• W Dyniowym Zakątku
          • W Dyniowym Zakątku

          • Dnia 24.10.23r klasy 1d i 2d wybrały się w nie tak odległy Dyniowy Zakątek. W Olszanach przywitała nas właścicielka gospodarstwa. W miłej atmosferze, przy domowym kompocie i pysznych wypiekach poznaliśmy historię tego miejsca oraz dowiedzieliśmy się wielu interesujących rzeczy o dyni. Następnie w strojach kucharza zabraliśmy się do robienia bułeczek drożdżowych z czekoladą. Potem bliżej poznaliśmy gospodarstwo. Bardzo podobało nam się dojenie (nie)prawdziwej krowy i ciągnik. Kolejną atrakcją była pizza własnoręcznie przez nas zrobiona i wypieczona w piecu chlebowym. Pycha! Palce lizać. Zadowoleni, najedzeni, z bułeczkami własnej roboty i z pamiątkami wróciliśmy do domu.

        • Czytamy lektury...
          • Czytamy lektury...

          • Uczniowie klasy 3B w ostatnim czasie poznali przygody bardzo niesfornego kotka o słodkim imieniu "Cukierek". Zdecydowana większość uczniów zupełnie sama przeczytała lekturę, czego dowodem były wyniki mini konkursu klasowego. Uczniowie przekonali się, że czytanie wciąga, a od ciekawej książki ciężko się oderwać. Następna lektura już wkrótce. Na pewno będzie równie ciekawa jak ta. 


            Bernadetta Lesiak

        • Warsztaty Cztery Żywioły
          • Warsztaty Cztery Żywioły

          • Klasy 1a i 3b były na żywiołowej wycieczce w  Sudeckiej Zagrodzie Edukacyjnej. TO nowoczesne, interaktywne centrum edukacji, w którym  dowiedzieliśmy się  więcej o fascynującej przeszłości Ziemi, podczas warsztatów pt. CZTERY ŻYWIOŁY.

        • Ślęża zdobyta
          • Ślęża zdobyta

          • Legenda o diabłach i aniołach, Mnich, Panna z Rybą, kultowe rzeźby, Źródło Jakuba, Przełęcz pod Wieżycą, Przełęcz Tąpadła - to wszystko na tle złota i czerwieni październikowych liści. Klasa 4a zdobyła Ślężę.

            Oprac. KO

        • Konkurs zDolny Ślązak
          • Konkurs zDolny Ślązak

          • Dobiegają końca eliminacje szkolne konkursów zDolny Ślązak. Na tym etapie oceniono już prace z języka polskiego, angielskiego i niemieckiego. Zwycięzcami etapu szkolnego zostały następujące osoby: 
            język polski - Angelika Proniewicz  (klasa 8b)
            język niemiecki - Zuzanna Lelas (klasa 8b)
            język angielski - Artur Turko (klasa 6b)

            Gratulujemy najlepszym i czekamy z niecierpliwością na informację, czy uda się naszym uczniom  awansować do etapu powiatowego. 

            Oprac. SB

        • Pasowanie na przedszkolaka
          • Pasowanie na przedszkolaka

          • Dnia 24 października odbyło się wyjątkowe święto w oddziałach przedszkolnych: pasowanie na przedszkolaka.  Dzieci zaprezentowały swoje talenty, a następnie za pomocą czarodziejskiego ołówka zostały oficjalnie przyjęte do grona społeczności szkolnej.

        • Zdrowie na talerzu
          • Zdrowie na talerzu

          • W ramach promocji zdrowia w naszej szkole, uczniowie klasy 3a podczas zajęć tematycznych ZDROWIE NA TALERZU samodzielnie przygotowywali kanapki, na których znalazły się warzywa, nabiał i zdrowe produkty. Dzięki tym zajęciom wiemy, co należy jeść, żeby być zdrowym.

