Klasa 3e wraz z wychowawczynią Bożeną Zajko - Ignatowicz 10 maja 2018 r. wzięła udział w spotkaniu z pisarką Małgorzatą Żółtaszek. Spotkanie zorganizowała Biblioteka Publiczna im. ks. Jana Twarowskiego Miasta i Gminy Żarów. Tematem spotkania było hasło „I Ty możesz zostać pisarzem. I Ty możesz zostać mówcą”. Uczniowie mieli okazję przenieść się w wyobraźni do roku 2030 i napisać, jak będzie wyglądało wtedy ich życie. Było mnóstwo śmiechu, pytań, odpowiedzi i zabawy.
Uwaga rodzice!
SZANOWNI RODZICE!
W związku z oddaniem w dniu 8 maja br. do użytku zatoczki komunikacyjnej przy ul. 1 Maja 2, zwracamy się do Was z ogromną prośbą o podporządkowanie się oznaczeniom pionowym i poziomym w obrębie budynku szkoły i tejże zatoczki.
Zatoczka została wybudowana dla podniesienia bezpieczeństwa Państwa dzieci i tylko od Was teraz będzie zależało czy spełni swoją funkcję!
Jednocześnie prosimy o nie zatrzymywanie się, parkowanie i cofanie swoich samochodów na jezdni od wysokości zatoczki w stronę ogródków działkowych, ponieważ bardzo często stwarza to realne zagrożenie dla zdrowia i życia dzieci!
Za współpracę na rzecz bezpieczeństwa najmłodszych bardzo dziękujemy!
Dyrekcja Szkoły
Uroczystość uchwalenia Konstytucji 3 Maja
Witaj dniu trzeciego maja,
który wolność nam zwiastujesz.
Pierzchła już ciemiężców zgraja.
Polsko, dzisiaj tryumfujesz27 kwietnia uczniowie klas III i IV uczestniczyli w apelu, upamiętniającym uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Uroczystość przybliżyła dzieciom wydarzenia historyczne i okoliczności powstania pierwszej polskiej konstytucji (pierwszej w Europie, a drugiej na świecie).
Apel przygotowali uczniowie klas IIId i IVe pod opieką swoich pań Joanny Karpińskiej i Anny Zoły. Na tej krótkiej lekcji historii i patriotyzmu, nie zabrakło ważnych informacji związanych z okolicznościami uchwalenia Konstytucji 3 Maja, piosenek „Witaj majowa jutrzenko” oraz „Na majówkę” przygotowanych pod kierunkiem p. Bogumiły Chodynieckiej, doskonale recytowanych wierszy oraz tańca z flagami. Przepiękne dekoracje wykonane przez p. Weronikę Przewoźną oraz flagi zrobione przez dzieci, nadawały całemu spotkaniu radosnego a zarazem podniosłego charakteru.
Klasy 5-7 wraz z oddziałami gimnazjalnymi równie uroczyście wzięły udział w obchodach rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Były poczty sztandarowe obu szkół, hymn państwowy, przemówienie pani dyrektor Heleny Słowik i to, co szkolną akademię powinno charakteryzować - odświętne stroje uczniów i podniosła atmosfera. W roku obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości jest to szczególnie ważne. Akademia była poświęcona także naszym narodowym barwom (Dzień Flagi). Uczniowie klas 3a i 3c gimnazjum zaprezentowali historię polskiej flagi, poezję odnoszącą się do omawianych wydarzeń i "odczytali" obraz Jana Matejki "Konstytucja 3 maja", tworząc jego żywą kompozycję. Gra aktorska, scenografia i kostiumy z epoki wzbudziły zainteresowanie zebranej w szkolnej auli młodzieży. Nad całością przygotowań i dwóch występów czuwali nauczyciele historii: panie Jolanta Kubarska, Agata Sawicka i pan Marek Zywer. Występy uczniów uświetnił chór szkolny pod kierunkiem pani Jolanty Papińskiej.
