XXX Międzyszkolny Konkurs Ortograficzno-Gramatyczny

        • Podsumowanie konkursu

        • XXX Międzyszkolny Konkurs Ortograficzno- Gramatyczny

          Dnia 20 maja 2026 r. w naszej szkole odbył się powiatowy XXX Międzyszkolny Konkurs Ortograficzno-Gramatyczny dla uczniów klas drugich i trzecich szkół powiatu świdnickiego.

          Dolnośląska Kurator Oświaty Pani Ewa Skrzywanek wraz Burmistrzem Miasta Żarów Panem Przemysławą Sikorą objęli jubileusz konkursu - Patronatem Honorowym. Organizatorzy serdecznie podziękowali im za przychylność dla inicjatyw edukacyjnych i pomoc w rozwoju pasji naszych uczniów.

          Po uroczystym powitaniu gości wszyscy uczestnicy zapoznani zostali z  historią konkursu. Dokładnie trzy dekady temu nauczycielki szkoły - pasjonatki języka polskiego, Pani Małgorzata Świtoń i Pani Dorota Tkaczyk postanowiły stworzyć przestrzeń, w której najmłodsi uczniowie będą mogli mierzyć się z pięknem i trudnościami naszej mowy. Przez te trzydzieści lat przez sale konkursowe przewinęły się setki uczniów. Mimo tego, że zmieniały się technologie, sale, nauczyciele a nawet niektóre zasady językowe, to konkurs rozwijał się i dostosowywał do zmieniającej się rzeczywistości i co roku gromadził kolejne pokolenia mistrzów polskiej mowy. Trzy dekady nieprzerwanej tradycji tego konkursu to dowód na to, że troska o piękno, poprawność i tożsamość języka polskiego pozostaje wartością nadrzędną dla całej naszej społeczności lokalnej oraz edukacyjnej.

          Do finału przystąpiło 29 uczestników. Byli to uczniowie następujących szkół powiatu świdnickiego:

          • Szkoły Podstawowej im. UNICEF w Imbramowicach,

          • Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Jaworzynie Śląskiej,

          • Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Starym Jaworowie,

          • Szkoły Podstawowej nr 8 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Świdnicy,

          • Szkoły Podstawowej nr 4 im. Janusza Korczaka w Świebodzicach,

          • Szkoły Podstawowej im. Ludwiki Wawrzyńskiej w Witoszowie Dolnym,

          • Szkoły Podstawowej im. Astrid Lindgren w Zastrużu,

          • Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Żarowie.

          Test konkursowy składał się z dwóch części: z dyktanda i z zadań z zakresu ortografii
          i gramatyki. Komisja Konkursowa w składzie: Edyta Cichecka, Iwona Nieradka, Bożena Zajko – Ignatowicz, Anna Gwóźdź i Renata Węglarz miała niezwykle trudne zadanie, bo poziom wiedzy uczestników był wysoki i niezwykle wyrównany. Ostatecznie Komisja wyłoniła laureatów i Mistrzów Ortografii.

          Oficjalne wyniki konkursu:

          W kategorii klas II

          • Mistrz Ortografii – I miejsce Karolina S. ze Szkoły Podstawowej w Starym Jaworowie

          • II miejsce - Piotr F. ze Szkoły Podstawowej w Zastrużu

            II miejsce – Kajetan P. ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Świdnicy

          • III miejsce Henryk B. ze Szkoły Podstawowej w Jaworzynie Śląskiej

            Wyróżnienia: Mikołaj K. ze Szkoły Podstawowej w Jaworzynie Śląskiej

            Patryk P. ze Szkoły Podstawowej w Żarowie

          Zuzanna M. ze Szkoły Podstawowej w Żarowie


          W kategorii klas III

          • Mistrz Ortografii – I miejsce Jagoda L. ze Szkoły Podstawowej w Witoszowie Dolnym

          • II miejsce – Antoni S. ze Szkoły Podstawowej w Żarowie

          • III miejsce Michalina P. ze  Szkoły Podstawowej w Jaworzynie Śląskiej

          Wyróżnienia: Julia M. ze Szkoły Podstawowej w Witoszowie Dolnym

          Emilia S. ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Świebodzicach


          W czasie Gali Konkursowej laureaci i wszyscy uczestnicy otrzymali gratulacje od Burmistrza Miasta Żarów Pana Przemysława Sikory, który ufundował nagrody. Dyrektor szkoły Pani Barbara Nowak złożyła podziękowania za udział w jubileuszu gościom honorowym, uczestnikom, nauczycielom i rodzicom. Szczególne podziękowania skierowała także do cenionego historyka
          i archeologa Pana Bogdana Muchy, który w czasie konkursu przygotował i wygłosił prelekcję dotyczącą archeologicznych ciekawostek Gminy Żarów.

          Uczestnicy byli pod wrażeniem doskonałej organizacji oraz gościnności gospodarzy, deklarując chęć udziału w kolejnej edycji wydarzenia.


          Edyta Cichecka

          Bożena Zajko-Ignatowicz

          Iwona Nieradka

          Anna Gwóźdź