            Małgorzata Wojewodzic

        • Wieczór ze św. Janem Pawłem II
          • Wieczór ze św. Janem Pawłem II

          • Dnia 23 października w naszej szkole był obchodzony XXIII Dzień Papieski pod hasłem: „Cywilizacja życia”. Uroczystością pragnęliśmy w ten sposób uczcić pamięć niezwykłego człowieka, którego życie i pontyfikat zmieniły losy wielu ludzi.

            W krótkim montażu słowno-muzycznym uczniowie naszej szkoły pod kierunkiem Jolanty Papińskiej-Stasicy
            i Sabiny Żołędziewskiej przypomnieli nam życie i  działalność św. Jana Pawła II oraz przesłanie tego dnia, nawiązujące do słów Ewangelii według św. Jana: „Ja przyszedłem po to, aby owce miały życie i miały je
            w obfitości”. Życie jest darem Boga i to jest dla nas radosna nowina.

            Św. Jan Paweł II, jako kochający Ojciec, często podpowiadał nam, jak żyć, by służyć ludziom i Panu Bogu. Ojciec Święty przypominał nam w swoim nauczaniu, aby kochać i szanować życie każdego człowieka oraz dążyć wytrwale i z odwagą do tego, by w naszej epoce, w której mnożą się zbyt liczne oznaki śmierci, zapanowała wreszcie nowa kultura życia, owoc kultury prawdy i miłości.  Na zakończenie zgromadzeni odśpiewali ulubioną pieśń Jana Pawła II „Barkę”.

            Sabina Żołędziewska

        • Jesienne Biegi Przełajowe - edycja 2023
          • Jesienne Biegi Przełajowe - edycja 2023

          • W środę, 17 października uczniowie szkół Gminy Żarów rywalizowali w biegach przełajowych. Zawody odbyły się na terenie Stadionu Miejskiego w Żarowie, gdzie wystartowała ponad setka zawodników i zawodniczek. Były świetna energia, przepiękna jesienna pogoda i rywalizacja w duchu fair play.

            Gratulujemy zdobywcom miejsc na podium oraz wszystkim uczestnikom, którzy pokonali swoje dystanse.

             

            Zdobywcy medali reprezentujący Szkołę Podstawową w Żarowie:

            Kategorie dziewcząt.

            Rocznik 2013 - 300m:

            Oliwia Pęcherska (I m.)

            Natasza Gierula (III m)

            Rocznik 2012 – 400 m:

            Lena Momot (II m.)

            Rocznik 2010 – 800 m:

            Kinga Wąs (I m)
            Lilianna Śliwka (II m.)

            Rocznik 2009 – 800 m

            Andzelika Proniewicz (I m.)
            2. Natalia Momot (II m.)

             

            Kategorie chłopców

            Rocznik 2012 - 600 m:

            Jan Rudnik (I m.)

            Miłosz Bykowski (II m.)

            Rocznik 2011 – 800 m:
            Oliwier Brambor (I m.)
            Leon Tobiasz (II m.)

            Roczniki 2010-09 – 1000 m:
            Krzysztof Kąkol (I m.)

             

            W biegach wzięły udział reprezentacje: szkół podstawowych z Żarowa, Imbramowic, Zastruża oraz MOW w Mrowinach.

            Zawody zorganizowały: Szkoła Podstawowa w Żarowie, ULKS Piast 2008 Żarów, Gminne Centrum Kultury i Sportu.

            Fotografie - Krzysztof Dutkiewicz

            Przemysław Drąg

        • Sukces młodych sportowców
          • Sukces młodych sportowców

          • W dniu 08.10.2023 w Aqua Zdrój, Wałbrzych, odbył się turniej Taekwondo Puchar Dolnego Śląska. Turniej był jednocześnie połączony z 30 rocznicą założenia Klubu Taekwondo Taipan. Na 10 matach blisko 800 zawodniczek i zawodników z 6 województw rywalizowało we wszystkich kategoriach wiekowych.