Wiosenne kapelusze
Dnia 27.04.2018 r. został rozstrzygnięty konkurs "Wiosenne kapelusze", który odbył się po raz 15. W konkursie wzięło udział 45 prac wykonanych przez uczniów klas 0 - 3. Wszystkie prace otrzymały wyróżnienie i zasłużyły na nagrody. Przepiękne prace dekorowały wystawę w budynku szkoły przy ul. Armii Krajowej 58. Organizatorzy - pani Bożena Zajko - Ignatowicz i Małgorzata Nowak dziękuą uczestnikom za udział w konkursie. Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji konkursu!
Konkurs "Książka oknem na świat" rozstrzygnięty
25 kwietnia 2018 r. w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Żarów odbyło się wręczenie nagród w konkursie "Książka oknem na świat". Oto nagordzeni uczniowie z naszej szkoły:
KONKURS PLASTYCZNY
Kategoria klasy 0-III:
I miejsce – Paulina Borowiec, kl. II „a”, SP Żarów
II miejsce – Michał Placzyński, kl. II „b”, SP Żarów
III miejsce – Zuzanna Kalina, kl. II „b”, SP Żarów
oraz Wiktoria Plizga, kl. III „b”, SP Żarów
Wyróżnienia:
– Natalia Haraszczuk, kl. II „a”, SP Żarów
– Patryk Toporowski, kl. II „a”, SP Żarów
Kategoria klasy IV-VI:
I miejsce – Bartosz Sułek, kl. IV, SP Żarów
III miejsce – Adrian Stroka, kl. IV „a”, SP Żarów
Wyróżnienia:
– Sofiia Plakhotnyk, kl. VI „b”, SP Żarów
– Nikola Mróz, kl. IV, SP Żarów
KONKURS LITERACKI:
Kategoria klasy VII-VIII oraz gimnazjum:
I miejsce – Patrycja Hawro, kl. II „e”, gimnazjum
Wyróżnienie:
– Elżbieta Chodyniecka, kl. VII „d”, SP Żarów
Dzień Ziemi
W dniu 24 kwietnia 2018r. grupa teatralna z klas 3a i3b w ramach współpracy międzyszkolnej gościła w Szkole Podstawowej w Mrowinach. Z okazji Dnia Ziemi uczniowie naszej szkoły zaprezentowali przedstawienie o treści ekologicznej pt.:” W harmonii z przyrodą” Dzieci prezentowały nie tylko swój talent aktorski, ale też wiedzę na temat przyrody i jej ochrony. Było również miejsce na wspólne zabawy przy muzyce i ruch na świeżym powietrzu. Żeby nie poprzestać tylko i wyłącznie na pokazaniu przedstawienia, dzieci praktycznie włączyły się do ratowania naszej planety. Koledzy i koleżanki ze szkoły w Mrowinach uporządkowały teren wokół boiska, a my teren wokół szkoły.
Ewa Mika, Bożena CecotDnia 26 kwietnia 2018 r. w ramach obchodów Dnia Ziemi zespoły teatralne z naszej szkoły prowadzone przez p. Edytę Cichecką, Iwonę Nieradkę, Renatę Węglarz, Bożenę Cecot, Ewę Mika zaprosiły klasy pierwsze i drugie na pokaz przedstawień o tematyce ekologicznej. Podczas prezentacji talentów aktorskich uczniowie przybliżyli wszystkim obecnym problem ochrony środowiska i wpływ zachowań człowieka na przyrodę. W pokazie wzięła również udział pani dyrektor Helena Słowik.
Ewa Mika
Konkurs recytatorski "Wiosna pora radosna" w Pastuchowie
24 kwietnia 2018 r. nasi uczniowie z oddziałów zerowych wzięli udział w konkursie recytatorskim „Wiosna pora radosna” zorganizowanym przez Szkołę Podstawową im. Świętego Mikołaja w Pastuchowie.
Natasza Żyła z oddziału 0d zdobyła 1 miejsce!
Obok Nataszy występowali: Jagoda Grochowina, Anna Burdzińska, Judyta Śladowska, Miłosz Korłub, Aleksandra Mazur, Maja Czekaj i Oliwia Jankowicz.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy wspaniałych występów!
