• ROK SZKOLNY 2018/2019

• GRUPA I

KARNAWAŁOWY BAL PRZEBIERAŃCÓW”

23 I 2019 R

Karnawał, karnawał...najlepszy oczywiście w Rio de Janeiro..., jednak w Polsce też istnieją bogate tradycje karnawałowe, dlatego dzieci z I grupy świetlicowej bawiły się na karnawałowym balu. Na Bal Przebierańców potrzebne są kostiumy i w takie też przebrały się dzieci. Był „strach na wróble”, „księżniczki”, „wróżki”... Zabawa przy muzyce dyskotekowej urozmaicana była wesołymi konkurencjami. Były więc tańce z balonami, na gazetach, z krzesełkami i inne. Zwycięzcy nagradzani byli słodkościami, a w przerwach między zmaganiami zawodników uczestnicy balu tworzyli korowody i taneczne koła.

Kulminacją „Karnawałowego Balu Przebierańców” był wybór Królowej i Króla Balu. Oceniany był kostium i prezentacja. Zwycięzcami okazała się Natasza – „wróżka” i Roman – „strach na wróble”.

Wesoła zabawa karnawałowa pewnie na długo pozostanie w pamięci wszystkich jej uczestników.

WIECZERZA WIGILIJNA”

19 XII 2018 R

Święta Bożego Narodzenia....to przepiękny czas, na który wszyscy z utęsknieniem zawsze czekamy, a wieczerza wigilijna, to najpiękniejsze spotkania przy rodzinnym stole. Tego nie mogło też zabraknąć w grupie świetlicowej pierwszaków. Jak zwykle, wszystko poprzedziły przygotowania, do których wychowawcy zaangażowali również rodziców dzieci. A więc, wcześniej już gromadzone były wiktuały (niestety, tylko słodycze i owoce), które miały być wykorzystane w wieczerzy, dzieci wykonywały prace plastyczne o Bożym Narodzeniu, uczyły się śpiewać popularnych kolęd, poznały tradycje Świat Bożego Narodzenia w Polsce, opowiadały o zwyczajach w ich domach. W wyznaczonym dniu, na dzieci czekała niespodzianka... W odświętnie wystrojonej sali, przy migoczących światełkach na choince, czekały na nich stoły suto zastawione łakociami i owocami. Pomiędzy nimi wesoło mrugały do dzieci płomyczki świeczek. Kiedy dzieci wracały z lekcji, w sali zgasło światło, a wszystkie światełka stworzyły świąteczny nastrój. Potem, były życzenia i uroczyste dzielenie się opłatkiem. Po sutej wieczerzy, dzieci zaśpiewały kolędy. Na koniec, na wszystkich czekała jeszcze jedna niespodzianka: prezenty, które każde z nich zabrało ze sobą na drogę. A co? Jabłka i orzechy, bo to przecież nieodłączne atrybuty tych Świąt.

Emocji i radości tego dnia było co niemiara. Ale tak to już jest, bo Święta Bożego Narodzenia to przecież najpiękniejszy czas, na który wszyscy zawsze czekamy.

ZABAWA ANDRZEJKOWA”

28 XI 2018 R

Andrzejki” to zabawa, która w Polsce znana jest od bardzo dawna i stanowi element tradycji związanej z dawnymi wierzeniami ludowymi. Choć dotrwała do naszych czasów, to obecnie traktowana jest jedynie jako zabawa „z przymrużeniem oka”. Choć w I Grupie świetlicowej wszystkie dzieci to jeszcze „pierwszaki”, to i one wzięły udział w zabawie z wróżbami. Ale, jak zwykle przygotowywały się do niej trochę wcześniej. Najpierw poznały historię „andrzejkowych wróżb”, a potem pomagały w przygotowaniach do wspólnej zabawy. Wypisywały karteczki z imionami, numerkami itp. Podczas zabawy prowadziły poszczególne „wróżby”, dbały o ich sprawny przebieg, pilnowały kolejki do wróżenia. Najciekawszą okazała się wróżba „z butami”, a emocje sięgały zenitu. Niestety, nie było najbardziej popularnej wróżby „lania wosku przez klucz”, oczywiście dlatego, aby było bezpiecznie i nie zdarzyła się żadna przykra niespodzianka. W przerwach między wróżeniem, dzieci wesoło bawiły się przy muzyce disco – polo.

(wychowawca grupy)

W listopadzie świetlica szkolna zorganizowała następujące konkursy:

- konkurs fotograficzny „Barwy jesieni” - celem konkursu było propagowanie fotografii jako kreatywnej formy spędzania czasu wolnego; konkurs był przeznaczony dla uczniów klas 5-8 szkoły podstawowej oraz dla klas III gimnazjum.

- konkurs plastyczny „Jesienne piękno” - celem konkursu było zaprojektowanie ciekawego plakatu w dowolnej technice (format A3,A4). Konkurs był przeznaczony dla uczniów klas 4-8 szkoły podstawowej oraz dla klas III gimnazjum.

Laureaci szkolnego konkursu fotograficznegoBarwy jesieni”

KATEGORIA KLASY 5-7 SP

Jakub Komaniecki kl. 7 c

Jakub Mekita kl. 5 d

Łucja Dąbrowska kl. 8 a

Jakub Kula kl. 5 e

Anna Mucha kl. 6 d

Alicja Kubiszyn kl. 6 c

Kamila Kądziołka kl. 5b

KATEGORIA KLASY III GIMNAZJUM

Zuzanna Dąbrowska kl. 3 e

Roksana Nowak kl. 3 e

Michał Maksanty kl. 3 c

Norbert Sułek kl. 3 a

Laureaci szkolnego konkursu plastycznegoJesienne piękno”

Emilia Chrzan kl. 4 e

Zuzanna Tomalak kl. 4 d

Kinga Kaczmarek kl. 4 c

Dominika Niewiara kl. 5 d

Maja Śliwa kl. 4 b

Bartosz Sułek kl. 5 e

Wszystkim laureatom gratulujemy!!!

Nagrodzone prace zostały zaprezentowane na pokonkursowej wystawie znajdującej się w holu szkoły przy ul. Piastowskiej.

Katarzyna Przytuła-Nowak

ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA”

10 X 2018 R

Zgodnie z tradycją, dzieci z I grupy świetlicowej wzięły udział w „Święcie Pieczonego Ziemniaka” zorganizowanym dla nich nietypowo, ponieważ nie zwyczajowo w plenerze, a w sali świetlicy. Mimo tego, że ogniska nie było, a ziemniaki były tylko...ugotowane, a nie spieczone w ogniu, to i tak na dzieci czekało mnóstwo atrakcji. Wszystko jednak zaczęło się nieco wcześniej. Wtedy dzieci dowiedziały się prawie wszystko o ziemniaku, wymyślały nowe potrawy z ziemniaków (najśmieszniejsza, a zarazem najciekawsza była ta „z lodami ziemniaczanymi”), rysowały portrety Panów i Pań Ziemniaków, które ozdobiły udekorowaną jesiennie salę świetlicy. Kiedy przyszedł wyznaczony dzień „Święta Pieczonego Ziemniaka”, czekała je niespodzianka. Stoły w sali zostały przygotowane do ziemniaczanej uczty, w misach znajdowały się gorące ziemniaki ugotowane w mundurkach (żeby było prawie jak przy ognisku), serwetki, papierowe tacki, a na okrasę – trochę soli, jak ktoś lubi. Ten dzień upłynął wszystkim w miłej atmosferze jesiennej biesiady.