• Wycieczka ukraińskiej młodzieży do Świdnicy
          • Wycieczka ukraińskiej młodzieży do Świdnicy

          • W celu poznania historii i regionu okolicy, w której obecnie przebywają nasze koleżanki i koledzy z Ukrainy, wybraliśmy się na wycieczkę do Świdnicy. Wszystkie okoliczności nam sprzyjały: piękna pogoda, wspaniałe humory, pyszne rogaliki, ciekawe obiekty do zwiedzania i bardzo uprzejmi ludzie. Słowem, było wyśmienicie. Musimy to powtórzyć

        • Poznaj Polskę!
          • Poznaj Polskę!

          • Dnia 27.10.2022 r. klasy 3a i 3b udały się na wycieczkę do Kopalni Złota w Złotym Stoku dofinansowanej z programu Poznaj Polskę.  

            W piękny słoneczny, jesienny dzień wyruszyliśmy w podróż. Zaczęliśmy od zwiedzania Kopalni. Byliśmy pod wrażeniem podziemnych korytarzy, stanowiska Alchemika i korytarza śmierci. Następnie przeszliśmy do sztolni gdzie naszym oczom ukazał się magiczny podziemny wodospad. Następnie udalismsię pod górę, gdzie czekało nas ognisko z kiełbaskami. Na koniec zwiedziliśmy Osadę Górniczą, gdzie mogliśmy przenieść się w czasie i odkryć wynalazki Leonardo da Vinci. To była wspaniała wycieczka! 

        • Ocalimy Świat – ekoprogram z charakterem
          • Ocalimy Świat – ekoprogram z charakterem

          • Rozpoczęliśmy realizację programu edukacyjnego „OCALIMY ŚWIAT- ekoprogram z charakterem”. Fundacja Cała Polska Czyta Dzieciom oraz ING Bank Śląski przysłały (zupełnie za darmo) książki, które będziemy czytać na zajęciach w bibliotece szkolnej. Zaczynamy w klasach 1-3.

            Topniejące lodowce, wycinki lasów tropikalnych, tornada i powodzie, pożary i susze, góry śmieci na lądzie i w oceanie, wymieranie wielu gatunków zwierząt – to coraz częstsze przekazy i obrazy w telewizji, prasie, internecie. My, ludzie, swoimi działaniami – produkcją, transportem, konsumpcją, śmieciami – zatruwamy Ziemię, niszczymy jej zasoby i zaburzamy równowagę w przyrodzie. Doprowadziliśmy do globalnego kryzysu ekologicznego i zmian klimatycznych, które zagrażają życiu na planecie. Musimy podjąć szybkie działania, by zapobiec katastrofie.

            Dzieci i młodzież też niepokoją się o przyszłość. Chcą wiedzieć, co spowodowało kryzys, i chcą włączyć się w ratowanie życia na Ziemi. Aby postępować odpowiedzialnie i mądrze, muszą mieć wiedzę i podejmować dobre decyzje – solidarnie, z szacunkiem dla Ziemi i wszystkich jej mieszkańców. Dlatego powstał Program „Ocalimy Świat” (OŚ).

            Organizatorem Programu OŚ jest Fundacja „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”, jego Partnerem merytorycznym – WWF Polska, a Partnerami strategicznymi: ING Bank Śląski SA oraz Visa.

            Uczniowie klasy 2a rozpoczęli realizację Programu od wysłuchania opowaiadania Tomasza Samojlika "Oddech smoka".

        • Teatrzyk kamishibai
          • Teatrzyk kamishibai

          • Dzięki współpracy z Dolnośląską Biblioteką Pedagogiczną filią w Świdnicy mogliśmy zaprezentować grupom przedszkolnym i klasie pierwszej teatrzyk kamishibai.

            Kamishibai to teatrzyk obrazkowy ukryty w "drewnianej skrzynce". Z zewnątrz jest niepozorna. Zamknięta przypomina trochę walizkę. Lecz wkrótce po otworzeniu jej tajemniczych drzwiczek cała gromadka dzieci zamiera jak zahipnotyzowana. Kamishibai służy do prezentowania widzom ilustracji, które tworzą fabułę. Zbiór obrazków (umożliwiających przedstawienie całej opowieści), ułożonych jeden po drugim, umieszczany jest w butai - drewnianej skrzynce. Na odwrocie każdej ilustracji znajduje się fragment tekstu czytanego głośno przez narratora siedzącego przy teatrzyku. Tekst do obrazka pokazywanego w danym momencie, jest wydrukowany z tyłu obrazka go poprzedzającego, i jest widoczny jedynie dla czytającego. Dzieci natomiast oglądają piękne ilustracje zmieniające się jak slajdy. Ich prezentowaniu towarzyszy wyjątkowy nastrój, stworzony za sprawą teatrzyku kamishibai.” (źródło: https://kamishibai.com.pl/)

            Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 umożliwi nam zakup teatrzyku właśnie dla dzieci z oddziałów przedszkolnych i z klas 1-3. W przyszłości będziemy mogli sami tworzyć opowieści i ilustracje do teatrzyku kamishibai.

