Dnia 21.11.2022 r. w szkole przy ul.1go Maja 2 rozpoczął się TYDZIEŃ KULTURY ŻYWEGO SŁOWA. Akcja ta została zorganizowana w ramach kampanii szkolnej: Stop Wulgaryzmom i rozpoczął ją Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Każda klasa w tym dniu zajaśniała żółtymi barwami, które zostały wybrane w bardzo konkretnym celu. Kolor żółty poprawia nastrój, wyraża pewność siebie i niesie pozytywne skojarzenia- choćby ze słońcem, zabawą, dobrymi wspomnieniami i przywołuje wiele pozytywnych emocji. Uczniowie wraz z opiekunem - Panią Małgosią Stężycką- rozdawali życzliwe słowa: w szkole, na boisku, w urzędach, w sklepach...Byli wszędzie! Taka akcja spotkała się z bardzo serdecznym odzewem ze strony obdarowanych miłym słowem. W tym dniu też na szkolnym korytarzu wyrosło „drzewo życzliwości”, które zakwitło pięknymi sentencjami.
Kolejnym działaniem był Dzień Pluszowego Misia. Zachęcamy, by sięgnąć do historii powstania tego święta... Miś/niedźwiedź znany jest nam z odwagi, bohaterskich czynów, zabawnych przygód, a ten pluszowy uspokaja, pobudza wyobraźnię, pomaga przetrwać trudne chwile... Dzieci lubią misie! Ten dzień była czasem przytulania, bo każdy mógł przynieść swojego ulubionego pluszaka; był czasem zagadek i ciekawych pouczających historii, a zwieńczeniem była wystawa prac plastycznych, na której były : MISIE!
Od środy do piątku trwał konkurs: Słowa mają moc. W ciągu dwóch minut klasa zapisywała życzliwe, motywujące, pocieszające, wspierające słowa i wyrażenia.
I tak w klasach pierwszych:
I m kl.1d (20 słów)
II m kl. 1b (19 słów)
III m kl. 1c (18 słów)
Wyróżnienie kl. 1 a (14 słów)
W klasach drugich:
I m kl. 2c (116 słów)
II m kl. 2d (89 słów)
III m kl. 2b (87 słów)
Wyróżnienie kl. 2a (72 słowa)
W klasach trzecich:
I m kl. 3c (146 słów)
II m kl. 3a (132 słowa)
III m kl 3b (130 słów)
Wyróżnienie kl. 3d (84 słowa)
Konkurs "Słowa mają moc" poprzedziły warsztaty, które pokazały jak słowa mogą ranić i zostawiać trwały ślad oraz jak mogą budować poczucie wartości, naprawiać, rozweselać, wspierać i motywować.
Tydzień Kultury Żywego słowa zakończył Dzień Zielonego Długopisu: w tym dniu nauczyciele wpisywali tylko miłe uwagi i pochwały, a czerwony długopis- został w piórniku;)
Pamiętajmy: SŁOWA MAJĄ MOC!
Koordynatorzy:
B. Zajko-Ignatowicz
M. Stężycka
A. Kuc-Górka
Tydzień Kultury Żywego Słowa
- 20
Konkurs matematyczny KOMA
Na początku poprzedniego tygodnia uczniowie klas 4-8 wzięli udział w konkursie matematycznym KOMA. Jego celem jest kształcenie samodzielności myślenia i działania, rozwijanie umiejętności słuchania ze zrozumieniem, sporządzania notatek, przyswajania nowej wiedzy i wykorzystywania jej na poziomie operacyjnym. Konkurs ma niespotykaną formę. Nie korzysta z wcześniejszej wiedzy, dzięki czemu jest adresowany nie tylko do najlepszych matematyków, ale do wszystkich uczniów o dużym potencjale intelektualnym. Ważna jest w nim umiejętność słuchania i przetwarzania informacji.