            Sekcję Żarów z sukcesami reprezentowało 8 zawodników.

            - Samuel Daniel - kat. Kadet - II miejsce w konkurencji walka semi - kontakt, I miejsce w konkurencji techniki specjalne wysokościowe

            - Barbara Biber - kat. Młodzik - III miejsce w konkurencji Bong Matsogi

            - Franciszek Królikowski - kat. Młodzik - I miejsce w konkurencji Bong Matsogi

            - Józef Królikowski - kat. Młodzik Młodszy - I miejsce w konkurencji Bong Matsogi

            - Roman Królikowski - kat. Młodzik Młodszy - II miejsce w konkurencji Bong Matsogi

            - Maciej Patynek - kat. Młodzik Młodszy - I miejsce w konkurencji Bong Matsogi, I miejsce w konkurencji techniki specjalne szybkościowe

            - Piotr Skirliński - kat. Młodzik Młodszy - II miejsce w konkurencji Bong Matsogi

            - Tomasz Skirliński - kat. Młodzik Młodszy - II miejsce w konkurencji Bong Matsogi, III miejsce w konkurencji techniki specjalne szybkościowe

            Szczere gratulacje.

        • Tu się czyta, tu się dzieje
          • Tu się czyta, tu się dzieje

          • We wrześniu wszystkie czwarte klasy odbyły szkolenie biblioteczne. W ramach tego spotkania zapoznały się z regulaminem pracowni oraz funkcjonowaniem biblioteki szkolnej

            Uczniowie dowiedzieli się, że jest to miejsce, które służy już nie tylko celom naukowym i  promującym czytelnictwo, ale także pozostaje otwarte na imprezy wewnątrzszkolne, miłe spotkania towarzyskie, stanowi także swoistą oazę spokoju. To tutaj rozwija się kreatywność i kwitnie twórczość. Pisanie, czytanie, wycinanie, przyklejanie, szukanie inspiracji do gazetki są na porządku dziennym. To także miejsce, w którym promuje się naszą szkołę poprzez uwiecznianie na zdjęciach szkolnych uroczystości, umieszczanie na stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych relacji, ogłoszeń czy konkursów. To miejsce otwarte dla uczniów, nauczycieli i wszystkich, którzy chcą na chwilę zatrzymać się w bibliotecznej „kawiarni”. Kto wie, może z czasem powstanie tu taka prawdziwa kawiarnio-czytelnia?

            Ale żeby miejsce było przytulne, potrzeba miłych ludzi. Nasz sielski klimat tworzą dyżurni, którzy zawsze są chętni i aktywnie podejmują się wszelkich prac porządkowych – układają i okładają książki, znają miejsce każdej lektury na półce, dbają o swoje miejsce dekorując je, ale przede wszystkim bardzo chętnie czytają książki. Dyżurni niezwykle sprawnie wywiązują się ze swoich obowiązków i na pewno zostaną za to nagrodzeni na koniec roku szkolnego. W bibliotece po prostu miło spędzamy czas i cieszymy się swoją obecnością.

            Uczniowie podczas lekcji bibliotecznej zadawali mnóstwo pytań, co oczywiście świadczy o ich ciekawości. Podchodzili do regałów z książkami, każdą brali do ręki, a następnie wypożyczali do domu. Po tej lekcji już wiedzą, gdzie leżą ich ulubione książki, kto je podaje, którzy to są dyżurni i czym się zajmują. Wiedzą też, że to miejsce należy szanować i o nie dbać.

            Biblioteka zaprasza do czytania nie tylko uczniów, ale także ich rodziców oraz wszytskich nauczycieli, zwłaszcza  w październiku – miesiącu poświęconym bibliotekom szkolnym. Hasło bibliotek szkolnych 2023 brzmi: „Biblioteka szkolna: moje szczęśliwe miejsce, w którym kwitnie kreatywność i wyobraźnia”.

