Dnia 14 listopada 2022 r. w uroczystym tonie uczniowe klas pierwszych zostali przyjęci do społeczności szkolnej. Dzień ten był także okazją do uczczenia Niepodległości Polski. Zaproszonych Gości, Rodziców, Dyrekcję Szkoły oraz Uczniów oczarował program artystyczny przepełniony treściami i pieśniami patriotycznymi.
Szkoła do Hymnu
Ogólnopolska akcja Szkoła do Hymnu zgromadziła dnia 9 listopada 2022 r. wszystkich uczniów klas 4-8, nauczycieli oraz dyrekcję szkoły w hali sportowej GCKiS, gdzie uroczyście odśpiewaliśmy cztery zwrotki Mazurka Dąbrowskiego.
Odśpiewanie Hymnu Państwowego stanowiło preludium do obchodów Dnia Niepodległości - 11 listopada.
1310 listopada 2022 r. uczniowie klas 1-3 zaśpiewali Hymn Państwowy:
W oddziałach przedszkolnych...
1
Biegi przełajowe z okazji Święta Niepodległości
W dniu 09.11.2022 uczciliśmy Narodowe Święto Niepodległości na sportowo.
17Nasza szkoła organizowała biegi przełajowe klas IV - VIII, na których gościły reprezentacje szkół podstawowych z terenu Gminy Żarów - SP Zastruże, SP Imbramowice, Filia SP Żarów z Mrowin i SP Żarów. Emocji nie brakowało. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy medal, najlepsza trójka w każdej kategorii również dyplomy i gratulacje. W zawodach wzięło udział 95 osób. Wszystkim uczestnikom gratulujemy i już zapraszamy na przyszły rok. Taka sportowa forma uczczenia Święta Niepodległości to w naszej szkole już tradycja.
Spotkanie z podróżnikiem
Klasa 3a lubi podróżować, poznawać nowe miejsca, przeżywać przygody. Dlatego zaprosiła podróżnika, który opowiedział o swojej pasji, o górach. Pan Marek przybliżył nam góry Polski, Europy oraz opowiedział o Koronie Ziemi. Dzięki niemu wiemy, czym jest czekan, raki i lonża oraz kto może być taternikiem, alpinistą czy himalaistą. Wiemy też, że każdy może zostać podróżnikiem. Wystarczy zrobić pierwszy krok...
Książka wczoraj i dziś
W ramach współpracy Biblioteki Szkolnej z Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy im. ks. Jana Twardowskiego w Żarowie uczniowie klas drugich wzięli udział w zajęciach na temat „Książka wczoraj i dziś”.
Oto relacja z samego źródła, czyli z Biblioteki Publicznej:
"Historia książki sięga czasów najdawniejszych. Od książek kamiennych, aż do e-booków minęło wiele tysięcy lat. Tę właśnie drogę przebyliśmy wraz z naszymi gośćmi: klasami 2a, 2c oraz 2d. Na wszystkie dzieci czekały różnorodne zadania związane z tematem spotkania. Opowiedzieliśmy sobie o najważniejszych wydarzeniach, zabawiliśmy się w drukarza niczym Jan Gutenberg, rozwiązaliśmy krzyżówkę. Najbardziej wymagającym zadaniem okazał się szyfr Cezara, w którym zapisane było tajemnicze hasło. Jednak dla naszych uczestników nie stanowił on dużego problemy, wszystkie grupy doskonale sobie poradziły. Bardzo dziękujemy za wspólnie spędzony czas i zapraszamy na kolejne spotkania w przyszłości! " (https://www.facebook.com/bibliotekazarow)
29Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025
Nasza natura to kultura
W ramach szkolnego projektu edukacyjnego pt. NASZA NATURA TO KULTURA - Jesień w dziecięcej poezji - przedstawiciele naszej szkoły odwiedzili Dom Seniora w Żarowie. Zanurzając się w listopadowej zadumie, wśród jesiennej dekoracji, uczniowie zaprezentowali wiersze i piosenki polskich poetów. Nie zabrakło oklasków i owacji oraz ciepłych słów od Pracowników i Mieszkańców. Cieszymy się, iż mogliśmy się spotkać i umilić Państwu czas i dziękujemy za serdeczne przyjęcie.