W szkolnych eliminacjach wzięło udział ponad 50 uczniów. Zostali oni podzieleni na dwie kategorie: młodzik (klasy 4-5) oraz junior (klasy 6-8). Oto wyniki najlepszych w obu kategoriach:
Kategoria JUNIOR
1.Jakub Choiński (klasa 8b) - 31 pkt
Antoni Tobiasz (klasa 8f) - 31 pkt
2. Alicja Kawa (klasa 8c) - 30 pkt
Anna Pasternak (klasa 8b) - 30 pkt
3. Karolina Pajor (klasa 8b) -26 pkt
Kamila Zakrzewska (8d) - 26 pkt
4. Szymon Jastrząb (8b) - 25 pkt
5. Zuzanna Tomalak (8d) - 24 pkt
Kinga Kaczmarek (8c) - 24 pkt
Natalia Momot (7a) - 24 pkt
Sebastian Mazur (8e) - 24 pkt
Kategoria MŁODZIK
1. Dmytro Shestakow (5d) - 21 pkt
2. Jagoda Grochowina (5c) - 19 pkt
3. Artur Turko (5b) - 16 pkt
4. Maksym Shyndarivskyj (4d) - 15 pkt
5. Maja Borkowska (5c) - 12 pkt
Miło jest nam poinformować, że trójka naszych uczniów, czyli Dmytro Shestakow, Jakub Choiński oraz Antoni Tobiasz awansowali do finału wojewódzkiego, który odbędzie się w sobotę (10 XII) w Instytucie Matematyki Uniwersytetu Wrocławskiego. Gratulujemy zwycięzcom osiągniętego wyniku, a wszystkim uczestnikom chęci zdobywania wiedzy matematycznej.
1
KOLOROWA JESIEŃ
Kolorowa jesień w oddziałach przedszkolnych dobiegła końca. Przyrodniczy cykl tematyczny podzielony był na pięć kolorowych tygodni. W tym czasie dzieci poznawały zmiany zachodzące w przyrodzie jesienią, wykonywały piękne, pełne kolorów pracę plastyczne, poznały również zasady zdrowego odżywiania poprzez różnorodne formy zajęć kulinarnych z udziałem warzyw i owoców. Na zakończenie tego projektu odbył się bal jesieni. Dzieci wraz z rodzicami przygotowały barwne stroje, a wychowawcy zadbali o oprawę muzyczną oraz zabawy integracyjne. Tanecznym krokiem pożegnaliśmy jesień.
15
zDolny Ślązak
W minionych tygodniach 74 uczniów naszej szkoły przystąpiło do konkursu zDolny Ślązak. Konkurs, organizowany przez Kuratorium Oświaty we Wrocławiu, ma charakter interdyscyplinarny i sprawdza wiedzę z wielu przedmiotów. Do konkursu przystąpili uczniowie klas 4-8.Poniżej prezentujemy najwyższe wyniki z poszczególnych przedmiotów:j. polski - przystąpiło 19 uczniów, najwyższe wyniki: 24 p. Wiktoria Kowalczyk,22 p. Alicja Kawa,20 p. Szykowny Miłosz j. angielski - przystąpiło 27 uczniów, najwyższe wyniki: 22p.Kinga Kaczmarek, 20p. Natalia Okarma, 19p. Artur Turko matematyka - przystąpiło 31 uczniów, najwyższe wynik to 11p. Szymon Jastrząb, Jakub Przystał i Wiktoria Kowalczyk geografia - przystąpiło 18 uczniów, najwyższe wyniki: 17p. Szymon Jastrząb, 11p. Yehor Hlinkin, 15p. Nikola Przybylska fizyka - przystąpiło 6 uczniów, najwyższe wyniki :16p. Szymon jastrząb, 15p. Anna Pasternak, 14p. Angelika Kołodziejczyk chemia, przystąpiło 10, najwyższe wyniki: 19p.Yehor Hinkin, 18p. Nikola Przybylska, 17p. Wiktoria Plizga, Wiktoria Kowalczyk, Jakub Przystał biologia - przystąpiło 9 uczniów, najwyższy wynik 14 p. Oliwia Targosz, Kinga Kaczmarek, Nikola Przybylska, Zofia Górka historia - przystąpiło 4 uczniów, najwyższy wynik 13p. Zbigniew Kaczmarek.
