- Informacje
- ROK SZKOLNY 2024/2025
- ROK SZKOLNY 2023/2024
- ROK SZKOLNY 2022/2023
- ROK SZKOLNY 2021/2022
- ROK SZKOLNY 2020/2021
- ROK SZKOLNY 2019/2020
- ROK SZKOLNY 2018/2019
- Rok szkolny 2017/2018
- Koło Przyjaciół Biblioteki
- Rok szkolny 2016/2017
- Rok szkolny 2015/2016
- Rok szkolny 2014/15
- Rok szkolny 2013/2014
- Rok szkolny 2012/2013
- Rok szkolny 2011/2012
- Rok szkolny 2010/2011
- Filmy
- Regulamin wypożyczania podręczników
- Regulamin Biblioteki
- Dla nauczycieli
- Dla rodziców
- Dla absolwentów
- Lektury
- Warto przeczytać!
- LEKTURY KLAS 1-3 online
- LEKTURY KLAS 4 -8 online
- WARTO CZYTAĆ, SŁUCHAĆ I OGLĄDAĆ online
- Inspiracje
- ROZMOWY Z PISARZAMI
ROK SZKOLNY 2022/2023
Czytająca zerówka
Dnia 7 czerwca dzieci z oddziału przedszkolnego 0b wraz z wychowawczynią panią Katarzyną Rykowską odwiedziły bibliotekę szkolną po raz ostatni w tym roku szkolnym. Ta "zerówka" była najaktywniejszym zespołem i wypożyczyła najwięcej książek (399, co daje na 1 czytelnika 17 książek), odwiedzając bibliotekę raz w tygodniu. Dziękujemy rodzicom za zaopatrzenie swoich pociech w piękne teczki biblioteczne i przede wszystkim za czytanie dzieciom wypożyczoych książek!
Dzieci zostały nagrodzone dyplomikami Wzorowego Czytelnika oraz książeczkami do samodzielnego czytania. Dziękuję za fantastyczną współpracę pani Katarzynie Rykowskiej!
Beata Jurczak
nauczyciel bibliotekarzWieża czytelnicza
W roku szkolnym 2022/23 klasa 2d wzięła udział w projekcie edukacyjnym "Wieża czytelnicza". Tytuł pożeracza książek zdobyli:
1 miejsce Emilia Gesing
2 miejsce Franciszek Główka
3 miejsce Nadia Lesiak
Tetiana VovkJak nie czytam, jak czytam
Dnia 7 czerwca wzięliśmy udział w ogólnopolskiej akcji czytelniczej "Jak nie czytam, jak czytam".
"Głównym celem akcji jest budowa pozytywnego wizerunku czytania. Sprawienie, by książka nie kojarzyła się młodym ludziom z obowiązkową lekturą, lecz z czymś przyjemnym, ze spokojem, z wolnym czasem i rozrywką."
Znaleźliśmy się w grupie 3500 placówek: szkół, bibliotek szkolnych, publicznych i pedagogicznych oraz przedszkoli.
#jaknieczytamjakczytam
Relacja filmowaSpotkanie Bibliotekarzy
- W piątek 12 maja 2023 r. w bibliotece szkolnej odbyło się Spotkanie Bibliotekarzy zorganizowane z okazji Dnia Bibliotekarza i Tygodnia Bibliotek. Gościliśmy w naszych progach Panie ze szkół miasta i gminy: Szkoły Podstawowej im. UNICEF w Imbramowicach, Szkoły Podstawowej im. Astrid Lindgren w Zastrużu, Zespołu Szkół im. Jędrzeja Śniadeckiego w Żarowie, oraz Panią dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Żarów i Panią kierownik Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej we Wrocławiu Filia w Świdnicy. Gości przywitała dyrekcja szkoły - Pani Barbara Nowak i Pan Sebastian Grajaszek.
Była to znakomita okazja do wymiany doświadczeń, rozmowy o pracy w bibliotekach, komputeryzacji i oczywiście o książkach i czytelnikach
Wyniki konkursu „KLASOWE POJEMNIKI DO SEGREGOWANIA ŚMIECI”
Z przyjemnością przedstawiamy wyniki konkursu techniczno - plastycznego „KLASOWE POJEMNIKI DO SEGREGOWANIA ŚMIECI”:
I miejsce - klasa 2c
II miejsce - klasa 3a
III miejsce - klasa 1c
wyróżnienia - klasa 1d i 3b
Jesteśmy z Was dumne! Bardzo dziękujemy uczniom, nauczycielom i rodzicom za odzew i udział w konkursie! Śmietniki są wspaniałe! Nadają się do produkcji masowej.
