• MAŁY MIŚ W ŚWIECIE WIELKIEJ LITERATURY
          • MAŁY MIŚ W ŚWIECIE WIELKIEJ LITERATURY

          • We wrześniu grupa 0 B po raz kolejny przystąpiła do Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Mały Miś w świecie wielkiej literatury”.

            Celem głównym projektu jest rozwijanie i promowanie czytelnictwa.

            Cele szczegółowe:

            a) zachęcanie dorosłych do głośnego czytania dzieciom − uświadomienie roli czytelnictwa

            w życiu dziecka, wyrabianie właściwych nawyków czytelniczych;

            b) tworzenie warunków do różnorodnej aktywności dzieci w toku realizacji zadań stawianych

            przez nauczyciela;

            c) wprowadzenie dziecka w świat literatury;

            d) budzenie zaciekawienia książką przez zabawy, piosenki, twórczość plastyczną;

            e) przekazywanie za pośrednictwem literatury wartości moralnych;

            f) propagowanie praw dziecka;

            g) kształcenie u dzieci umiejętności słuchania tekstu czytanego;

            h) rozwijanie samodzielności, kreatywności i innowacyjności u dzieci;

            i) rozwijanie kompetencji cyfrowych dzieci i nauczycieli;

            j) kształtowanie postaw patriotycznych u dzieci;

            k) włączenie w życie przedszkola rodziców oraz przedstawicieli środowiska lokalnego;

            l) promocja placówki oświatowej;

            m) rozwijanie współpracy między nauczycielami;

            n) kształcenie na odległość.

            Projekt jest zgodny z podstawą programową wychowania przedszkolnego oraz kierunkami

            polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2022/2023.

            Jesteśmy w trakcie realizacji I modułu: „Czytamy razem z małym misiem”. Misie: Bruno i Bruno II odbywają podróż czytelniczą po domach przedszkolaków.

             

            Koordynatorzy projektu:

            Katarzyna Rykowska

            Małgorzata Mikosz - Salwowska

            Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

        • Kolorowa jesień
          • Kolorowa jesień

          • "Kolorowa jesień" w oddziałach przedszkolnych nabiera rozpędu...w tym tygodniu królował kolor pomarańczowy, były barwne prace plastyczne z wykorzystaniem sezonowych owoców i warzyw, a także leśne zwierzęta oraz kodowanie. Zapraszamy do galerii zdjęć.

        • Przerwa na Czytanie
          • Przerwa na Czytanie

          • Dnia 12.10.2022 r. szkoła wzięła udział w III Międzynarodowej edycji VII ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w czytaniu na przerwie. Począwszy od dzieci z oddziałów przedszkolnych po uczniów klas ósmych i nauczycieli wzięliśmy do rąk książki i czytaliśmy, czytaliśmy, czytaliśmy… ulubione książki, nowo zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0, wypożyczone z biblioteki.

            Dziękujemy za udział w akcji!

            Czytajmy książki!

            Czytanie ma moc!

             #przerwanaczytanie

            Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

        • Witamy najmłodszych Czytelników Biblioteki Szkolnej!
          • Witamy najmłodszych Czytelników Biblioteki Szkolnej!

          • Dzieci z oddziałów przedszkolnych 0c i 0b po raz pierwszy odwiedziły Bibliotekę Szkolną. Świetnie przygotowane – potrafiły odpowiedzieć na pytania: co to jest biblioteka, wypożyczanie i szanowanie książek. Zaopatrzone w piękne kolorowe teczki, mogły wypożyczyć nowiutkie książeczki kupione specjalnie dla nich w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. Zostały pasowane na Czytelników Biblioteki Szkolnej, otrzymały dyplomy zaprojektowane przez wychowawczynię grupy 0b panią Katarzynę Rykowską i wydrukowane przez Urząd Miasta i Gminy Żarów.

            Z niecierpliwością czekamy na kolejnych najmłodszych Czytelników.

            Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

        • Wycieczka do Straży Pożarnej
          • Wycieczka do Straży Pożarnej

          • Klasa 2c dnia 11 października 2022 r. wybrała się do Państwowej Straży Pożarnej w Świdnicy. Celem wyjazdu była poprawa bezpieczeństwa uczniów oraz kształtowanie ich wiedzy i świadomości na temat zagrożeń zewnętrznych i umiejętności zachowania się w sytuacji wystąpienia zagrożenia. Strażacy wytłumaczyli uczniom, jak ustrzec się zatrucia tlenkiem węgla, jak należy dbać o prawidłową wentylację pomieszczeń, do jakich zagrożeń może doprowadzić niewłaściwe użytkowanie sprzętu domowego oraz jak powinna przebiegać ewakuacja z miejsca objętego pożarem.

