Maja Wachowiak z klasy 8b przedstawiła referat dotyczący Święta Dziękczynienia - Thanksgiving Day. W przepięknej prezentacji przewijały się wątki tradycyjnych potraw, zwyczajów, pochodzenia święta a także pojawił się słowniczek z trudnymi zwrotami. Brawo Maja!
Lekcja języka angielskiego w kl. 8b
- 2
Obchody Święta Niepodległości
10 listopada 2021 r. klasy starsze przygotowały uroczystą akademię, rozpoczęły lekcje odśpiewaniem "Mazurka Dąbrowskiego".
15Obchody Święta Niepodległości w klasach 1-3:
8Uroczystość w oddziałach zerowych:
14Zajęcia na świetlicy szkolnej:
1
Dofinansowanie do wycieczek szkolnych
GMINA ŻARÓW otrzymała dofinansowanie w wysokości 23.840 złotych dla szkół na wycieczki szkolne w 2021r.
Dofinansowanie zostało przyznane w ramach przedsięwzięcia "Poznaj Polskę" - Program Rządowy Polski Ład
Dzięki dofinansowaniu uczniowie naszej szkoły pojadą na wycieczki szkolne jeszcze w tym roku.
Pasowanie klas pierwszych
10 listopada 2021 r. uczniowie klas pierwszych złożyli uroczyste ślubowanie i zostali pasowani na uczniów szkoły. Każda klasa zaprezentowała wiersze i piosenki, które potwierdziły zdobyte już umiejętności i wiedzę. Piękna uroczystość z udziałem gości, przedstawicieli rodziców, dyrekcji szkoły była pierwszym tak ważnym wydarzeniem w szkolnym życiu naszych pierwszoklasistów. Gratulujemy i życzymy sukcesów!
39
Kampania 19 dni przeciw przemocy i krzywdzeniu dzieci oraz młodzieży
9 listopada 2021 r. uczniowie szkoły wraz z dyrekcją i nauczycielami wzięli udział w kampanii przeciw przemocy i krzywdzeniu dzieci oraz młodzieży, którą zainicjowała społeczność Zespołu Szkół im. Jędrzeja Śniadeckiego w Żarowie. Wraz z nami byli uczniowie, nauczyciele i dyrektorzy wszystkich placówek oświatowych gminy Żarów, przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Żarowie, pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej, seniorzy z żarowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Wszyscy spotkaliśmy się na żarowskim stadionie.
Symbolem kampanii jest pomarańczowa wstążka. To znak ostrzegawczy mający zwrócić naszą uwagę na krzywdę drugiego człowieka. W cichym przemarszu wokół płyty boiska zgromadzeni, ubrani w pomarańczowe barwy z transparentami głoszącymi hasła kampanijne, wyrażaliśmy swój sprzeciw wobec przemocy kierowanej do dzieci i młodzieży. Zwieńczeniem przedsięwzięcia był wspólny taniec do utworu Jerusalema.
Co roku przez 19 pierwszych dni listopada na wszystkich kontynentach świata podejmowane są działania przeciw przemocy i krzywdzeniu dzieci oraz młodzieży. Kampanię na całym świecie koordynuje genewska organizacja zajmująca się prawami dzieci i kobiet –Women’s World Summit Fundation. W Polsce inicjatorem projektu jest Fundacja po DRUGIE we współpracy z wieloma podmiotami pracującymi z dziećmi, młodzieżą i rodzicami.
13
W Żarowskiej Izbie Historycznej
3 listopada 2021 r. Klasa 8 odwiedziła Żarowską Izbę Historyczną. Wysłuchaliśmy prelekcji Pana Bogdana Muchy o znaleziskach archeologicznych z naszej gminy oraz o najstarszych i wojennych dziejach Ziemi Żarowskiej.
1
Konkurs recytatorski "Przyszła Jesień"
Dnia 29 października 2021 r. w naszej szkole odbył się Konkurs Recytatorski „Przyszła Jesień”. Celem tego konkursu było między innymi zainteresowanie dzieci poezją, rozwijanie zdolności recytatorskich oraz uczenie rywalizacji w przyjaznej atmosferze. Konkurs był przeznaczony dla uczniów z klas I-III szkoły podstawowej.
