- Z ekologią bądź na TY
- Czytam z klasą lekturki spod chmurki
- Klasa w terenie
- Graj z nami w zielone
- Poznaj Polskę
- Zakamarek- ekotriki na kąciki
- Europa i ja
- Ocalimy Świat
- Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury 2022
- Laboratoria Przyszłości
- Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0
- Czytam z klasą lekturki spod chmurki
- Umiem pływać
- Akademia Rozwoju
- Mały Miś w świecie wielkiej literatury
- Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2018
- Jestem Świadomym Uczestnikiem Ruchu Drogowego
- Promujemy Zdrowie
- Nasze Dzieci
- Bezpieczna Szkoła
- Razem w pełni sprawni
- Bezpieczny Dolnoślązak
- Mały Mistrz
- Ambasadorzy Bezpiecznego internetu
- Program przeciwdziałania agresji słownej
- Program "Mleko w szkole"
- Program "Owoce i warzywa w szkole"
Z ekologią bądź na TY
Czas, w którym żyjemy można rzec staje się stuleciem ekologii. Jest to punkt zwrotny w myśleniu o przyszłości planety. Ta nowa epoka potrzebuje dzisiaj realizacji wychowania ekologicznego, które może stać się kluczem do przetrwania i dalszego rozwoju życia na naszej planecie. Mamy na względzie pozostawienie następnym pokoleniom Ziemi nadającej się do życia. Pragniemy kształtować u młodych ludzi poczucie harmonijnego życia ze światem przyrody.
Jesteśmy świadkami degradacji środowiska, drastycznego pogorszenia stanu naszej planety. Niekorzystne zmiany w naszym ziemskim środowisku zachodzą w coraz szybszym tempie, co odczuwają rośliny, zwierzęta, my sami. Czy jesteśmy w stanie zapobiec temu procesowi? Małymi krokami –poprzez codzienne właściwe nawyki proekologicznych zachowań, każdy może dołożyć swoją “cegiełkę” dla ratowania planety.
Poprzez nasz projekt ekologiczny pragniemy kształtować ekologiczne postawy u młodego pokolenia. Im bowiem wcześniej będziemy świadomi, jak chronić naszą planetę, tym większy będziemy mieli wpływ na nasze zdrowie. Postawy, które chcemy wykształcić u dzieci, a przez dzieci u mieszkańców naszej społeczności w ramach realizacji programu to przede wszystkim nawyk kulturalnego obcowania z przyrodą w życiu codziennym, pobudzenie odpowiedzialności człowieka za stan środowiska przyrodniczego, przekonanie, że środowisko należy tak wykorzystać, aby zachować je dla przyszłych pokoleń.
Wiele czynników wpływa na kształtowanie postaw, są to m.in. rodzina, proces nauczania i wychowania, zajęcia pozaszkolne, środki masowego przekazu, grupa rówieśnicza. Jednak uważa się, że największą rolę ma do odegrania szkoła i sam nauczyciel.
Tymczasem edukacja ekologiczna w szkole to nie zajęcia w ławkach i wiedza teoretyczna, choćby największa. To nie podawanie gotowych rozwiązań na lepsze jutro. Edukacja ekologiczna to konkretne działania w środowisku i dla środowiska. To stwarzanie dzieciom takich możliwości, aby samodzielnie dochodziły do właściwych prawd i zasad, aby same mogły wyciągnąć odpowiednie wnioski, a co za tym idzie aby mogły perspektywicznie myśleć.
I. SZCZEGÓŁOWE CELE EDUKACYJNE KSZTAŁCENIA I WYCHOWANIA EKOLOGICZNEGO.
Nadrzędnym celem projektu jest kształtowanie u dzieci postaw ekologicznego Polaka, Europejczyka, aby poprzez zmiany własnych nawyków przeciwdziałać degradacji środowiska przez:
-
poszerzenie wiedzy uczniów o tematy z zakresu ekologii i odnowy środowiska,
-
rozbudzenie potrzeby kontaktu z przyrodą,
-
wpajanie silnego związku ze środowiskiem,
-
poznawanie środowiska lokalnego, w tym miejsc objętych ochroną,
-
rozbudzanie nawyków do aktywnego działania na rzecz ochrony środowiska,
-
organizowanie działań mających na celu poprawę stanu środowiska,
-
naukę ekologicznego życia we własnym domu, szkole, lokalnym środowisku,
-
poszerzenie zagadnień z podstawy programowej z edukacji przyrodniczej,
-
umiejętność samodzielnego wyszukiwania informacji na podany temat z różnych źródeł oraz umiejętne ich wykorzystywanie,
-
poszerzenie świadomości ekologicznej społeczności lokalnej.
II CHARAKTERYSTYKA PROJEKTU
Projekt skierowany jest do dzieci wychowania przedszkolnego, uczniów I i II etapu edukacyjnego szkoły podstawowej. Będzie on realizowany na zajęciach dydaktycznych edukacji przedszkolnej, edukacji wczesnoszkolnej, przyrody i biologii, techniki, plastyki. Zawarte w projekcie zagadnienia będą wdrażane w dowolnej kolejności i przystosowywane przez nauczycieli, którzy mogą wnosić własne pomysły i brać pod uwagę specyfikę swojego środowiska, jak również potrzeby i możliwości dzieci. Treści realizowane w projekcie pozwalają na podjęcie przez uczniów odpowiedzialności za stan środowiska ekologicznego w ich najbliższym otoczeniu. Dobrane są one tak, aby ich realizacja umożliwiła uczniom działanie dostosowane do ich sposobu postrzegania świata, jak również ekspresji intelektualnej, emocjonalnej i twórczej. Wpływa to na sposób uczenia się. Realizacja projektu będzie się odbywać przez szereg działań, m.in.: akcje ekologiczne, imprezy szkolne i wydarzenia o tematyce ekologicznej, szkolne konkursy z zakresu ekologii, przygotowywanie gazetek w pracowniach klasowych o tematyce ekologicznej, zajęcia w terenie, warsztaty na wybrany temat z zakresu ochrony środowiska, prowadzenie doświadczeń, obserwacji przyrodniczych.
Poruszane w projekcie kwestie, będą realizowane w taki sposób, aby angażowały nie tylko uczniów, również ich rówieśników, rodziców, którzy teraz mają być współtwórcami procesu edukacyjnego. Program ten stanowi także sposób na zintegrowanie życia rodzinnego, ciekawe spędzanie czasu wolnego, a także poczucia własnej wartości i posiadanych możliwości. Wspólne działania w słusznej sprawie pozwolą na polepszenie przyszłości środowiska, w którym żyją.
-