Spośród uczestników konkursu dwie uczennice zakwalifikowały się do etapu powiatowego, są to Wiktoria Kowalczyk (j. polski) i Kinga Kaczmarek (j. angielski).Serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki za dziewczęta, które już w styczniu będą reprezentować naszą szkołę na etapie powiatowym zDolnego Ślązaka.
Wycieczka do Marianówka
Uczniowie klasy 1a i 1d uczestniczyli w wycieczce do zagrody agroturystycznej w Marianówku. Podczas warsztatów dzieci poznały tradycje świąt Bożego Narodzenia, ozdabiały własnoręcznie wykonane pierniczki oraz dekorowali bombki. Potem miały możliwość przebywania ze zwierzętami. Pobyt sprawił uczniom wiele radości i pozostanie miłym wspomnieniem.
1
Egzaminy próbne klas ósmych
Dnia 30 listopada 2022 roku klasy ósme rozpoczęły trwające trzy dni egzaminy próbne. Uczniowie naszej szkoły zmagają się kolejno z zadaniami z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Wszystkim życzymy powodzenia i wysokich wyników.
1
Andrzejki
30 listopada 2022 r. w klasach młodszych odbyły się Andrzejki.
Oto fotorelacja z tego wydarzenia:
49
Pomóżmy dzieciom z Domu Małego Dziecka
Drodzy Rodzice, Uczniowie!
W naszej szkole odbywa się zbiórka darów dla Domu Małego Dziecka w Wałbrzychu. Przebywają tam dzieci w wieku od kilku miesięcy do 4 lat.
Zbieramy: • materiały plastyczne: pisaki, kredki, pastele, plastelinę, ciastolinę, papier kolorowy itp.,
• zabawki (nowe).
Dary prosimy zostawiać w holu (ul. 1 Maja i Ogrodowa), w świetlicy szkolnej (ul. Piastowska).
Zbiórka potrwa do 9 grudnia.
„NIE LICZY SIĘ TO ILE POSIADASZ, ALE ILE DAJESZ INNYM I JAK SIĘ Z NIMI DZIELISZ” „POMAGAJĄC INNYM POMAGASZ I SOBIE”
Mamy Teatrzyk Kamishibai!
Dzięki Narodowemu Programowi Rozwoju Czytelnictwa 2.0 mogliśmy zakupić dla biblioteki i oddziałów przedszkolnych dwa Teatrzyki Kamishibai. Karty narracyjno - obrazkowe do teatrzyku to bajki, baśnie i legendy autorstwa Beaty Gabrat: Kotka Psotka, Magiczna gąsienica, Legenda o Syrence Warszawskiej; J. i W. Grimm: Królowa Pszczół, O wilku i siedmiu koźlątkach, Trzy Świnki i H. Ch. Andersena: Słowik, Brzydkie kaczątko oraz Legenda o Bazyliszku, Legenda o Lechu, Czechu i Rusie.
Teatrzyk budzi powszechne zainteresowanie i zachwyt.
9Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.
Jestem sobie przedszkolaczek...
25.11.2022 r. w oddziałach przedszkolnych odbyło się pasowanie na przedszkolaka. Dzieci wykazały się wielką odwagą i talentem, tym bardziej, że to ich pierwsze tak wielkie wystąpienie. W tym ważnym dniu towarzyszyli im Rodzice oraz zaproszeni goście, a za trud włożony w pracę spotkała ich niezwykła niespodzianka...ogromny pluszak - ulubiony bohater z bajki.
8
Dzień Pluszowego Misia w oddziałach przedszkolnych
Przedszkolaki ze wszystkich grup uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia.