        •  Ogólnopolska Akcja SadziMy
          • Ogólnopolska Akcja SadziMy

          • 11.10. 2022 r. uczniowie i nauczyciele klas I-III przy ul. 1go Maja 2 dołączyli do leśników, włączając się w Ogólnopolską Akcję SadziMy. Akcja została zainicjowana przez Prezydenta Andrzeja Dudę, a jej celem jest odbudowa obszarów leśnych, które zostały zniszczone przez klęski żywiołowe.

            Podczas akcji powiązanej z warsztatami uczniowie dowiedzieli się, jak prawidłowo posadzić drzewko, jakie rodzime drzewa przystosowane są do naszych warunków klimatycznych. A dołączone karty pracy z zadaniami, krzyżówkami i zagadkami pozwoliły usystematyzować wiedzę przyrodniczą. Przedstawiciele wszystkich klas pierwszych, drugich i trzecich z pomocą Pana Dariusza posadzili drzewka. Pozostali uczniowie bacznie obserwowali te działania.

            Pamiętajmy! Mała sadzonka to początek Wielkiej przygody. Wyrosłe z niej drzewo w ciągu swojego życia zapewni nam tlen, oczyści powietrze, złagodzi zmiany klimatu i stanie się siedliskiem wielu organizmów. 

        • Światowy Miesiąc Zwierząt
          • Światowy Miesiąc Zwierząt

          • 4 października rozpoczął się Światowy Miesiąc Zwierząt. Cały październik jest miesiącem, który przypomina nam, że mamy troszczyć się i dbać o zwierzęta przez cały rok.

            Światowy Miesiąc Zwierząt został zapoczątkowany na konferencji ekologicznej we Florencji w 1931 roku. Od tamtej pory wszystkie zwierzęta co roku obchodzą swoje święto. Świętowanie tego dnia ma na celu przypomnienie i uświadomienie ludziom, iż zwierzęta to istoty żywe, które mają swoje uczucia i prawa, m.in. do wolności, opieki i dobrego traktowania. Poza tym ma za zadanie zmobilizować do zmiany niewłaściwych zachowań ludzi wobec zwierząt.

            W naszej szkole trwa akcja MIESIĄC DLA ZWIERZĄT. Zbieramy karmę i akcesoria dla zwierząt typu: kuwety, kocyki, zabawki.

            Z okazji Światowego Miesiąca Zwierząt gościliśmy w naszej szkole pracowników Dolnośląskiego Inspektoratu Ochrony Zwierząt - panią Krystynę Pietruszkę, pana Konrada Kuźmińskiego i pana Eryka Złotego. Goście opowiadali na czym polega ich praca, jakie są potrzeby zwierząt, jak cierpią zwierzęta z powodu niewłaściwej opieki ludzi i jak możemy im pomóc. Zajmują się ochroną zwierząt głównie na terenie Dolnego Śląska .Każdego tygodnia wykonują dziesiątki interwencji, by poprawić los zwierząt, które same o pomoc nie poproszą. Odbierają od oprawców zwierzęta zagłodzone, pobite, bez dostępu do wody, uwiązane na łańcuchu lub w tragicznym stanie zdrowotnym.

            Swoją siedzibę mają w Pietrzykowicach koło Dobromierza. Wszystkie uratowane zwierzęta biegają po wielkim, otoczonym terenie i cieszą się swoim towarzystwem. Możemy ich odwiedzić, wspomóc finansowo.

            strona internetowa DIOZ

            Warto pamiętać, że cały październik jako Miesiąc Dobroci dla Zwierząt jest pod tym względem wyjątkowy. Przytulajmy Wasze domowe pupile i dbajmy o nie!

            "Tylko pomagając sobie nawzajem, uczynimy świat lepszym!"

             

        • Czytamy i działamy
          • Czytamy i działamy

          • Wychodząc naprzeciw zadaniu Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0, jakim jest rozwijanie czytelnictwa wśród dzieci, klasa 3a podjęła szereg działań w tym kierunku:

            1. Wzięli udział w stworzeniu Jesiennego Teatru Lalek. Pomysł na stworzenie fabuły uczniowie zaczerpnęli z poezji znanych polskich pisarzy. Czytając i słuchając wierszy o jesieni, poznali nie tylko piękno żywego słowa, ale także rozbudzili swoją wyobraźnię – tworząc piękne przedstawienia teatralne.