            Anna Buda

            Poniżej "pożeracze książek" z klas 1-3 w bibliotece szkolnej przy ul. 1 Maja 2

          • Hulajnoga do wygrania

          • ​​​​​​Otrzymaliśmy od Placówki Terenowej KRUS informację o konkursie. Przekazujemy ją dalej i zachęcamy wszystkich do wzięcia w nim udziału.
             

            Rozwiąż kurs e-learningowy i wygraj jedną z 50 hulajnóg ufundowanych przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego

            Po raz piąty Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zaprasza dzieci rolników do udziału w kursie e-learningowym pt. „Bezpiecznie na wsi mamy – upadkom zapobiegamy”.

            Kurs w nowoczesnej formie przybliża wiedzę o zagrożeniach wypadkowych w gospodarstwach rolnych, a także uczy prawidłowych zachowań podczas przebywania na terenie obejścia.

            Wśród uczestników, którzy ukończą szkolenie i prześlą swoje zgłoszenie rozlosujemy nagrody. W działaniu mogą uczestniczyć dzieci urodzone w latach 2009 –2017.

            Aby wziąć udział w losowaniu nagród należy:

            1. zrealizować kurs dostępny na stronie internetowej prewencja.krus.gov.pl i rozwiązać test końcowy;

            Uwaga! Dane uczestnika należy wpisać przed rozpoczęciem realizowania szkolenia.

            2. pobrać certyfikat ukończenia kursu oraz formularz zgłoszeniowy;
            3. przesłać do 6 listopada 2023 r. certyfikat oraz wypełniony i podpisany formularz zgłoszeniowy pocztą tradycyjną na adres: Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, al. Niepodległości 190, 00-608 Warszawa lub pocztą elektroniczną na adres e-mail: hulajnoga@krus.gov.pl
            z dopiskiem w tytule: „Kurs e-learningowy dla dzieci”.

            Informacji udziela sekretariat Biura Prewencji, tel. (22) 592 64 10, e-mail: bp@krus.gov.pl

            ​​​​​​​

            ​​​​​​​

        • Podsumowanie Pikniku Charytatywnego dla Marcelinki
          • Podsumowanie Pikniku Charytatywnego dla Marcelinki

          • Dzięki zaangażowaniu wielu osób na leczenie Marcelinki Andreasik udało się zebrać 22 047, 36 zł!

             

            Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom prywatnym, instytucjom, jak również firmom za wsparcie tego wydarzenia. Dziękujemy wolontariuszom, którzy brali udział w organizacji imprezy.

            Słowa wdzięczności kierujemy do wszystkich, którzy przekazali fanty na kiermasz i licytację oraz wsparli finansowo to wydarzenie. Przedmioty, które nie zostały wylicytowane na pikniku, zostaną wystawione na aukcjach internetowych na rzecz Marcelinki.

            Dziękujemy piłkarzowi Patrykowi Klimali, który zaszczycił piknik swoją obecnością i wsparciem!

            Dziękujemy za otwartość, Wielkie Serce, hojność i zaangażowanie!

        • Milion dzieci
          • Milion dzieci

          • W środę, 18 października, uczniowie naszej szkoły wraz z katechetkami Sabiną Żołędziewską i Jolantą Papińską-Stasicą dołączyli do międzynarodowej akcji  „Milion dzieci modli się na różańcu”.

            W tym dniu na sześciu kontynentach świata dzieci z wielu krajów świata modlą się na różańcu w intencji pokoju, ta szczera modlitwa może odmienić naszą planetę.

            Wspieramy tę światową inicjatywę, gdyż wierzymy, że prośba niewinnych serc dzieci jest szczególnie miła Bogu. Jezus powiedział: „Pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie, nie przeszkadzajcie im; do takich bowiem należy królestwo Boże” (MK 10, 14).

