zdobywali tam nie tylko wiedzę merytoryczną, uczyli się samodzielności, odpowiedzialności za siebie i innych, tolerancji i asertywności. Na takich wyjazdach rodziły się pierwsze szkolne miłości i przyjaźnie na całe życie.

          Organizujemy też zajęcia dla rodziców. Są to warsztaty umiejętności wychowawczych.

          Bardzo ważnym wydarzeniem w życiu każdego szóstoklasisty jest Sprawdzian Ucznia kl. 6. W tym roku, za utrzymujące się w szkole wysokie wyniki sprawdzianu Ucznia klasy szóstej, nasza szkoła otrzymała Certyfikat – „Wiarygodna Szkoła

          3. REALIZACJA PROGRAMU WYCHOWAWCZEGO I PROFILAKTYCZNEGO

                  Przez te 15 lat nasi uczniowie, uczestniczyli w wielu dodatkowych zajęciach w ramach realizacji programu wychowawczego                        i profilaktycznego. W szkole od lat bardzo prężnie działa wolontariat. Najpopularniejszym miejscem w szkole jest biblioteka. To tutaj od 15 lat działa tematyczna kawiarenka literacka, to tutaj odbywają się cykliczne imprezy np. Dzień Pluszowego Misia, Dzień Czekolady. Aktywnie działa też Samorząd Uczniowski. Imprezy z okazji   Mikołajek, Pierwszego Dnia Wiosny na zawsze wpisały się w historię szkoły.

          Organizujemy też wiele imprez cyklicznych, w których mogą  uczestniczyć całe rodziny  Dzień Pieczonego Ziemniaka, Dzień Sportu, Wigilie klasowe,Dzień Matki i największa Piknik Rodzinny, podczas którego nauczyciele wcielali się w bohaterów wierszy – Jana Brzechwy.

          Wszyscy wiedzą, jak ważną rolę w życiu każdego z nas odgrywają rodzice. Nasza szkoła również nie funkcjonowałaby tak sprawnie bez Ich pomocy. Uczestniczą w wielu uroczystościach, organizują Bal Walentynkowy, Zabawę Karnawałową, pomagają w odnawianiu sal lekcyjnych. Pieczone przez  rodziców ciasta uatrakcyjniały imprezy. Rodzice Towarzyszą nam , zarówno wtedy, gdy 1 września  pierwszy raz przyprowadzają swoje pociechy do szkoły, jak i sześć lat później na uroczystej akademii z okazji ukończenia Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Żarowie.

          4. WSPÓŁPRACA ZE SPOŁECZNOŚCIĄ

                   Nasza szkoła zawsze integrowała się ze społecznością lokalną. Uczniowie bardzo chętnie uczęszczali na zajęcia odbywające się w  Miejskiej Bibliotece Publicznej i Gminnym Centrum Kultury i Sportu. Brali udział w imprezach wraz z kolegami z Gimnazjum w Żarowie, Szkoły Podstawowej w Mrowinach, Szkoły Podstawowej w Imbramowicach oraz Szkoły Podstawowej w Zastrużu. Uczestniczyli w   Dniach Godności organizowanych przez Ośrodek Pomocy Społecznej. Zdobywali atrakcyjne nagrody dzięki współpracy z  Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego, realizując projekt „Jestem świadomym uczestnikiem ruchu drogowego”. Współpracowali z policją, strażą pożarną w ramach Gminnego Turnieju o Zagrożeniach
          i Bezpieczeństwie i Programu Bezpieczny Dolnoślązak. Na magicznej scenie Teatru Bezdomnego pobierali nauki od pana Ryszarda Dykcika.

                  Piętnaście lat minęło jak jeden dzień, mamy nadzieję, że nadchodzące lata będą równie obfitujące w ciekawe wydarzenia, a nowe wyzwania i pomysły , które przed nami, przysporzą nam nowych zwolenników i przyjaciół Szkoły.