            2. Otrzymali kalendarze samodzielnego czytania, w którym codziennie, w domu, zaznaczają przeczytane fragmenty ulubionych książek. A większość powieści, opracowań i poezji wypożyczają ze szkolnej biblioteki, odwiedzając ją w każdą środę. Każdego miesiąca najpilniejsi czytelnicy otrzymują dyplom z gratulacjami.

            Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

            Klasa 1a z wizytą w bibliotece szkolnej. Dzieci słuchały fragmentu książki Agaty Widzowskiej "Ufopsiaki" z serii "Psierociniec" kupionej w ramach NPRC 2.0. Dowiedziały się również, na czym polega praca bibliotekarza - dawniej i dziś.

        • Miesiąc Biblioteki Szkolnej
          • Miesiąc Biblioteki Szkolnej

          • Październik jest Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych. Nasza Biblioteka, mieszcząca się w dwóch budynkach szkoły, ma już nowe książki - zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0, ma również nową aranżację wnętrz, która zachęca uczniów do przebywania w Czytelni i sięgania po książki. 

            Oto plan działań na ten miesiąc:

            4.10. - Światowy Dzień Zwierząt

            12.10. - akcja czytelnicza "Przerwa na Czytanie"

            10 - 21.10. - dzieci z oddziałów przedszkolnych odwiedzą po raz pierwszy Bibliotekę i zostaną pasowani na Czytelników

            24 - 28.10 - "Brzechwolandia czyli przegląd twórczości Jana Brzechwy - Patrona Szkoły" - klasa 3b dla "zerówek"

            28.10 – konkurs „Kim będę? Ja za 20 lat” lapbook – rozdanie nagród

        • Kolorowa jesień
          • Kolorowa jesień

          • 03.10. 2022 r. w oddziałach przedszkolnych kontynuowany był cykl tematyczny "Kolorowa jesień". W tym dniu kolorem przewodnim był kolor żółty i zielony. Dzieci wysłuchały opowieści " żółtej kredki", zatańczyły wspólny taniec  i stworzyły piękne galerie jesiennych prac. Zapraszamy do żółtej krainy.

        • Młodzi szachiści rywalizowali w Żarowie
          • Młodzi szachiści rywalizowali w Żarowie

          • W dniach 1-2 października w Żarowie w budynku naszej szkoły rozegrany został X Memoriał Szachowy Jana Kipczaka i Pawła Paradowskiego. W czterech grupach zagrało łącznie blisko 120 uczestników, w tym kilkunastu uczniów szkoły w Żarowie.

            W najsilniejszej grupie A zgłoszonej do międzynarodowego rankingu szachowego FIDE zagrał Jan Bednarski.

            W grupie B rywalizowała Weronika Komaniecka, która zajęła wysokie 6 miejsce.

            W grupie C z naszych uczniów najwyższe 8 miejsce zajął Antoni Piątek, 17 była Kaja Dutkiewicz, 19 – Barbara Cnota i 20 – Mateusz Marchlewicz.

            W grupie D, gdzie zagrała najliczniejsza grupa szachistów najwyższą 9 lokatę zajął Maksymilian Maślany, 10 była Aleksandra Dobrowolska, 20 – Franciszek Królikowski, 25 – Julian Piątek, 26 – Józef Królikowski, 27 – Zofia Lesiak, 33 – Borys Śladowski, 32 – Hubert Grochowina, 35 – Marcel Młynarczuk, 45 – Bianka Jasińska, 46 – Miłosz Leja i 48 – Stanisław Lesiak.

             

            W tej grupie 4 uczniów z naszej szkoły zdobyło wyższe kategorie szachowe: 4 kategorię zdobyli: Maksymilian Maślany i Aleksandra Dobrowolska oraz 5 kategorię – Julian Piątek i Zosia Lesiak.

            Większość grających uczniów SP Żarów na co dzień jest zawodnikami klubu szachowego Goniec Żarów.

        • Konkurs "Warzywno-owocowe stworki potworki" rozstrzygnięty!
          • Konkurs "Warzywno-owocowe stworki potworki" rozstrzygnięty!

          • W piątek 30 września komisja konkursowa dokonała trudnego wyboru najlepszych prac. Pod uwagę wzięto zgodność z tematem, pomysłowość, estetykę, zastosowanie się do zasad regulaminu konkursu. Spośród 55 prac (które można było oglądać na korytarzu szkolnym) wybrano prace zwycięskie, oto ich autorzy:

            I miejsce- Bianka Stępień klasa I C

            II miejsce- Lena Pawłowska klasa I A, Franek Główka II D

            III miejsce- Patryk Synówka III A, Alan Brzóska III C

            Wyróżnienia:

            Kacper Ślązak I A

            Nina Szykowna I D

            Milena Lorek I A

            Bianka Jasińska III A

            Wiktor Waliszak I D

            Oliwia Zadylak III C

            Serdecznie gratulujemy i dziękujemy za udział w konkursie!