            Sabina Żołędziewska

        • To tylko próba
          • To tylko próba

          • W środę, 11 października, usłyszeliśmy trzykrotny sygnał dzwonka szkolnego, który oznaczał próbną ewakuację. Wszyscy obecni w tym dniu w szkole musieli natychmiast opuścić mury szkoły. Przed wyjściem każdy nauczyciel był zobowiązany pozamykać okna, ustawić uczniów w parach i bezpiecznie udać się do najbliższego wyjścia ewakuacyjnego, a następnie zdać raport ze stanu klasy i liczby uczniów. Odpowiedzialni za sprawdzenie wszystkich pomieszczeń w szkole, spisali się na medal. Budynek szkoły pozostał pusty, a to oznacza, że wszyscy bezpiecznie dotarli na miejsce ewakuacji. I oby tylko na próbach się kończyło.

             oprac. AB

        • Jesiennie... w oddziałach przedszkolnych
          • Jesiennie... w oddziałach przedszkolnych

          • Dzieci z oddziałów przedszkolnych udowadniają, że jesienią może być pięknie, optymistycznie i kolorowo. W salach powstały piękne kąciki jesienne, gdzie znalazły się dynie, szyszki, orzechy, kasztany i żołędzie, a nawet wyrosły grzyby;). Prace plastyczne o tematyce jesiennej zdobią tablice w salach. Skarby jesieni są doskonałą okazją do nauki liczenia. Dzieci uczyły się jesiennych piosenek, kodowały jesienne drzewo, poznały dary jesieni, zmiany zachodzące w przyrodzie, zjawiska pogodowe i jesienne kolory. Powstały makiety jesiennego lasu.

            Mamy nadzieję, że jesień będzie dla nas łaskawa, pozwoli jak najdłużej cieszyć się piękną, słoneczną pogodą i oszczędzi nam deszczowej pluchy.

          • Podsumowanie Dnia Sportu

          • Z ogromną przyjemnością mamy zaszczyt przedstawić Państwu kwotę, jaką uzbieraliśmy dla Marcelinki podczas Dnia Sportu: 3 427, 23 zł!!! Dziękujemy uczniom naszej szkoły oraz wszystkim darczyńcom, którzy przyczynili się do zasilenia złotówkami wyjątkowej puszki dla małej Marcelinki. Jak widać – grosz do grosza i tworzy się całkiem niezła suma pieniędzy, która nie jest obojętna dla ratunku zdrowia i życia dziecka. Z całego serca wszystkim razem i każdemu z osobna jeszcze raz po stokroć DZIĘKUJEMY!!!
            Jesteście wspaniali, a wasza pomoc jest nieoceniona!

             

            Z wyrazami szacunku

            Dyrekcja Szkoły Podstawowej

            im. Jana Brzechwy w Żarowie

            Wciąż zbieramy! Wciąż działamy! Nie przestajemy pomagać!

            Koszt rocznej terapii Marcelinki wynosi ok. 80 tys. Euro – niebagatelna kwota!

            Rodzice nie dadzą rady sami. Musimy pomóc!

            Wciąż zachęcamy Państwa do zbiórki pieniędzy pod adresem:

            https://www.siepomaga.pl/zycie-marcelinki

        • Laurka na Dzień Edukacji Narodowej
          • Laurka na Dzień Edukacji Narodowej

          • Pokaz talentów zaprezentowany 12 października br. przez uczniów naszej szkoły podczas uroczystej gali z okazji 250. rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem przez publiczność

            Najwięcej emocji dostarczył taniec maluchów z zerówki. Zatańczony przez nich rock’n’roll wywołał uśmiechy na twarzach zgromadzonych i poderwał do tańca wszystkie nogi. To było czysto szaleństwo w dziecięcym wydaniu.