W konkursie wzięło udział łącznie 13 uczestników. Wszyscy zaprezentowali utwory o tematyce jesiennej. Jury powołane przez Organizatora wyłoniło następujących zwycięzców:
KATEGORIA KLAS I-III:
- 1 miejsce zajęły: Małgorzata Plizga, Iga Lewicka
- 2 miejsce zajęli: Kinga Nicieja, Filip Borkowski
- 3 miejsce zajęli: Julia Osiurak, Jakub Wasik
- Wyróżnienie otrzymali: Patrycja Kiełt, Antoni Wojda
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali upominki oraz dyplomy. Zwycięzcy i osoby wyróżnione otrzymali nagrody książkowe.
Wszystkim wychowawcom składamy serdeczne podziękowanie za przygotowanie uczniów do konkursu. Kolejny już za rok. Do miłego zobaczenia!
Adriana Drabik
Joanna Karpińska
16
Lekcja języka angielskiego w klasie 8e
W klasie 8e uczeń Aleks Góra przygotował lekcję języka angielskiego na temat najciekawszych parad w Stanach Zjednoczonych. Prezentacja dotyczyła Święta Dziękczynienia i parady Macy's w Nowym Jorku. Aleks zainteresował uczniów ciekawą opowieścią i niezwykłymi zdjęciami olbrzymich balonów postaci z filmów animowanych. Czekamy na kolejne propozycje prezentacji uczniowskich. Do dzieła!
Czytam z klasą lekturki spod chmurki
Uczniowie naszej szkoły po raz drugi rozpoczęli przygodę z innowacją pedagogiczną, pt. „Czytam z klasą lekturki spod chmurki” , autorstwa Honoraty Szaneckiej. Jest to międzynarodowy projekt edukacyjny wspierający rozwój czytelnictwa dzieci z klas I-III. Projekt zyskał patronat honorowy Ministra Edukacji Narodowej.
Opiekunem projektu jest p. Anna Łuczak- wychowawczyni klasy II C.
Celami projektu są:
- rozbudzanie u uczniów ciekawości literackiej,
- rozwijanie aktywności czytelniczej,
- doskonalenie czytania ze zrozumieniem oraz aktywnego słuchania,
- zachęcanie rodziców do czytania dzieciom,
- zgłębianie wiedzy na temat cech i kompetencji osób wykonujących różne zawody,
- wspieranie młodych ludzi w myśleniu o swojej karierze, jak o czymś, co się dynamicznie
- zmienia, jak o nie mającym końca procesie uczenia się i odkrywania siebie,
- integracja zespołu klasowego,
- współpraca placówek oświatowych z terenu całego kraju i zagranicznych szkół polonijnych.
PROJEKT SKŁADA SIĘ Z TRZECH MODUŁÓW:
I MODUŁ od 01.10.2021r. do 31.12.2021r. PODRÓŻE MAŁE I DUŻE
II MODUŁ od 01.01.2022r. do 31.03.2022r. NAUKOWY ZAWRÓT GŁOWY
III MODUŁ od 01.04.2022r. do 31.05.2022r. NA RATUNEK
Obiecujemy, że po realizacji każdego z modułów zamieścimy krótką fotorelację.
Klasa 2c i 2d na wycieczce w Muzeum Papiernictwa
27 października 2021 r. uczniowie klasy 2c i 2d wybrali się do Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju, gdzie uczestniczyli w warsztatach pozyskiwania papieru.
Odsyłamy do strony internetowej muzeum , gdzie możecie zwiedzić muzeum bez wychodzenia z domu – podczas wirtualnej wycieczki.
28
Turniej piłki nożnej o tytuł Mistrza Strefy Wałbrzyskiej
26 października 2021 na boisku Orlik w Żarowie w ramach współzawodnictwa szkolnego prowadzonego przez Szkolny Związek Sportowy, pomiędzy sześcioma zespołami odbył się turniej piłki nożnej, który miał wyłonić mistrza strefy wałbrzyskiej.
Reprezentacja chłopców naszej szkoły (rocznik 2007 i 2008), najpierw po zaciętym meczu z SP nr 6 ze Świdnicy (zwycięstwo 1:0) została mistrzem Powiatu Świdnickiego i mogła kontynuować grę w meczach turniejowych o miano najlepszej w strefie wałbrzyskiej.
Po wygraniu swojej grupy - po remisie 0:0 z drużyną SP nr 5 z Boguszowa Górce i zwycięstwie z SP nr 5 z Wałbrzycha 3:1, nasi zagrali w finale turnieju ze szkołą nr 3 z Ząbkowic Śląskich.