        • Turniej w „Zbijaka” rozstrzygnięty!
          • Turniej w „Zbijaka” rozstrzygnięty!

          • Z radością informujemy, że zakończono turniej w Zbijaka klas 1-3. Po zaciętej walce i przeprowadzeniu dogrywki pierwsze miejsce zajęła drużyna z klasy 3b, drugie miejsce zajęła drużyna z klasy 3a, a trzecie miejsce drużyna z klasy 3c. Zawodnicy otrzymali dyplomy i medale. Wszystkim uczestnikom rozgrywek gratulujemy!

            Organizatorzy: B.Cecot, M. Kownacka, M. Głodo

        • Zdrowy przedszkolak
          • Zdrowy przedszkolak

          • Dzieci z oddziałów przedszkolnych wzięły udział w cyklu zajęć dotyczących zdrowego trybu życia i zdrowego odżywiania. Jak ważne jest zdrowe odżywianie chyba nie trzeba nikogo przekonywać, szczególnie w przypadku najmłodszych dzieci. Nawyki wyrobione w tym wieku zaprocentują w dorosłości.

            Zdrowe odżywianie Laura Łącz

            Nie jest dobrze jeść zbyt dużo,

            nie jest dobrze też się głodzić,

            ale mądrze się odżywiać –

            o to naszej mamie chodzi.

            Mało tłuszczu, mało cukru,

            za to wapń i witaminy.

            Głównie nabiał i owoce

            jedzą chłopcy i dziewczyny.

            A więc jajka i jogurty

            plus jarzyny i morele,

            czasem mięso, często serek –

            będzie zdrowiej i weselej!

            Nie wystarczy jeść do syta,

            lecz odżywiać się należy,

            bo zawczasu zadbać trzeba,

            żeby życie zdrowo przeżyć.

            Zdrowo przeżyć i przetańczyć,

            być odważnym i wesołym,

            w sprawnym ciele światły umysł,

            od przedszkola aż do szkoły!

        • Konkurs recytatorski "Przyszła Jesień"
          • Konkurs recytatorski "Przyszła Jesień"

          • O tym, że jesień wcale nie musi być nudna, szara, monotonna i smutna przekonaliśmy się podczas konkursu recytatorskiego pod hasłem „Przyszła Jesień”. Jury w składzie: pani Marta Dobrowolska, pani Beata Jurczak i pani Aleksandra Kuc-Górka wyłoniło zwycięzców, oceniając dobór tekstu i jego pamięciowe opanowanie, interpretację tekstu oraz ogólny wyraz artystyczny:

             

            I miejsce – Małgorzata Plizga i Emilia Ćwiertniewicz

            II miejsce – Emilia Gesing i Filip Borkowski

            III miejsce – Zuzanna Bieniasz i Oliwia Kurdyk

            Wyróżnienie – Kinga Nicieja i Antoni Marciniak

             

            Wśród 12 uczestników znaleźli się również: Kinga Najnigier, Oliwier Rajczakowski, Maja Brzyszcz i Julia Trybuła.

            Wszystkim uczestnikom gratulujemy odwagi, pamięci, talentu aktorskiego i umiejętności recytatorskich!

             

            Organizatorki konkursu: Adriana Drabik i Joanna Karpińska

        • Kinowe Spotkania Młodych
          • Kinowe Spotkania Młodych

          • W ramach Kinowych Spotkań Młodych przygotowanych przez Inicjatywę B i Pana Tomasza Nycza uczniowie naszej szkoły mieli okazję zapoznać się z początkami filmów animowanych, studiami SE-MA-FOR, STUDIO FILMÓW ANIMOWANYCH w Krakowie.  Wspomniano o "złotych latach 60" w polskiej kimenatografii, o klasyce animacji "Miś Uszatek", "Pik Pok"  i o animacji nowoczesnej, jak nominowana do Oskara "Katedra", czy "Piotruś i wilk".  Gościem specjalnym był Pan Piotr Kardas z "Polskiej Animacji"z Łodzi.

        • Laboratoria Przyszłości
          • Laboratoria Przyszłości

          • Kolejne zmagania z Robotem Super Doc oraz zestawem Lego. Programowanie i budowanie to dla nas wyzwanie! Rozwijamy logiczne myślenie i inteligencję przestrzenną. W przyszłości, może ktoś z nas zostanie architektem lub informatykiem? Hmmm... Dziś poznaliśmy zasady gry: Pojedynek.  Naszym zadaniem było odnaleźć, połączyć logicznie rysunek z kartki z tym na planszy i tak zaprogramować robota, aby doszedł do celu. Udało się! Inna grupa konstruowała budowle z lego. Taka zabawa to też nauka. 

            Relacja filmowa

            #LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci #CentrumGovTech #MEiN #technologie #edukacja #nauka #EdTech #EduTech #szkoła #innowacje

            @MinisterstwoEdukacjiiNauki @CentrumGovTech @LaboratoriaPrzyszlosci

            W klasie 2a odbyły się zajęcia z programu "Laboratorium Przyszłości ":

            Uczniowie klasy 1d dzięki programowi Laboratoria Przyszłości zajmowali się programowaniem - mówiący robot edukacyjny Super Doc dostarczył wiele wrażeń. Dzieci ćwiczyły logiczne myślenie, kreatywność, a przede wszystkim doskonale spędziły czas.