            Morze uśmiechów 

            Już od samego rana ten radosny dzień wypełniony był kwiatami, prezentami, słodkimi upominkami, ale przede wszystkim pamięcią i życzeniami płynącymi w stronę dyrekcji, nauczycieli, pedagogów, psychologów, administracji szkoły – wszystkich, którzy swoją osobą na co dzień niosą trud wychowawczo-opiekuńczy nad uczniami, nieustannie przekazują wiedzę – nie tylko nabytą z książek, ale przede wszystkim życiową, niejednokrotnie są autorytetem dla ucznia i ich przyjacielem. To na nich spoczywa odpowiedzialność za dzieci uczęszczające do naszej szkoły – dbają o ich  bezpieczeństwo, wspólnie szukają rozwiązań wielu problemów oraz przekazują najwyższe wartości niezbędne do podejmowania ważnych życiowych decyzji. Są niezbędnym ogniwem łańcucha oświaty, ponieważ to od ich umiejętności dydaktycznych zależą następne pokolenia.

             

            Trud wychowawczy

            Na kartach historii tej szkoły zapisało się już wiele sławnych nazwisk, które wychowały się na wiedzy i wsparciu niejednego nauczyciela tej szkoły. To zwykle nauczyciele wyłapują uczniowskie perełki i pracują nad rozwojem ich talentów, by ci najzdolniejsi osiągali najwyższe cele i cieszyli się nimi. Nauczyciel niejedno bowiem ma imię – współczesny musi być często kreatywny, uzdolniony manualnie, działać i myśleć perspektywicznie. Tu nie liczy się dziś, tylko przyszłość. Dbałość o dobro ucznia stawia się na pierwszym miejscu. Świat XXI wieku, wszechobecny Internet, wioski globalne, brak komunikacji międzyludzkiej fundują rodzicom oraz nauczycielom coraz więcej przeszkód wychowawczych. Coraz trudniejsze pokolenia dzieci i młodzieży stawiają coraz większe wymagania od nauczycieli, bo ci muszą dać z siebie sto procent mocy, by wytrwać w trudnym świecie i przekazać jak najlepszą wiedzę. Pokolenia trudniejsze do ujarzmienia, zainteresowania przedmiotem, dodatkowymi zajęciami, coraz bardziej znudzone i zniechęcone do podjęcia jakiegokolwiek wysiłku. Zatem rola każdego pracownika oświaty i szkoły jest taka sama i łączy ich jedno przesłanie – słuchać i rozmawiać z uczniami, bo ci młodzi ludzie niejednokrotnie niosą bagaż doświadczeń, z którymi zwyczajnie nie dają sobie rady w młodym wieku. I nauczyciele muszą im pomóc ten bagaż nieść.

            Podziękowania 

            – Dzisiejsza rocznica jest doskonałą okazją do przypomnienia sobie o znaczeniu edukacji i jej wpływie na nasze życie – podkreślała w mowie wstępnej dyrektor szkoły Barbara Nowak.  – Każdy z nas ma prawo do nauki, zdobywania wiedzy i rozwijania umiejętności – dodała. Sprawująca od ponad roku urząd dyrektora pani Barbara Nowak sama jest przykładem, że edukacja otwiera przed nami drzwi i daje nam możliwość osiągnięcia sukcesu. Zwracając się do uczniów, mówiła: – Pamiętajcie, że wasza edukacja to wasza najlepsza inwestycja.

            Uroczysty apel stał się okazją, by podziękować wszystkim nauczycielom i wychowawcom za zaangażowanie w pracy, wyrozumiałość i cierpliwość do uczniów, ale także wytrwałość w rozwiązywaniu problemów, życzliwość i serdeczność, twórczą inicjatywę i kreatywność oraz za podążanie z pomocą i wsparciem.

            Dyrekcja szkoły, korzystając z okazji, dziękowała wszystkim osobom, które tworzą to zwykłe miejsce niezwykłym, dlatego po części oficjalnej w magicznym patio odbyło się wręczenie nagród dyrektora szkoły.

            Anna Buda