            B. Cecot

            M. Głodo

        • Czytam z klasą lekturki spod chmurki - międzynarodowy projekt czytelniczy
          • Czytam z klasą lekturki spod chmurki - międzynarodowy projekt czytelniczy

          • Już po raz trzeci nasza szkoła bierze udział w projekcie edukacyjnym "Czytam z klasą lekturki spod chmurki” autorstwa Honoraty Szaneckiej.

            Innowacja jest zgodna z obowiązującą podstawą programową oraz kierunkami polityki oświatowej. Patronem honorowym jest Minister Edukacji Narodowej.

            Innowacja polega na ciekawym oraz niestandardowym omawianiu lektur. Tegoroczna edycja polega na łączeniu treści czytanych lektur ze zgłębianiem wiedzy na temat wybranych krajów na świecie. Przydatne z pewnością okażą się takie umiejętności jak pakowanie bagażu, postępowania na wypadek zgubienia się oraz pisania i wysyłania pocztówek i listów.

            Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych uczniów, sprawiając aby słowo „lektura” nie kojarzyło się z nudnym obowiązkiem, proponujemy rozwiązanie w postaci udziału w innowacji. Poznamy ciekawych autorów, nowe pozycje literackie dedykowane dla najmłodszych oraz będziemy realizować ciekawe zadania związane z projektem, a także organizować różne akcje czytelnicze.

            W tym roku do klasy 3c dołączyli koledzy i koleżanki z klasy 3d. Bardzo się cieszymy na współpracę!

             

            Koordynatorzy projektu:

            Anna Łuczak, wychowawca klasy 3c

            Anna Gwóźdź, wychowawca klasy 3d

        • Wymiana polsko - niemiecka
          • Wymiana polsko - niemiecka

          • Nasi uczniowie gościli w Lohmar - w ramach wymiany polsko - niemieckiej. Oto relacja z tego wyjazdu:

            "Czołem! Hallo!
            Właśnie wróciliśmy z wymiany ze szkołą w niemieckim Lohmar,  która trwała od 24 do 28 września. Jeszcze jesteśmy w emocjach i pełni wrażeń! Spędziliśmy razem pięć intensywnych dni: dzieliliśmy pokoje, miejsce przy stole, w ZOO szukaliśmy kapibary, zostaliśmy podjęci przez burmistrza miasta Lohmar, zwiedzaliśmy Kolonię i  Bonn, uczyliśmy o naszych sąsiadach, wspęliśmy po 500 schodach w katedrze, graliśmy i ... wygraliśmy w kręgle. Najlepsze jednak jest to, że w czerwcu spotkamy się znowu, a do tego czasu zostaje nam watsaap." 

        •  Dzień Sportu z Mistrzem Świata
          • Dzień Sportu z Mistrzem Świata

          • W dniu 30 września 2022 r. cała szkoła świętowała Dzień Sportu. Z tej okazji uczniowie wraz z nauczycielami przygotowali przepiękne pokazy taneczne, trening aerobicu, kabaret, wesołą rozgrzewkę oraz różne konkurencje sportowe. Były strzały piłki do bramki, rzuty do celu, przeciąganie liny, bieg przez płotki czy skoki w workach. Przy okazji Dnia Sportu najmłodsi żarowianie poznali wielkie osiągnięcia sportowe ucznia naszej szkoły Mistrza Świata - Pawła Fajdka i stali się świadkami odsłonięcia pamiątkowych tablic z jego osiągnięciami. Podążając za przykładem Mistrza młodzi zawodnicy pokonywali wszelkie słabości bijąc własne rekordy sportowe! Za włożony wysiłek i wspaniałą sportową postawę zostali uhonorowani dyplomami i nagrodami. To był bardzo udany dzień.

            Dzień Sportu w zerówkach:

            Dzień Sportu w klasach starszych:

        • W poszukiwaniu jesieni
          • W poszukiwaniu jesieni

          • W dniach 27 i 28.09 dzieci z oddziałów przedszkolnych wybrały się na spacer do parku w poszukiwaniu jesieni. Zebrane dane jesieni ożywia kąciki przyrody i będą wykorzystane w pracach plastycznych.