Gratulujemy i dziękujemy!
#OcalimyŚwiatTydzień Ziemi w bibliotekach
W Tygodniu Ziemi uczniowie klas młodszych słuchają i doświadczają, jak mogą dbać o Ziemię (każdy z osobna i wszyscy razem). Uczniowie klasy 1c, 1a i 2d, 2c i 2a wzięli udział w warsztatach "Jak chronić środowisko naturalne człowieka?" w bibliotece szkolnej. Pierwszoklasiści (1a) zasadzili również klasowe roślinki.
W dniach 17-20 kwietnia 2023 r. z okazji Dnia Ziemi uczniowie klas pierwszych wzięli udzial w warsztatach proekologicznych zorganizowanych przez Bibliotekę Publiczną w Żarowie. Podczas warsztatów uczniowie wykazali się dużą wiedzą na temat naszej planety. Dzieci mają świadomość, w jaki sposób należy dbać o czystość, jak segregować śmieci i jak oszczędzać wodę.
W ramach Tygodnia Ziemi uczniowie klasy 2d i 2b wzięli udział w warsztatach ekologicznych w Bibliotece Miejskiej. Wykazali się bogatą wiedzą przyrodniczą, rozwiązali quiz ekologiczny, a na koniec zgodnie współpracując w grupach wykonali plakaty. Te zajęcia dostarczyły nam wiele wrażeń.Mamy Teatrzyk Kamishibai!
Dzięki Narodowemu Programowi Rozwoju Czytelnictwa 2.0 mogliśmy zakupić dla biblioteki i oddziałów przedszkolnych dwa Teatrzyki Kamishibai. Karty narracyjno - obrazkowe do teatrzyku to bajki, baśnie i legendy autorstwa Beaty Gabrat: Kotka Psotka, Magiczna gąsienica, Legenda o Syrence Warszawskiej; J. i W. Grimm: Królowa Pszczół, O wilku i siedmiu koźlątkach, Trzy Świnki i H. Ch. Andersena: Słowik, Brzydkie kaczątko oraz Legenda o Bazyliszku, Legenda o Lechu, Czechu i Rusie.
Teatrzyk budzi powszechne zainteresowanie i zachwyt.Konkurs "Kim będę? Ja za 20 lat" rozstrzygnięty!
-
W listopadzie rozstrzygnięto konkurs plastyczny: Kim będę? Ja za 20 lat. Celem konkursu było kształtowanie wrażliwości artystycznej, rozbudzanie indywidualnych zdolności, zainteresowań oraz rozwijanie umiejętności plastycznych, estetycznych oraz umiejętności przekazania i zaprezentowania swojej wiedzy. Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas I – VIII SP. Zadaniem uczestnika konkursu było wykonanie książki tematycznej w formie LAPBOOKA (tzw. książka na kolanach) nawiązującej do tematu konkursu. Spośród wszystkich prac wyłoniono następujących laureatów:
-
KATEGORIA KLASY 1-3
I miejsce:
Kinga Najnigier kl. 1a, Jakub Odzimkowski kl. 2b, Filip Gwóźdź kl. 1c
II miejsce:
Oliwia Jagielnik kl. 3d, Antonina Kałużna kl. 3a, Kinga Nicieja kl. 3d
III miejsce:
Kaja Dutkiewicz 3a
KATEGORIA KLASY 4-8
I miejsce:
Mikołaj Buda kl. 6c
II miejsce:
Sara Dobrowolska kl. 4d, Dawid Chorągwicki kl. 5c
III miejsce:
Wojciech Bąkowski kl. 4a, Jakub Horoszkiewicz kl. 6b
Wyróżnienie:
Nadzieja Cargill kl. 6c, Malwina Szklarz kl. 6c, Cecylia Kaczmarek kl. 6c
Nagrodzone prace zostały przedstawione na wystawie pokonkursowej znajdującej się w holu szkoły.
Wszystkim laureatom gratulujemy i do zobaczenia w kolejnej edycji!
Organizatorzy
Beata Jurczak
Katarzyna Przytuła-Nowak
-
Brzechwolandia
Dnia 28 października 2022 r. gościliśmy w szkolnej świetlicy dwie grupy przedszkolne na prezentacji wierszy Patrona naszej szkoły - Jana Brzechwy. Uczniowie klasy 3b wraz z wychowawczynią panią Justyną Onopą przygotowali piękne przedstawienie pt. „Brzechwolandia”, podczas którego najmłodsi uczniowie szkoły mogli zapoznać się z twórczością „profesora serdecznego uśmiechu”. Nad całością czuwała p. Beata Jurczak a dekoracje przygotowała p. Marta Dobrowolska.