Konkurs Pięknego Czytania klas 1-3
20 kwietnia 2018 r. w bibliotece szkolnej odbył się Konkurs Pieknego Czytania klas 1-3. Uczestniczyło w nim 18 uczniów: Julian Myszewski i Piotr Wysowski z kl. 1a, Dawid Zając i Jakub Horoszkiewicz z kl. 1b, Aleksandra Szykowna i Filip Pietrusa z kl. 1c, Maja Bawolska i Maciej Wabik z kl. 2a, Michalina Kozak i Michał Placzyński z kl. 2b, Wiktoria Kowalczyk i Hanna Kubasiewiczz kl. 3a, Blanka Drąg i Szymon Jastrząb z kl. 3b, Maria Kołpak i Alicja Kawa z kl. 3c, Julia Florek i Marika Jabczyk z kl. 3e.
Wszyscy wspaniale zaprezentowali swoje umiejętności czytelnicze i wszyscy otrzymali nagrody ufundowane przez burmistrza miasta i gminy Żarów pana Leszka Michalaka. To była wielka przyjemność słuchać, jak uczestnicy konkursu czytają płynnie i szybko, jak potrafią oddać nastrój utworu, jak są odważni.
Jesteśmy dumne z naszych czytelników! Gratulujemy i zapraszamy za rok!
Beata Jurczak, Agnieszka Kosińska,
Iwona Nieradka, Małgorzata Nowak
Rekordy sportowe naszych uczniów
W DNU 19 KWIETNIA NA BOISKU LEKKOATLETYCZNYM SPOTKALI SIĘ UCZNIOWIE Z KLAS 4 ABY USTALIĆ SWOJE REKORDY ŻYCIOWE
REKORDY SPORTOWE UCZNIÓW Z KLAS 4
SKOK W DAL
-
JULIA BUJAK 3,45
-
NIKOLA MRÓZ, WIKTORIA MOTAK, KATARZYNA PASTERNAK 3,10
-
KINGA MIERLAK 3,05
chłopcy
-
BRAJAN IŻYKOWSKI 4,20
-
KAMIL SKOWRONEK 3,50
-
JAKUB KULA 3,42
VORTEX
-
WIKTORIA MOTAK 21
-
KINGA MIERLAK 18,40
-
WIKTORIA MANN 16,10
chłopcy
-
BRAJAN IZYKOWSKI 25,50
-
KAROL KONIECZNY 21,40
-
DAWID HARASZCZUK 20,0
RZUT PIŁKĄ LEKARSKĄ
-
JULIA ŚLIWA 8,20
-
KORNELA WAGNER 7,80
-
NELA MATUSIAK 7,40
chłopcy
-
DANIEL SKOLIMOWSKI 9,0
-
KAROL KSIĄŻEK 7,40
-
JAKUB KULA 7,20
BIEG NA 60M
-
JULIA BUJAK 9,37
-
WIKTORIA MOTAK 9,93
-
KINGA MIERLAK 10,75
chłopcy
-
BRAJAN IŻYKOWSKI 9,44
-
DAWID HARASZCZUK 9,67
-
JAKUB PODOLAK 10,03
Imprezę obsługiwali uczniowe z klas starszych:
Tomasz Tyrański, Miłosz Kowalczyk, Elżbieta Chodyniecka, Hanna Bal, Julia Wardzyk, Dominika i Klaudia Chrupalik.
-
XVII Międzyszkolny Przegląd Małych Form Teatralnych w Świdnicy
Mali artyści z klasy 1a mieli okazję zaprezentować swoje umiejętności aktorskie w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury. Podczas XVII Międzyszkolnego Przeglądu Małych Form Teatralnych dzieci przedstawiły teatrzyk cieni pt. „O tym , co jest najpiękniejsze na świecie”. Gra świateł, kolorów, muzyka i lalki witrażowe wprowadziły widzów w niezwykły świat baśni, w którym zwierzęta przemówiły ludzkim głosem i opowiedziały o przyjaźni. Dnia 17 kwietnia podczas uroczystej gali w teatrze przedstawiciele grupy teatralnej odebrali nagrodę i gratulacje. Teatrzyk zdobył statuetkę i wyróżnienie za mądre przesłanie i umiejętność odnajdywania się w teatrze cieni.