64
Listopadowa Kawiarenka
Kiedy za oknem zimny, deszczowy i wietrzny listopad, Samorząd Uczniowski wyszedł z inicjatywą zorganizowania na terenie szkoły kawiarenki, w której serwowane są gorące napoje poprawiajace nastroj w trybie natychmiastowym. I tak na każdej dużej przerwie można kupić zarówno klasyczną herbatę z cytryną, jak i specjalne skomponowane na potrzeby klienta herbatki owocowe, wielosmakowe, a dla znerwicowanych z melisą... Jest też oczywiście gorąca czekolada, która w ten depresyjny czas każdemu podniesie poziom endorfin w organizmie.
Wycieczka do piekarni "Jutrzenka"
Dzięki uprzejmości Państwa Kozłowskich klasa 1a uczestniczyła w wycieczce do piekarni „Jutrzenka”. Celem wycieczki było poznanie pracy piekarza i różnych etapów produkcji ciasta, kształtowanie szacunku do pracy innych ludzi. Podczas zwiedzania uczniowie zapoznali się z poszczególnymi fazami pieczenia chleba, poznali urządzenia potrzebne do procesu wyrobienia i wypiekania różnego gatunku pieczywa oraz dowiedzieli się, jak ważne w pracy piekarza jest bezpieczeństwo. Wycieczka jest jednym z elementów zrealizowanego przez klasę ogólnopolskiego programu ekologicznego.
Przedszkolaki w fabryce bombek w Złotoryi
W dniu 23.11.2022 r. grupa 0B odwiedziła fabrykę szklanych ozdób choinkowych w Złotoryi. Fabryka została założona w 1953 r. Bombki produkowane w fabryce wykonywane są według starych, tradycyjnych metod, wydmuchiwane są ze szklanej rury na wolnym ogniu oraz ręcznie dekorowane. Dzieci mogły zapoznać się z procesem produkcji szklanych ozdób obserwując jego kolejne etapy. Uczestniczyły również w warsztatach zdobienia bombek, które zabrały do domu. Sezon świąteczny uważamy za otwarty;)
9
Dzień Kibica
Mistrzostwa Świata w Katarze budzą zarówno dużo kontrowersji, jak i emocji. Jedno wiemy na pewno, SP Żarów jest całym sercem za naszą narodową reprezentacją. W dniu pierwszego meczu z Meksykiem - 22 listopada 2022 r. Samorząd Uczniowski zorganizował Dzień Kibica. Na szkolnych korytarzach królowały barwy biało - czerwone i każdy mocno trzymał kciuki za naszych zawodników.
5
Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień
21 listopada 2022 r. obchodzony był w naszej szkole Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień.
Dzień Życzliwości obchodzony jest w ponad 180 krajach. Jego celem jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość.
W bibliotece, na przerwach czytana była książka „Gorzka czekolada”, w której znajdują się opowiadania o wartościach w życiu takich jak: szacunek, przyjaźń, życzliwość, uczciwość, odpowiedzialność, odwaga.
Atrakcją tego pozytywnego dnia w klasach 4-8 był konkurs na NAJBARDZIEJ ŻYCZLIWĄ OSOBĘ.
Laureatkami konkursu zostały: Angelika Piękoś-Soroczyńska, Aleksandra Kupczyk i Jagoda Grochowina
GRATULACJE!!!!!!!!!!
Pamiętajmy, że „Słowo życzliwe nic nie kosztuje, a jest najpiękniejszym podarkiem.”
Organizatorzy: Agnieszka Kosińska, Joanna Styrkowiec
Również w klasach młodszych w tym dniu pozdrawialiśmy i obdarowywaliśmy się miłymi słówkami. Uczniowie klasy 2d dzielili się z nauczycielami i reszta naszej uczniowskiej braci miłymi słówkami. Wybrali się również na spacer ulicami naszego miasta i wręczali napotkanym mieszkańcom życzliwe i miłe słowa. Odwiedzili pracowników Urzędu Miejskiego i lokalnych sklepów. Spotkali się z ogromną życzliwością i radością naszych mieszkańców. Dziękujemy!