Teatrzyk kamishibai
-
„Kamishibai to teatrzyk obrazkowy ukryty w "drewnianej skrzynce". Z zewnątrz jest niepozorna. Zamknięta przypomina trochę walizkę. Lecz wkrótce po otworzeniu jej tajemniczych drzwiczek cała gromadka dzieci zamiera jak zahipnotyzowana. Kamishibai służy do prezentowania widzom ilustracji, które tworzą fabułę. Zbiór obrazków (umożliwiających przedstawienie całej opowieści), ułożonych jeden po drugim, umieszczany jest w butai - drewnianej skrzynce. Na odwrocie każdej ilustracji znajduje się fragment tekstu czytanego głośno przez narratora siedzącego przy teatrzyku. Tekst do obrazka pokazywanego w danym momencie, jest wydrukowany z tyłu obrazka go poprzedzającego, i jest widoczny jedynie dla czytającego. Dzieci natomiast oglądają piękne ilustracje zmieniające się jak slajdy. Ich prezentowaniu towarzyszy wyjątkowy nastrój, stworzony za sprawą teatrzyku kamishibai.” (źródło: https://kamishibai.com.pl/)
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 umożliwi nam zakup teatrzyku właśnie dla dzieci z oddziałów przedszkolnych i z klas 1-3. W przyszłości będziemy mogli sami tworzyć opowieści i ilustracje do teatrzyku kamishibai.
Dzięki współpracy z Dolnośląską Biblioteką Pedagogiczną filią w Świdnicy mogliśmy zaprezentować grupom przedszkolnym i klasie pierwszej teatrzyk kamishibai.
Kawiarenka Literacka
Kawiarenką Literacka w bibliotece szkolnej z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Wyjątkowi Dyżurni zorganizowali uroczyste spotkanie przy samodzielnie upieczonych ciastach i przy jesiennej herbatce czytali książkę "Gorzka czekolada", zakupioną w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.
Przerwa na Czytanie
Dnia 12.10.2022 r. szkoła wzięła udział w III Międzynarodowej edycji VII ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w czytaniu na przerwie. Począwszy od dzieci z oddziałów przedszkolnych po uczniów klas ósmych i nauczycieli wzięliśmy do rąk książki i czytaliśmy, czytaliśmy, czytaliśmy… ulubione książki, nowo zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0, wypożyczone z biblioteki.
Dziękujemy za udział w akcji!
Czytajmy książki!
Czytanie ma moc!
Witamy najmłodszych Czytelników Biblioteki Szkolnej!
Dzieci z oddziałów przedszkolnych 0c i 0b po raz pierwszy odwiedziły Bibliotekę Szkolną. Świetnie przygotowane – potrafiły odpowiedzieć na pytania: co to jest biblioteka, wypożyczanie i szanowanie książek. Zaopatrzone w piękne kolorowe teczki, mogły wypożyczyć nowiutkie książeczki kupione specjalnie dla nich w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. Zostały pasowane na Czytelników Biblioteki Szkolnej, otrzymały dyplomy zaprojektowane przez wychowawczynię grupy 0b panią Katarzynę Rykowską i wydrukowane przez Urząd Miasta i Gminy Żarów.
Z niecierpliwością czekamy na kolejnych najmłodszych Czytelników.
Czytamy i działamy
Wychodząc naprzeciw zadaniu Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0, jakim jest rozwijanie czytelnictwa wśród dzieci, klasa 3a podjęła szereg działań w tym kierunku:
1. Wzięli udział w stworzeniu Jesiennego Teatru Lalek. Pomysł na stworzenie fabuły uczniowie zaczerpnęli z poezji znanych polskich pisarzy. Czytając i słuchając wierszy o jesieni, poznali nie tylko piękno żywego słowa, ale także rozbudzili swoją wyobraźnię – tworząc piękne przedstawienia teatralne.
2. Otrzymali kalendarze samodzielnego czytania, w którym codziennie, w domu, zaznaczają przeczytane fragmenty ulubionych książek. A większość powieści, opracowań i poezji wypożyczają ze szkolnej biblioteki, odwiedzając ją w każdą środę. Każdego miesiąca najpilniejsi czytelnicy otrzymują dyplom z gratulacjami.
Miesiąc Biblioteki Szkolnej
Październik jest Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych. Nasza Biblioteka, mieszcząca się w dwóch budynkach szkoły, ma już nowe książki - zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0, ma również nową aranżację wnętrz, która zachęca uczniów do przebywania w Czytelni i sięgania po książki.