W przygotowanie przedstawienia zaangażowali się pani Edyta Cichecka, rodzice i uczniowie.
Przetargi
Moduł Przetargi został zmodyfikowany
Sukces trzecioklasistek w IX Interdyscyplinarnym Turnieju Wiedzy OMNIBUS
6 kwietnia 2018 r. w Szkole Podstawowej im. Astrid Lindgren w Zastrużu w IX Interdyscyplinarnym Turnieju Wiedzy Trzecioklasisty OMNIBUS nasze uczennice zdobyły pierwsze i drugie miejsce!
I miejsce zajęła Alicja Kiełt z klasy 3a
II miejsce zdobyła Karolina Pajor z klasy 3b
W turnieju wzieły udział również: Nikola Przybylska z kl. 3e, Kamila Zakrzewska z kl. 3d oraz Alicja Kawa z kl. 3c. Zadania były bardzo ciekawe, zmagania trwały dwie godziny, więc 11 uczestników ze szkół gminy Żarów "napociło" się niemało. Zostaliśmy, jak zawsze wspaniale przyjęci i ugoszczeni, za co dziękujemy organizatorom. Wszyscy uczestnicy wrócili z dyplomami i nagrodami książkowymi oraz pucharami.
Gratulujemy i życzmy dalszych sukcesów!
Oddziały przedszkolne z wizytą u seniorów
Tuż przed świętami wielkanocnymi, w środę 28 marca 2018 r. oddziały przedszkolne 0A, 0B i 0E wybrały się do żarowskiego Domu Seniora Żar - Med na warsztaty wielkanocne. Dzieci zaśpiewały piosenki i powiedziały wiersze o tematyce wiosenno – wielkanocnej. Następnie wraz z seniorami przystąpiły do prac plastycznych, również związanych z Wielkanocą. Życzeniom i podziękowaniom nie było końca. To był dobrze spędzony czas.
Dziękujemy za miłe przyjęcie:)
Wychowawczynie:
Teresa Bartoszewicz – Malec
Wioletta Dziedzic
Aleksandra Nocoń
Katarzyna Rykowska
Adriana Drabik
Warsztaty wielkanocne
Czas świąt wielkanocnych jest związany przede wszystkim z tradycją malowania pisanek, zdobienia mazurków, wykonywania stroików. Uczniowie klas 3a i 3b uczestniczyli 27 marca w warsztatach wielkanocnych, w czasie których mieli okazję nauczyć się tworzyć ozdoby świąteczne, a przy tym wykazać się kreatywnością i aktywnością twórczą. W trakcie wspólnych zabaw poznali również tradycje i obrzędy związane z wiosennymi świętami. Każdy uczestnik wykonał własne ozdoby, którymi mógł przystroić wielkanocny stół lub koszyczek.
Ewa Mika
Laureaci konkursu literackiego
27 marca 2018 r. pani dyrektor Helena Słowik wręczyła nagrody laureatkom konkursu literackiego "Człowiek na zakręcie - jak przetrwać trudne chwile?" zorganizowanego przez bibliotekę szkolną we współpracy z psychologiem panią Katarzyną Szczepaniak – Misiurą.
Celem konkursu były: ekspresja własnych uczuć, rozwijanie wyobraźni twórczej, kształtowanie postaw literackich oraz wiary we własne siły i umiejętności. Jury oceniało wartość merytoryczną utworów: konstrukcję, środki stylistyczne i składniowe oraz wartości artystyczne i oryginalność. Okazuje się, że nasi uczniowie potrafią wyrażać swoje uczucia poprzez pisanie, są kreatywni i chętni do podejmowania różnych zadań, a nawet wyzwań.
Laureatkami konkursu zostały:
Marcjanna Stencel z klasy 7d oraz Natalia Dominik z klasy 3d gimnazjum.
Gratulujemy i dziękujemy za udział!
