• Informacje

        • Sięgnij po wiedzę

          Sięgnij po wiedzę

          Zapraszamy nauczycieli i rodziców do zapoznania się z materiałami opracowanymi przez panią Aleksandrę Kuc-Górkę. W czytelny i zwięzły sposób przedstawiają aktualne treści ważne w wychowaniu oraz zawierają propozycje zajęć i zabaw.

          Mowienie_i_sluchanie_publikacja.odt

          STYMULACJA_FUNKCJI_SLUCHOWYCH_DZIECKA_.pdf

          Kultura żywego słowa

          Pokolenie sieci czyli jak walczyć z fonoholizmem

          Terapia śmiechem

           

          Bibliotekarze do rodziców

          Bibliotekarze do rodziców

          Szanowni Rodzice!

           

          Jesteśmy nauczycielami bibliotekarzami i na co dzień zachęcamy Państwa dzieci do czytania. Wiemy, jak dużo mają Państwo teraz obowiązków, więc nie proponujemy kolejnych zajęć online. Korzystając z okazji do bezpośredniego kontaktu, chcemy tylko krótko i zwięźle zachęcić Państwa do czytania dzieciom.

          Załączamy krótką prezentację, która w klarowny sposób przedstawia korzyści płynące z czytania oraz sprawdzone sposoby zachęcania dzieci do czytania.

          Każdy z nas zastanawia się czasem, co może zrobić jeszcze lepiej, by zapewnić dziecku dobrą przyszłość, a obecnie – by we względnym spokoju przetrwać ten trudny czas. Odpowiedź jest prosta: czytać dzieciom książki. A gdy są starsze, to czytać je razem z nimi.

          Wszystkie badania wskazują, że czytanie redukuje poziom stresu najskuteczniej z powszechnie dostępnych czynności, więc to idealna odskocznia na czas kwarantanny.

          Pomijając czas pandemii, czytanie daje nam wymierne korzyści na każdym etapie dojrzewania. Początkowo wzmacnia więź z rodzicami i poczucie bezpieczeństwa, jednocześnie rozwijając umysł i wyobraźnię. Później uczy koncentracji, odcinania się od bodźców, powiadomień i szumu informacyjnego. Gdy dziecko jest starsze, wiedza i emocje wyniesione z książek wzmacniają pewność siebie, umożliwiają tak ważne u nastolatków mówienie „nie”. Wreszcie, w skali całego życia, czytanie daje szczęście. Badania udowadniają bowiem, że ludzie czytający dla przyjemności są bardziej zadowoleni z życia, lepiej wykształceni, kreatywni, zajmują wyższe stanowiska i lepiej zarabiają.

          Jednocześnie dane są nieubłagane. Wynika z nich, że jeżeli dziecko nie wyniesie nawyku czytania z domu, to z reguły nie czyta dla przyjemności jako dorosły. Szkoła, biblioteka i rówieśnicy mogą pomagać rozwijać te zainteresowania, ale tworzy je z reguły rodzina. Jeżeli według badań ponad połowa dorosłych w ogóle nie czyta książek, to ponad połowa dzieci będzie na starcie pozbawiona szansy na skorzystanie z powyższych atutów.

          Wspólne czytanie jest też naturalnym sposobem komunikacji i budowania rodzinnych więzi. To czas, w którym dziecko jest blisko rodzica, czuje się bezpieczne, ważne i naprawdę Państwa słucha. Świat, który znamy, nasze zasady i poglądy, powstały m.in. w naszych domach, gdy rodzice lub dziadkowie czytali dzieciom bajki i legendy lub opowiadali historie.

          Wystarczy czytać kilkadziesiąt minut dziennie, by zbudować w dziecku nawyk, dać proste narzędzie, dzięki któremu będzie w stanie lepiej się rozwijać w samodzielnym życiu.

          Serdecznie zapraszamy do przejrzenia prezentacji.