Koordynatorzy: Bożena Zajko-Ignatowicz, Małgorzata Stężycka
12Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień w świetlicy grupa 1 - Wychowawca: Marta Dobrowolska:
Wycieczka do Złotego Stoku
17 listopada uczniowie klas 3c oraz 3d w ramach programu MEN „Poznaj Polskę” wybrali się na wycieczkę do Złotego Stoku. Program wycieczki obejmował m.in. zwiedzanie sztolni, muzeum górnictwa, osady górniczej, labiryntu strachów oraz pieszą wycieczkę po okolicy. Nie zabrakło też ogniska z pieczonymi kiełbaskami.
1
Czekoladowy autobus
W minionym tygodniu nasi najmłodsi uczniowie brali udział w warsztatach wyrabiania czekolady. Na własne oczy mieli okazję zobaczyć jak wygląda owoc kakaowca oraz w jaki sposób odróżnić smak prawdziwej czekolady od wyrobów czekoladopodobnych. Forma zajęć była tym bardziej atrakcyjna, iż odbywała się w…..autobusie. Każdy uczeń pracował na własnym stanowisku, wyposażony w odpowiednie narzędzia pracy oraz adekwatny strój. Po zakończonych warsztatach dzieci otrzymały dyplomy „małych cukierników”.
Uśmiechnięte buzie naszych podopiecznych mówią same za siebie. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.
Koordynatorzy:
Anna Łuczak
Małgorzata Stężycka
49
Konkurs "Kim będę? Ja za 20 lat" rozstrzygnięty!
W listopadzie rozstrzygnięto konkurs plastyczny: Kim będę? Ja za 20 lat. Celem konkursu było kształtowanie wrażliwości artystycznej, rozbudzanie indywidualnych zdolności, zainteresowań oraz rozwijanie umiejętności plastycznych, estetycznych oraz umiejętności przekazania i zaprezentowania swojej wiedzy. Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas I – VIII SP. Zadaniem uczestnika konkursu było wykonanie książki tematycznej w formie LAPBOOKA (tzw. książka na kolanach) nawiązującej do tematu konkursu. Spośród wszystkich prac wyłoniono następujących laureatów:
KATEGORIA KLASY 1-3
I miejsce:
Kinga Najnigier kl. 1a, Jakub Odzimkowski kl. 2b, Filip Gwóźdź kl. 1c
II miejsce:
Oliwia Jagielnik kl. 3d, Antonina Kałużna kl. 3a, Kinga Nicieja kl. 3d
III miejsce:
Kaja Dutkiewicz 3a
KATEGORIA KLASY 4-8
I miejsce:
Mikołaj Buda kl. 6c
II miejsce:
Sara Dobrowolska kl. 4d, Dawid Chorągwicki kl. 5c
III miejsce:
Wojciech Bąkowski kl. 4a, Jakub Horoszkiewicz kl. 6b
Wyróżnienie:
Nadzieja Cargill kl. 6c, Malwina Szklarz kl. 6c, Cecylia Kaczmarek kl. 6c
Nagrodzone prace zostały przedstawione na wystawie pokonkursowej znajdującej się w holu szkoły.
Wszystkim laureatom gratulujemy i do zobaczenia w kolejnej edycji!
Organizatorzy
Beata Jurczak
Katarzyna Przytuła-Nowak
10
Zwiedzamy historyczne zakątki naszej okolicy
W dniu 17 listopada 2022r. uczniowie klasy 2 d z przewodnikiem Panem Bogdanem Muchą wybrali się na wycieczkę do Wierzbnej w ramach kontynuacji zwiedzania historycznych zakątków naszej najbliższej okolicy. Zwiedzili teren dawnego kompleksu zakonnego i kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. To była bardzo ciekawa wyprawa. Ciąg dalszy wkrótce.
1
Archiwum Aktualności