Trudno było wyłonić zwycięzcę, bo mecz i dogrywka zakończyły się remisem. O wszystkim zdecydowały rzuty karne, w których reprezentanci SP Żarów okazali się lepsi, wygrywając cały turniej. W dodatku wyróżniony został żarowski bramkarz - Gracjan Felusiak, jako jeden z najlepszych zawodników turnieju.
Po zwycięstwie w Żarowie, reprezentacja SP Żarów zagra na wiosnę 2022 r. w finale wojewódzkim.
Reprezentacja SP Żarów: Gracjan Felusiak, Kacper Żołędziewski, Dawid Haraszczuk, Jakub Kula, Wiktor Jarnutowski, Brajan Iżykowski, Skolimowski Dawid, Gracjan Domański, Dorian Dola.
Opiekun: Przemysław Drąg
Program "Czytanie ma moc"
Nasza szkoła przystąpiła do programu „Czytanie ma moc”! Organizatorem i pomysłodawcą programu jest Społeczny Instytut Wydawniczy ZNAK.
W ramach programu w roku szkolnym 2021/2022 będziemy realizować zajęcia z dziećmi z klas 1-3 oraz oddziałów przedszkolnych. Szkoła zakupiła pakiety książek dla klas wraz z paszportami czytelnika, naklejkami i dyplomami.
Nauczyciele zaopatrzeni w scenariusze wraz z dodatkowymi materiałami: filmami, kartami pracy, audiobookami, propozycjami zabaw i konkursów już przystąpili do pracy, której podstawowym celem jest rozwijanie zainteresowań czytelniczych dzieci. Zajęcia odbywają się w bibliotece i w klasach. Książki są do dyspozycji uczniów w ich salach lekcyjnych. Mogą po nie sięgać w dowolnej chwili.
Już pierwsi uczniowie z klasy 3d, 3c i 1a w czasie wizyty w bibliotece rozpoczęli przygodę z czytaniem, które ma moc!
P.S. Czytanie tak nas "wciągnęło", że nie zrobiliśmy zdjęć 3c:-), ale nadrobimy to podczas kolejnych zajęć.
12
Wycieczki klas młodszych
20 października klasa 1a i 1b odwiedziły kino w Świdnicy.
9Klasa 3a i 3b zwiedziły zamek Książ i Palmiarnię w Wałbrzychu.
23
Warsztaty LEGO
W klasach młodszych odbywają się warsztaty LEGO. Oto fotorelacja:
3029
Klasa 5a w Górach Sowich 13.10.2021
Najpierw był Olbrzym (Riese) - kompleks podziemi Włodarz, a tam skalna sala kinowa, sporo historycznych ciekawostek i ciągnące się na ponad 3 km podziemia (mowa tylko o części udostępnionej turystom). Zupełnie inny świat niż na zewnątrz - skały, tunele, pływanie łodziami po zalanych korytarzach. Poznaliśmy też ciekawe historie tego miejsca. Wyszliśmy zachwyceni.
Następnie była wędrówka. Od Przełęczy Walimskiej, przez Małą i Wielką Sowę do schroniska "Orzeł", a tam należny wypoczynek i pieczone kiełbaski.
Na szlaku przywitała nas to, co w 'outdoorze' najlepsze - mgła, błoto, niska temperatura, przez chwilę doświadczyliśmy opadu drobnego śniegu, na szczęście deszcz nas oszczędził. Nikt się pogodą nie przejął, dla nas była OK, nam było ciepło, ambitnie parliśmy na szczyt. Na Wielką Sowę dotarliśmy zmoczeni rosą po leśnych poszukiwaniach zabytkowego kamienia, którego zniknięcie zaniepokoiło naszego przewodnika. Po szeregu bitew na mini śnieżki i z ubłoconymi butami (i nie tylko) dotarliśmy na szczyt - 1015 m n.p.m. 5a zdobyła Wielką Sowę! Dla całej ekipy to pierwsza piesza wycieczka w góry i wspólny klasowy sukces!
Wędrówkę skończyliśmy przy kiełbaskach i wyraźnej poprawie pogody. Mogliśmy podziwiać górską panoramę na Przełęcz Sokolą i efekt parujących w oddali lasów.
W tak trudnych warunkach nie tylko daliśmy radę, daliśmy czadu!