          Pobierz prezentację

           

          Z wyrazami szacunku,

          Beata Jurczak i Agnieszka Kosińska

          nauczycielki bibliotekarki

           
           
           
           
           
           
           

          FUNDACJA ABCXXI DLA RODZICÓW

          fundacja2Rodzicom przebywającym z dziećmi na domowej kwarantannie polecamy propozycje atrakcyjnych zajęć z dziećmi w wieku niemowlęcym, przedszkolnym i szkolnym dostępne na stronie Fundacji ABCXXI Cała Polska Czyta Dzieciom.

           

           

           

           

          Rodzinny przewodnik po cyfrowym świecie

          Rodzicom chcącym nauczyć swoje dzieci bezpiecznego i mądrego korzystania z Internetu polecamy publikację elektroniczną Rodzinny przewodnik po cyfrowym świecie. Poradnik dla rodziców napisaną przez Karolinę Żelazowską, Iwonę Brzózkę-Złotnicką i Krzysztofa Jaworskiego. Poradnik powstał w ramach programu Mistrzowie Kodowania zainicjowanego przez firmę Samsung.

           

           

           

          Książki dla rodziców i opiekunów z Biblioteki Pedagogicznej w Świdnicy, które możemy przywieźć i wypożyczyć w naszej szkolnej bibliotece

           

          NOWOŚCI WRZEŚNIA

          Zapraszamy do  zapoznania się z wykazem nowych książek zakupionych  dla nauczycieli, studentów, uczniów i rodziców, które są dostępne w naszej Bibliotece. Życzymy wszystkim owocnej lektury.

           

          PORADNIKI DLA RODZICÓW I OPIEKUNÓW

          kopZapraszamy Rodziców i Opiekunów dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym do wypożyczania poradników dotyczących rozwiązywania problemów wychowawczych i zdrowotnych. Polecamy także wykaz literatury o charakterze poradnikowym dostępnej w naszej Bibliotece.

           

           

           

           

          Maciej Stuhr czyta książkę bez obrazków smiley

           

          Drodzy Rodzice!

           

          Zachęcamy Was do wejścia na stronę Rodzinnego Czytania:

           

          http://www.rodzinneczytanie.pl/aktualnosci-home

           

          Tutaj znajdziecie Złotą Listę Książek dla dzieci od 0 do 16 roku życia (i więcej), Przewodnik po Dobrych Książkach, propozycje książek dla rodziców, przepisy na czytanie. Dowiecie się Państwo, jak można poprowadzić domową biblioterapię, co się dzieje, gdy tata czyta...

          Możecie utworzyć Klub Czytających Rodzin lub stać się po prostu Czytającą Rodziną, rozwijać własną pasję czytania i przekazać ją swoim dzieciom.

           

          Zapraszamy do biblioteki:

          - w budynku przy ul. 1 Maja 2 – od godz. 7.45 do 12.45

          - w budynku przy ul. Piastowskiej 10 - od godz. 7.45 do 13.45

           

           

          ZAPRASZAMY WSZYSTKICH RODZICÓW NA SZKOLENIE E-LEARNINGOWE "AKADEMIA BEZPIECZNEGO INTERNETU"

          Zapraszamy Państwa na bezpłatną platformę e-learningową "Akademia Bezpiecznego Internetu" na cykl szkoleń online pezygotowanych z myślą o rodzicach dzieci w wieku 6-12 lat. Ze szkolenia dowiedzą się Państwo m.in.: 
          - jakie są zagrożenia i dobrodziejstwa internetu,

          - dlaczego gry komputerowe uzależniają,

          - jak monitorować dostęp do internetu na komputerze, tablecie czy telefonie komórkowym,

          - jakie zasady warto wpoić dziecku zanim na dobre wsiąknie w cyberprzestrzeń.

          Aby rozpocząć szkolenie wejdź na: http://ambasadorzy.kulturaonline.pl/szkolenia