Opiekunowie projektu:
Aleksandra Kuc-Górka i Emilia Michałowska.
7
Oddziały przedszkolne w teatrze
W dniu 2.11.2022 r. oddziały przedszkolne udały się do Świdnicy na przedstawienie teatralne pt. „Pinokio”. Celem wycieczki było rozbudzenie zainteresowania teatrem. Dzieci dowiedziały się jak bezpiecznie podróżować autobusem i jak zachować się w teatrze. Spektakl wszystkim bardzo się podobał, wywołał wiele pozytywnych wrażeń i emocji.
17
WYNIKI NABORU NA WOLNE STANOWISKO
Nazwa i adres jednostki: Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Żarowie
Stanowisko urzędnicze: Specjalista ds. kadr i płac
Komisja zarekomendowała do zatrudnienia panią Joanna Pełka zam. Strzegom
Kandydatka spełniła wymagania określone w ogłoszeniu o konkursie.
Brzechwolandia
Dnia 28 października 2022 r. gościliśmy w szkolnej świetlicy dwie grupy przedszkolne na prezentacji wierszy Patrona naszej szkoły - Jana Brzechwy. Uczniowie klasy 3b wraz z wychowawczynią panią Justyną Onopą przygotowali piękne przedstawienie pt. „Brzechwolandia”, podczas którego najmłodsi uczniowie szkoły mogli zapoznać się z twórczością „profesora serdecznego uśmiechu”. Nad całością czuwała p. Beata Jurczak a dekoracje przygotowała p. Marta Dobrowolska.
9 listopada kolejne grupy przedszkolne obejrzały "Brzechwolandię":
5
Projekt edukacyjny "Europa i ja"
W roku szkolnym 2022/2023 klasy 1a, 2c i 3a i 4a przystąpiły do realizacji ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Europa i ja”. Celem projektu jest m.in. przybliżenie uczniom szkół podstawowych wiedzy na temat krajów znajdujących się w Europie, pozyskiwanie nowych informacji na temat kultur innych państw, integracja zespołu klasowego, rozwijanie umiejętności pracy w grupie oraz nauka przez zabawę. Poprzez udział w Projekcie uczestnicy zdobędą nowe doświadczenia, rozwiną zainteresowania dotyczące Europy, wypromują swoją szkolną placówkę oraz nawiążą współpracę z innymi szkołami. Projekt objął honorowym patronatem Minister Edukacji Narodowej oraz Rzecznik Praw Dziecka.
Wycieczka do Muzeum Papiernictwa
W dniu 27 października 2022 r. klasy 1a i 2c uczestniczyły w wycieczce do Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdrój. Celem wyjazdu było zwiedzanie muzeum, zapoznanie się z historią papieru, a także uczestnictwo w warsztatach czerpania papieru. Podczas zajęć, któe prowadzone są metodami aktywnymi w oparciu o zasadę uczenia się przez doświadcznie, uczestnicy wykonali kartki o różnych kształtach, z elementami roślinnymi. Samodzielnie wykonane kartki uczniowie zabrali do domu, jako wspaniałą pamiątkę niezapomnianej wycieczki.
1
Wycieczka ukraińskiej młodzieży do Świdnicy
W celu poznania historii i regionu okolicy, w której obecnie przebywają nasze koleżanki i koledzy z Ukrainy, wybraliśmy się na wycieczkę do Świdnicy. Wszystkie okoliczności nam sprzyjały: piękna pogoda, wspaniałe humory, pyszne rogaliki, ciekawe obiekty do zwiedzania i bardzo uprzejmi ludzie. Słowem, było wyśmienicie. Musimy to powtórzyć
21
Poznaj Polskę!