1
Ogłaszamy konkurs plastyczny "Kim będę? Ja za 20 lat"
Z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych ogłaszamy konkurs plastyczny:
„Kim będę? Ja za 20 lat”
1. Celem konkursu jest rozbudzanie indywidualnych zdolności i zainteresowań, rozwijanie umiejętności plastycznych, estetycznych oraz umiejętności przekazania i zaprezentowania swojej wiedzy.
2. Zadaniem uczestnika konkursu jest wykonanie książki tematycznej w formie LAPBOOKA (tzw. książka na kolanach) nawiązującej do tematu konkursu. Praca ma być przedstawiona w ciekawej formie, dozwolone są różne techniki i pomysły pod warunkiem, że praca będzie miała formę lapbooka.
3. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas I-VIII szkoły podstawowej.
4. Termin i miejsce składania prac: do 15.11.2021r. – biblioteka szkolna (prace muszą zawierać na odwrocie dane autora).
4. Nagrodzone prace zostaną zaprezentowane na pokonkursowej wystawie.
SERDECZNIE ZAPRASZAMY!!!!
Organizatorzy konkursu
Co to jest LAPBOOK?
Lapbook jest czymś w rodzaju teczki tematycznej, w której możemy umieścić wiadomości na wybrany temat. Taka teczka pełni funkcję interaktywnej przestrzeni na rysunki, opowiadania, wykresy, słówka, terminy czy też zdjęcia. To wszystko umieszczone jest w kieszonkach, kopertach, książeczkach o przeróżnych kształtach i na karteczkach.
Do zrobienia lapbooka potrzebujemy brystolu, tekturowej teczki lub kartonu. Oprócz tego przydadzą nam się nożyczki, klej, taśma klejąca, zszywacz, dziurkacz , kartki różnego formatu i koloru oraz koperty.
Jak zrobić lapbook? ZOBACZ
Oto przykładowe lapbooki:
Inauguracja Sportowego Roku Szklonego
08.10. 2021 r. odbyła się INAUGURACJA SPORTOWEGO ROKU SZKOLNEGO w formie klasowych sztafetowych biegów przełajowych.
Oto wyniki:
klasy IV
I m kl. IV C (Jagoda Grochowina, Aleksandra Kupczyk, Oliwia Grobelna, Wiktor Konieczny,
Marcel Grobelny, Maciej Stankowski)
II m kl. IV D (Martyna Plicner, Maja Czekaj, Amelia Jurkowska, Szymon Górecki, Dorian
Pawłowski, Jakub Rypan)
III m kl. IV E (Bianka Mikołajek, Wiktoria Gwóźdź, Agata Charchut, Igor Jernutowski, Alan
Brzeziński, Samuel Daniel)
IV m kl. IV A ( Maja Knecht, Judyta Śladowska, Aurelia Ożga, Miłosz Korłub, Marcel Bieniasz,
Maksym Boboshko)
V m kl. IV B (Oliwia Jankowicz, Emilia Grochowina, Urszula Dolińska, Oliwier Brambor, Dariusz
Szczepański, Albert Ciupiński)
klasy V
I m kl V B (Lena Podolak, Małgorzata Woźniak, Nadia Konieczna, Marcel Diduszko, Bartosz
Odzimkowski, Krzysztof Kąkol)
II m kl V C (Nadzieja Cargill, Julia Przerwa, Magdalena Ostrejko, Marcel Stachurski, Szymon
Arabasz, Ksawery Stachurski)
III m kl V A ( Agata Dunicz, Karolina Raczkowska, Liliana Śliwka, Julian Myszewski, Piotr
Wysowski, Michał Chromy)
P.K kl V D (Emilia Wójcik, Zuzanna Policht, Mateusz Chajewski)
klasy VI
I m kl VI B (Luiza Szczepańska, Maja Hauke, Ewelina Szczepańska, Bartosz Łygan, Krystian
Grzybowski, Tymoteusz Kuc)
II m kl VI A (Maja Bawolska, Julia Bernat, Bartosz Policht, Borys Król, Marcin Pawłowski)
klasy VII
I m kl VII A (Wiktoria Kowalczyk, Joanna Kolenda, Zuzanna Kozak, Alan Lulek, Maksymilian
Drąg, Dorian Dola)
II m kl VII D (Maja Brokos, Michalina Barteczko, Anna Spisak, Oskar Chrebela, Karol Nartowski,
Gracjan Domański)