Spotkanie autorskie z pisarką Anną Czerwińską - Rydel
Jesteśmy wszyscy poruszeni spotkaniem z pisarką Anną Czerwińską - Rydel. Przybyliśmy tłumnie od uczniów klas trzecich począwszy, skończywszy na uczniach oddziałów gimnazjalnych. Z budynku przy ulicy 1 Maja wyruszyła grupa 100 uczniów, w tym klasa 4 e, 4f, dzieci ze świetlic szkolnych oraz Koło Przyjaciół Biblioteki i chętni uczniowie z klas trzecich i czwartych pod opieką pani Weroniki Przewoźnej, Natalii Wolskiej, Beaty Jurczak, pana Adama Ciupińskiego. Dziękujemy za przybycie rodzicom, dziadkom i paniom nauczycielkom. Jesteśmy wzruszeni spotkaniem z pisarką, jej książką i rozmową. Uczniowie mieli możliwość zadawać pytania, po prostu rozmawiać z pisarką. Część uczniów otrzymała książki pt. "Listy w butelce. Opowieść o Irenie Sendlerowej" - bohaterce czasów II wojny światowej, która uratowała, jak zaznacza we wstępie Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak, dwa i pół tysiąca dzieci. Dziesięć lat po śmierci Ireny Sendlerowej (zm.18 maja 2008 r.) Sejm RP na wniosek Rzecznika Praw Dziecka przyjął uchwałę ustanawiającą ją patronką roku 2018.
Pierwszy Dzień Wiosny
21 marca 2018 r. dzieci z oddziałów przedszkolnych 0 a, 0 b i 0 e uroczyście przywitały nową porę roku - Wiosnę. Maszerując w kolorowym pochodzie ulicami Żarowa dzieci radośnie zachęcały Wiosnę do szybkiego pojawienia się. Śpiewały wiosenne piosenki, recytowały wierszyki, nie obyło się również bez głośnych okrzyków zimę żegnamy, wiosnę witamy oraz akompaniamentu instrumentów. Mamy nadzieję, że w ten sposób przywitana Wiosna pojawi się już wkrótce i wspólnie z dziećmi będziemy cieszyć się wesołymi zabawami w szkolnym ogrodzie i spacerami do parku.
Teresa Bartoszewicz-Malec
Adriana Drabik
Wioletta Dziedzic
Aleksandra Nocoń
Katarzyna Rykowska
Sukces Klaudii Borowiec - zawodniczki judo
Klaudia Borowiec - uczennica klasy 5b zdobyła kolejny medal na zawodach judo. 18 marca 2018 r. na zawodach Super Ligi Judo w Kobierzycach zajęła II miejsce. Super Liga Judo to zawody dla dzieci i młodzieży połączone z warsztatami edukacyjnymi dla rodziców i trenerów. W ubiegłym roku w imprezie uczestniczyło ponad 4 tysiące zawodników i zawodniczek reprezentujących 50 klubów z 6 województw. Swoim doświadczeniem i wiedzą Ligę wspiera jeden z najbardziej utytułowanych judoków w Polsce, wielokrotny olimpijczyk oraz dwukrotny mistrz świata Rafał Kubacki.
Klaudia trenuje judo od 4 roku życia dwa razy w tygodniu. Posiada pomarańczowo - zielony pas. W swojej kolekcji ma już 48 medali. Gratulijemy jej sukcesu i gorąco dopingujemy!
Zaproszenie na spotkanie z pisarką
Serdecznie zapraszmy dzieci od najmłodszych do najstarszych.
W naszej bibliotece jest dostępna książka "Moje prawa ważna sprawa". W bibliotece publicznej znajdziecie więcej pozycji tej autorki. Uczestnicy konkursu "Mistrz Pięknego Czytania" mieli okazję czytać podczas konkursu właśnie fragmenty książek pani Anny Czerwińskiej - Rydel.
Nasza biblioteka otrzymała dotację w wysokości 15 tysięcy złotych na zakup nowości, więc z pewnością znajdziecie niedługo na naszych półkach inne tytuły książek Anny Czerwińskiej - Rydel.
Archiwum Aktualności