Dnia 27.10.2022 r. klasy 3a i 3b udały się na wycieczkę do Kopalni Złota w Złotym Stoku dofinansowanej z programu Poznaj Polskę.
W piękny słoneczny, jesienny dzień wyruszyliśmy w podróż. Zaczęliśmy od zwiedzania Kopalni. Byliśmy pod wrażeniem podziemnych korytarzy, stanowiska Alchemika i korytarza śmierci. Następnie przeszliśmy do sztolni gdzie naszym oczom ukazał się magiczny podziemny wodospad. Następnie udalismsię pod górę, gdzie czekało nas ognisko z kiełbaskami. Na koniec zwiedziliśmy Osadę Górniczą, gdzie mogliśmy przenieść się w czasie i odkryć wynalazki Leonardo da Vinci. To była wspaniała wycieczka!
2
Ocalimy Świat – ekoprogram z charakterem
Rozpoczęliśmy realizację programu edukacyjnego „OCALIMY ŚWIAT- ekoprogram z charakterem”. Fundacja Cała Polska Czyta Dzieciom oraz ING Bank Śląski przysłały (zupełnie za darmo) książki, które będziemy czytać na zajęciach w bibliotece szkolnej. Zaczynamy w klasach 1-3.
Topniejące lodowce, wycinki lasów tropikalnych, tornada i powodzie, pożary i susze, góry śmieci na lądzie i w oceanie, wymieranie wielu gatunków zwierząt – to coraz częstsze przekazy i obrazy w telewizji, prasie, internecie. My, ludzie, swoimi działaniami – produkcją, transportem, konsumpcją, śmieciami – zatruwamy Ziemię, niszczymy jej zasoby i zaburzamy równowagę w przyrodzie. Doprowadziliśmy do globalnego kryzysu ekologicznego i zmian klimatycznych, które zagrażają życiu na planecie. Musimy podjąć szybkie działania, by zapobiec katastrofie.
Dzieci i młodzież też niepokoją się o przyszłość. Chcą wiedzieć, co spowodowało kryzys, i chcą włączyć się w ratowanie życia na Ziemi. Aby postępować odpowiedzialnie i mądrze, muszą mieć wiedzę i podejmować dobre decyzje – solidarnie, z szacunkiem dla Ziemi i wszystkich jej mieszkańców. Dlatego powstał Program „Ocalimy Świat” (OŚ).
Organizatorem Programu OŚ jest Fundacja „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”, jego Partnerem merytorycznym – WWF Polska, a Partnerami strategicznymi: ING Bank Śląski SA oraz Visa.
Uczniowie klasy 2a rozpoczęli realizację Programu od wysłuchania opowaiadania Tomasza Samojlika "Oddech smoka".
1
Teatrzyk kamishibai
Dzięki współpracy z Dolnośląską Biblioteką Pedagogiczną filią w Świdnicy mogliśmy zaprezentować grupom przedszkolnym i klasie pierwszej teatrzyk kamishibai.
„Kamishibai to teatrzyk obrazkowy ukryty w "drewnianej skrzynce". Z zewnątrz jest niepozorna. Zamknięta przypomina trochę walizkę. Lecz wkrótce po otworzeniu jej tajemniczych drzwiczek cała gromadka dzieci zamiera jak zahipnotyzowana. Kamishibai służy do prezentowania widzom ilustracji, które tworzą fabułę. Zbiór obrazków (umożliwiających przedstawienie całej opowieści), ułożonych jeden po drugim, umieszczany jest w butai - drewnianej skrzynce. Na odwrocie każdej ilustracji znajduje się fragment tekstu czytanego głośno przez narratora siedzącego przy teatrzyku. Tekst do obrazka pokazywanego w danym momencie, jest wydrukowany z tyłu obrazka go poprzedzającego, i jest widoczny jedynie dla czytającego. Dzieci natomiast oglądają piękne ilustracje zmieniające się jak slajdy. Ich prezentowaniu towarzyszy wyjątkowy nastrój, stworzony za sprawą teatrzyku kamishibai.” (źródło: https://kamishibai.com.pl/)
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 umożliwi nam zakup teatrzyku właśnie dla dzieci z oddziałów przedszkolnych i z klas 1-3. W przyszłości będziemy mogli sami tworzyć opowieści i ilustracje do teatrzyku kamishibai.