Oto plan działań na ten miesiąc:
4.10. - Światowy Dzień Zwierząt
12.10. - akcja czytelnicza "Przerwa na Czytanie"
10 - 21.10. - dzieci z oddziałów przedszkolnych odwiedzą po raz pierwszy Bibliotekę i zostaną pasowani na Czytelników
24 - 28.10 - "Brzechwolandia czyli przegląd twórczości Jana Brzechwy - Patrona Szkoły" - klasa 3b dla "zerówek"
28.10 – konkurs „Kim będę? Ja za 20 lat” lapbook – rozdanie nagród
Dzień Głośnego Czytania
29 września przyłączyliśmy się do Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania. W klasach i bibliotece, a nawet na sali gimnastycznej i na szkolnym boisku czytaliśmy głośno książki. Pamiętajmy - CZYTANIE MA MOC!
Ogłaszamy konkurs "Kim będę? Ja za 20 lat"
Z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych ogłaszamy konkurs plastyczny:
„Kim będę? Ja za 20 lat”
1. Celem konkursu jest rozbudzanie indywidualnych zdolności i zainteresowań, rozwijanie umiejętności plastycznych, estetycznych oraz umiejętności przekazania i zaprezentowania swojej wiedzy.
2. Zadaniem uczestnika konkursu jest wykonanie książki tematycznej w formie LAPBOOKA (tzw. książka na kolanach) nawiązującej do tematu konkursu.
Praca ma być przedstawiona w ciekawej formie, dozwolone są różne techniki i pomysły pod warunkiem, że praca będzie miała formę lapbooka.
3. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas I-VIII szkoły podstawowej.
4. Termin i miejsce składania prac: do 21.10.2022r.:
-
biblioteka szkolna (ul. 1 Maja 2)
-
świetlica szkolna (ul. Piastowska 10)
5. Prace muszą zawierać na odwrocie dane autora (imię, nazwisko, klasa).
6. Nagrodzone prace zostaną zaprezentowane na pokonkursowej wystawie.
SERDECZNIE ZAPRASZAMY!!!!
Organizatorzy konkursu
Regulamin konkursu 20.09_reg_LAPBOOK.doc
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0
W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa zakupiono 1001 nowych książek dla uczniów klas 1 -8 i dzieci z oddziałów przedszkolnych. Nowowści są wpisywane do księgozbioru biblioteki szkolnej, oprawiane i niebawem trafią do rąk czytelników. Większość z nich to propozycje naszych uczniów.
Nowości książkowe stanowią najważniejszą część pracy biblioteki, są wyczekiwane i przyjmowane z wielką radością przez wszystkich czytelników. Drugą najważnieszą częścią pracy biblioteki jest "spotkanie" książki z czytelnikiem, co będzie miało miejsce podczas cotygodniowych wizyt klasowych, spotkań w ramach projektu "Czytanie ma Moc", konkursów, imprez i akcji czytelniczych i codziennych wizyt uczniów w czytelni.
Przypominamy, że Biblioteka Szkolna mieści się w dwóch budynkach szkoły i jest czynna od poniedziałku do piątku:
- w budynku przy ul. Piastowskiej 10 - w sali nr 51 (I piętro) w godz. 7.45 - 13.45
- w budynku przy ul. 1 Maja 2 - w sali nr 17 (parter) w godz. 8.00 - 14.00.
Zapraszamy uczniów, nauczycieli i rodziców do korzystania ze zbiorów biblioteki!
Narodowe Czytanie 2022
3 września 2022 r. odbyła się XI edycja Narodowego Czytania zorganizowana przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Żarów im. ks. Jana Twardowskiego. Wzięli w niej udział nasi uczniowie wraz z nauczycielami i panią dyrektor szkoły. W tym roku czytaliśmy głośno "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza.
Źródło zdjęć: Rób Kulturę - Powiat świdnicki
- W piątek 12 maja 2023 r. w bibliotece szkolnej odbyło się Spotkanie Bibliotekarzy zorganizowane z okazji Dnia Bibliotekarza i Tygodnia Bibliotek. Gościliśmy w naszych progach Panie ze szkół miasta i gminy: Szkoły Podstawowej im. UNICEF w Imbramowicach, Szkoły Podstawowej im. Astrid Lindgren w Zastrużu, Zespołu Szkół im. Jędrzeja Śniadeckiego w Żarowie, oraz Panią dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Żarów i Panią kierownik Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej we Wrocławiu Filia w Świdnicy. Gości przywitała dyrekcja szkoły - Pani Barbara Nowak i Pan Sebastian Grajaszek.