            Uczniowie klasy 2c ćwiczyli logiczne myślenie oraz inteligencję przestrzenną, bawiąc się i pracując z Robotem Super Doc oraz z zestawem Lego.
            Poznaliśmy zasady gry, programowaliśmy robota oraz budowaliśmy konstrukcje z lego.

        • Dorośli i Dzieciaki, pomóżcie nakarmić psiaki i kociaki !!!
          • Dorośli i Dzieciaki, pomóżcie nakarmić psiaki i kociaki !!!

          • Zachęcamy serdecznie do wzięcia udziału w organizowanej przez naszą szkołę zbiórce karmy i innych rzeczy dla psów i kotów przebywających w schronisku dla bezdomnych zwierząt.

            Do 15 listopada 2022 r. zbieramy w holu szkoły przy ul .1 Maja:

            • karmę (suchą i mokrą)

            • „przysmaki”

            • zabawki dla zwierząt

            • koce, ręczniki, posłania dla zwierząt

            Nauczyciele koordynujący akcję:

            Małgorzata Stężycka

            Bożena Zajko-Ignatowicz

        • Wycieczka do Trójmiasta i Malborka
          • Wycieczka do Trójmiasta i Malborka

          • W dniach 17 - 19 października klady 8d, 8e i 6a pojechały na wycieczkę do Trójmiasta i Malborka w ramach programu MEN "Poznaj Polskę". Mieliśmy okazję  zobaczyć najważniejsze zabytki Gdańska i Gdyni, a w drodze powrotnej zwiedziliśmy zamek w Malborku. Wycieczka była fantastyczna!!! Dostarczyła wszystkim uczestnikom niezapomnianych wrażeń. Wszyscy, z żalem po trzech dniach spedzonych na wybrzeżu, wróciliśmy do Żarowa.

        • Aneks do Regulaminu użytkowania boiska
          • Aneks do Regulaminu użytkowania boiska

          • Aneks do Regulaminu użytkowania boiska sportowego przy Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Żarowie.

            Informujemy, iż od 01.11.2022 r. boisko sportowe przy budynku szkoły na ul. 1 Maja 2 będzie czynne do godz. 21.00 (od godz. 13.00 do godz. 21.00). Godziny te będą obowiązywały w sezonie jesienno - zimowym.

        • Święto pieczonego ziemniaka
          • Święto pieczonego ziemniaka

          • Lekcje w cale nie muszą być nudne! o czym przekonała się klasa 3a. W środę bowiem, na zaprzyjaźnionym ogródku działkowym, uczestniczyła w święcie pieczonego ziemniaka. Wśród jesiennej scenerii odgadywaliśmy zagadki przyrodnicze. Rozmawialiśmy z Panem ogrodnikiem o zmianach zachodzących w przyrodzie i o pracach ogrodniczych. Dowiedzieliśmy się czym są wykopki jakie zwyczaje towarzyszyły temu wydarzeniu.. A na koniec zjedliśmy soczyste maliny prosto z krzaka i gorące ziemniaki. LUBIMY TAKIE LEKCJE! 

        • Kasztanki dla Lenki
          • Kasztanki dla Lenki

          • W tym tygodnie zakończyliśmy akcję zbierania kasztanów na rehabilitację Lenki. Z ogromną radością informujemy, iż  w ciągu 10 dni uzbieraliśmy 8 worków!!! BRAWA I PODZIĘKOWANIA od Lenki i Rodziców składamy wszystkim, którzy przyłączyli się do tych działań!!! 

            Pamiętajmy, kto daje - staje się bezgranicznie bogaty. 

          • Uwaga!


          • Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Żarowie

            ogłasza konkurs na stanowisko

            Specjalisty ds. Kadr i Płac

            w Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Żarowie


            Szczegóły w załączeniu: konkurs.pdf

        • Dzień Edukacji Narodowej
          • Dzień Edukacji Narodowej

          • 17 października 2022 r. odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Młodsi i starsi uczniowie szkoły piosenką i słowem uświetnili ten wyjątkowy dzień w roku szkolnym. Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku naszych nauczycieli i pracowników obsługi. Uczniowie docenili i podkreślili swoją wdzięczność za codzienny trud pracy nauczyciela, jego poświęcenie, czujność i troskę o dobro wychowanków.

            Relacja filmowa

        • XXII Dzień Papieski
          • XXII Dzień Papieski

          • 17 września 2022 r. odbył się w szkole XXII DZIEŃ PAPIESKI pod  hasłem " BLASK PRAWDY". Młodsi uczniowie wykonali gazetkę, katecheci przeprowadzili Katechezy na ten temat.

             

        • Kawiarenka Literacka
          • Kawiarenka Literacka

          • Kawiarenką Literacka w bibliotece szkolnej z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Wyjątkowi Dyżurni zorganizowali uroczyste spotkanie przy samodzielnie upieczonych ciastach i przy jesiennej herbatce czytali książkę "Gorzka czekolada", zakupioną w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.

            Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.