III m kl VII C (Kinga Kaczmarek, Nikola Jabłońska, Zuzanna Kamińska, Kamil Motak, Igor
Kamecki, Jan Zywer)
IV m kl VII E (Weronika Komaniecka, Angelika Kołodziejczyk, Nikola Przybylska, Marika
Jabczyk, Adrian Najnigier, Olaf Góralski)
V m kl VII B (Marcelina Skrzypiec, Wiktoria Plizga, Karolina Przedpełska, Hanna Łuczak,
Franciszek Mytych)
VI m kl VII F (Marcelina Kowalczyk, Emilia Przyłęcka, Marcel Jurek, Dawid Witkowski, Wiktor
Jernutowski)
klasy VIII
I m kl VIII A (Aleksandra Żelazko, Zuzanna Madej, Alina Żygadło, Jakub Cimoch, Bartosz
Buchowski, Jakub Kijowski)
II m kl VIII F (Nela Matuszak, Malwina Sikora, Natalia Feszter, Bartosz Ślęzak, Dawid
Haraszczuk, Franciszek Pabis)
III m kl VIII B (Julia Korta, Maja Kołodka, Wiktoria Mann, Zuzanna Kulesza, Kacper
Żołędziewski)
P.K kl VIII G (Mateusz Policht, Piotr Chudy, Michał Jania)
Za udział w zawodach wszyscy zawodnicy otrzymują + 5 pkt, a za zajęcie I m +10 pkt, II m +8 pkt, III m +6 pkt.
Nauczyciele wychowania fizycznego11
Lekcja historii w Muzeum w Gross-Rosen
,, Możemy wybaczyć , ale nie możemy zapomnieć "- to słowa więźnia obozu Gross-Rosen w Rogoźnicy, które uczniowie klas: 8c,8e,8a usłyszeli podczas lekcji historii w Muzeum Gross-Rosen.
Uczniowie naszej szkoły pod opieką wychowawców M.Jagły i W.Woźniak odbyli w poniedziałek 11.10.2021 r. podróż w czasy II wojny światowej. Pod kierunkiem przewodnika zwiedzili miejsce martyrologii wielu narodów - niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady. W ciszy i skupieniu młodzież wysłuchała wspomnień osób, które przeżyły te niewyobrażalnie ciężkie czasy, z szacunkiem do pamięci ofiar nazistowskiego obozu zwiedzili Gross-Rosen, aktywnie uczestniczyli w warsztatach historycznych.
4
Warsztaty "Spienione wody przemocy"
29 września i 1 października 2021 r. w klasach trzecich odbyły się warsztaty dotyczące przeciwdziałania przemocy w szkole.
Cele warsztatów:- Ukazanie skutków zachowań agresywnych.
- Pogłębienie wiedzy z zakresu agresji i przemocy.
- Poszukiwanie odpowiedzi na pytanie - dlaczego jesteśmy agresywni i jak możemy radzić sobie w trudnych sytuacjach.
- Rozwój samoświadomości emocjonalnej- rozpoznawanie i nazywanie emocji.
- Rozgraniczanie emocji negatywnych i zachowań agresywnych.
- Uczenie sposobów komunikowania się i podejmowania dojrzałych decyzji.
- Rozwiązywanie sytuacji konfliktowych w codzienności szkolnej i rówieśniczej.
3
Dzień Chłopaka
Klasa 7a i 7b pod opieką wychowawczyń Elżbiety Mackała i Katarzyny Osiecka postanowiły przywitać jesień i uczcić Dzień Chłopaka w Energylandii.
Złota jesień w Energylandii to 150 ton dyń w pięknych aranżacjach kwiatów, liści i darów jesieni. W tym ogromnym parku roller coasterów w Zatorze młodzież spędziła kilka godzin na zabawie pełnej przygód i adrenaliny. Największą popularnością cieszyły się atrakcje takie jak Hyperion, Zadra, Formuła, Mayan oraz Dragon. Wilczy głód uczniowie zaspokoili w licznych lokalach gastronomicznych. Wróciliśmy do domu pełni wrażeń planując kolejny wyjazd.
Serdecznie dziękujemy rodzicom, którzy pomagali w opiece nad uczniami: paniom Aleksandrze Kuc-Górce, Monice Pasternak, Jolancie Dola, Katarzynie Szewczak oraz panom Łukaszowi Skrzypcowi i Arkadiuszowi Jastrząb.
Archiwum Aktualności