• Promujemy Zdrowie

SZKOŁA PODSTAWOWA IM. JANA BRZECHWY W ŻAROWIE

OTRZYMAŁA CERTYFIKAT SZKOŁY PROMUJĄCEJ ZDROWIE

W grudniu otrzymaliśmy informację o przyjęciu naszej Szkoły do Dolnośląskiej Sieci

Szkół Promujących Zdrowie.

Decyzja została podjęta na podstawie analizy działań podjętych przez szkołę, które zyskały przychylną aprobatę koordynatora wojewódzkiego. Przyjęcie do sieci SZKÓŁ PROMUJĄCYCH ZDROWIE potwierdza, że w placówce podejmowane są działania, zmierzające do promowania zdrowego stylu życia.

W ramach realizacji najważniejszych zadań m.in., upowszechnianie wśród uczniów spożywania śniadań w domu i szkole, poznanie zasad zdrowego odżywiania, przezwyciężanie uprzedzeń do niektórych potraw, umiejętne zagospodarowanie wolnego czasu, wdrażanie do różnych form aktywności fizycznej, higiena i kultura żywienia podejmujemy szereg działań. Uczniowie mi. in. wzięli udział w konkursach plastycznych i quizach, odbyły się warsztaty udzielania pierwszej pomocy, zorganizowano szereg imprez sportowych, przystąpiliśmy do ogólnopolskiego programu „5 porcji warzyw i owoców”.

Działania te wymagają z jednej strony dużego zaangażowania całej społeczności szkolnej, przyjaciół i partnerów szkoły z drugiej zaś strony są źródłem ogromnej satysfakcji. Jesteśmy dumni z otrzymanego Certyfikatu, dołożymy wszelkich starań, by w naszej Szkole nadal był promowany zdrowy styl życia.

Logo Szkoły Promujacej Zdrowie

harmonogram_SPZ_Zarow.doc

2012r.

13 - 14 lutego obchodzimy  ŚWIATOWY DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI I POZDROWIEŃ skrzynka na korespondencję znajduje się w bibliotece

2012r.

14 lutego w Walentynki w bibliotece szkolnej odbył się konkurs, którego celem było zachęcenie uczniów do spożywania owoców i warzyw. Wszyscy powinniśmy wiedzieć, że zaopatrują one organizm człowieka we wszystkie niezbędne składniki pokarmowe, a przy tym są smaczne i kosztują niewiele. Przez cały tydzień uczniowie z klas 4-6 zbierali informacje nie tylko na temat wartości odżywczych ale również sprawdzali ilość kalorię niektórych produktów. Każda klasa w Walentynki miała możliwość zaprezentowania swojego deseru. to Biblioteka szkolna wypełniona była pobudzającymi apetyt zapachami a na stołach  pojawiły się różnorodne desery o niezwykle apetycznym wyglądzie. I rzeczywiście były bardzo smaczne! Przekonali się o tym uczniowie.

Jury miało problem z wytypowaniem zwycięzcy, ponieważ wszystkie desery były mało kaloryczne i wyglądały apetycznie.

Oto wyniki konkursu:

I miejsce klasa 6a, 6b

II miejsce klasa 5d, 5c, 5b

II miejsce klasa 5a, 6c

Bardzo dziękujemy za zaangażowanie się uczniów i wychowawców klas. Mamy nadzieję, że takie desery wejdą na stałe do codziennych jadłospisów.

2012r.

Co robić na długiej przerwie?. Jak spędzić wesoło i pożytecznie czas nie nudząc się przy tym?

Od kwietnia czynna jest wypożyczalnia sprzętu sportowego, z której korzystać mogą wszyscy uczniowie. Nauczyciele wf na lekcjach prezentują uczniom proste gry i zabawy.

Hałas

Szkoła to miejsce, w którym panuje dokuczliwy hałas. Wszystkim nam on szkodzi.  Zmęczenie , gorsza wydajność nauki, trudności w skupieniu uwagi, zaburzenia orientacji, drażliwość, podwyższenie ciśnienia, ból i zawroty głowy, nieraz czasowy lub trwały uszczerbek słuchu- TO SKUTKI HAŁASU.

Od miesiąca marca hałasowi mówimy stanowcze NIE.

Na lekcjach wychowawczych uczniowie z klas 4-6 wraz z wychowawcami omawiali ten problem. W wyniku tych rozmów powstały wiersze, które prezentowane są na holu szkolnym.

2012r.

Jak dbam o swoje zdrowie?

To temat prezentacji multimedialnej stworzonej przez uczniów z klas 6 pod kierunkiem pani Edyty Ogonowskiej. Prezentacje można będzie niedługo obejrzeć na naszej stronie internetowej

2012r.

Co robić w długie zimowe wieczory, kiedy na dworze ciemno i zimno?  Jak spędzać wesoło i pożytecznie czas w domu, nie nudząc się przy tym?

Jak prawidłowo się odżywiać?

Na te pytania i wiele innych staraliśmy się odpowiedzieć realizując kolejne zadanie "Szkoła promująca zdrowie" zatytułowany

Mój wygląd świadczy o mnie i ma wpływ na moje zdrowie

Efektem pogadanek były gazetki szkolne w klasach. Ciekawe gazetki wykonali uczniowie z klas: 6a, 6b, 5c,

Wszystkim bardzo dziękujemy!