7
Turniej w „Zbijaka” rozstrzygnięty!
Z radością informujemy, że zakończono turniej w „Zbijaka” klas 1-3. Po zaciętej walce i przeprowadzeniu dogrywki pierwsze miejsce zajęła drużyna z klasy 3b, drugie miejsce zajęła drużyna z klasy 3a, a trzecie miejsce drużyna z klasy 3c. Zawodnicy otrzymali dyplomy i medale. Wszystkim uczestnikom rozgrywek gratulujemy!
Organizatorzy: B.Cecot, M. Kownacka, M. Głodo
6
Nasze zwierzaki - akcja fotograficzna
W związku z obchodami Światowego Dnia Zwierząt odbyła się akcja fotograficzna - Nasze zwierzaki. Miłośnicy zwierząt przesyłali na e-maila biblioteka.sp.zarow@wp zdjęcia swoich przyjaciół. Zdjęcia prezentowane są na monitorze szkolnym do końca października.
Zdrowy przedszkolak
Dzieci z oddziałów przedszkolnych wzięły udział w cyklu zajęć dotyczących zdrowego trybu życia i zdrowego odżywiania. Jak ważne jest zdrowe odżywianie chyba nie trzeba nikogo przekonywać, szczególnie w przypadku najmłodszych dzieci. Nawyki wyrobione w tym wieku zaprocentują w dorosłości.
4Zdrowe odżywianie Laura Łącz
Nie jest dobrze jeść zbyt dużo,
nie jest dobrze też się głodzić,
ale mądrze się odżywiać –
o to naszej mamie chodzi.
Mało tłuszczu, mało cukru,
za to wapń i witaminy.
Głównie nabiał i owoce
jedzą chłopcy i dziewczyny.
A więc jajka i jogurty
plus jarzyny i morele,
czasem mięso, często serek –
będzie zdrowiej i weselej!
Nie wystarczy jeść do syta,
lecz odżywiać się należy,
bo zawczasu zadbać trzeba,
żeby życie zdrowo przeżyć.
Zdrowo przeżyć i przetańczyć,
być odważnym i wesołym,
w sprawnym ciele światły umysł,
od przedszkola aż do szkoły!
Konkurs recytatorski "Przyszła Jesień"
O tym, że jesień wcale nie musi być nudna, szara, monotonna i smutna przekonaliśmy się podczas konkursu recytatorskiego pod hasłem „Przyszła Jesień”. Jury w składzie: pani Marta Dobrowolska, pani Beata Jurczak i pani Aleksandra Kuc-Górka wyłoniło zwycięzców, oceniając dobór tekstu i jego pamięciowe opanowanie, interpretację tekstu oraz ogólny wyraz artystyczny:
I miejsce – Małgorzata Plizga i Emilia Ćwiertniewicz
II miejsce – Emilia Gesing i Filip Borkowski
III miejsce – Zuzanna Bieniasz i Oliwia Kurdyk
Wyróżnienie – Kinga Nicieja i Antoni Marciniak
Wśród 12 uczestników znaleźli się również: Kinga Najnigier, Oliwier Rajczakowski, Maja Brzyszcz i Julia Trybuła.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy odwagi, pamięci, talentu aktorskiego i umiejętności recytatorskich!
Organizatorki konkursu: Adriana Drabik i Joanna Karpińska
21
Archiwum Aktualności