• Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
          • Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

          • 10 października w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Jego celem jest zwrócenie uwagi na konieczność dbania o zdrowie psychiczne oraz podejmowanie kroków, które pomogą w zachowaniu go w dobrej kondycji. 
            Z tej okazji w oddziałach wczesnoszkolnych klasa 3B brała udział w zajęciach relaksacyjnych, a w pozostałych klasach każdy uczeń wylosował pozytywną afirmację. W oddziałach 4-8 została stworzona strefa relaksu w patio. 


            Zespół ds. Pomocy psychologiczno-pedagogicznej

        • W parku rozrywki „Mandoria”
          • W parku rozrywki „Mandoria”

          • Wtorek 3 października był dniem pełnym radości i emocji dla uczniów klasy 5a i 5b, którzy udali się na wycieczkę do renomowanego parku rozrywki „Mandoria” w okolicach Łodzi, gdzie nie tylko mogli cieszyć się atrakcjami i rozrywką, ale również uczestniczyć w warsztatach edukacyjnych dotyczących historii pieniądza.

            Uczestnicy wycieczki mieli okazję skorzystać z różnych atrakcji parku – od świetnie zaprojektowanych rollercoasterów, poprzez karuzele, huśtawki, zjeżdżalnie i wiele innych.  Uczniowie czuli dreszczyk emocji podczas zabawy. 

            Tuż przed obiadem czekał na nich kolejny fascynujący element wycieczki – warsztaty edukacyjne. Tutaj dzieci miały okazję odkryć tajemnice historii pieniądza. Prowadzący warsztaty z ciekawością i pasją przedstawiali dużo informacji na temat ewolucji pieniądza – od zamierzchłej przeszłości po współczesne formy płatności.

            Następnie animatorzy zaprosili uczniów do wykonania własnej monety. W trakcie warsztatów dzieci miały możliwość pod czujnym okiem ekspertów nadać swojej marce pieniądza kształt i styl.
            Całość wycieczki była nie tylko dobrą zabawą, ale stanowiła również niezwykle wartościową lekcję edukacji ekonomicznej. Dzieci zdobyły wiedzę na temat znaczenia pieniądza w życiu społecznym, jak również odkryły tajemnice produkcji i systemu monetarnego.

            Zmęczeni, ale pełni fantastycznych wspomnień wrócili do szkoły z uśmiechem na twarzach, bogatsi w wiedzę i doświadczenia.

            Wycieczka do parku rozrywki „Mandoria” okazała się nie tylko doskonałą okazją do świetnej zabawy, ale również doskonałym narzędziem do nauki o historii pieniądza i wartościach ekonomicznych. Dzieci miały okazję poczuć się jak twórcy własnej monety i doświadczyć, jak wiele pracy i decyzji stoi za każdym pieniążkiem, który trafia do naszych rąk.

            Monika Jagła

        • XI Memoriał Szachowy Kipczaka i Paradowskiego
          • XI Memoriał Szachowy Kipczaka i Paradowskiego

          • W dniach 7-8 października br. odbyła się 11. edycja żarowskiego memoriału szachowego. Wszyscy szachiści, łącznie 100 zawodników, rywalizowali w czterech grupach bez podziału na wiek uczestników.

            Grupy utworzono według klasy sportowej – posiadanych kategorii szachowych.

            Dwóch szachistów z naszej szkoły osiągnęło sukcesy – wywalczyli dwa brązowe medale w konfrontacji z często o wiele starszymi zawodnikami (przeważnie byli to rodzice rozgrywających uczniów).

             

            Bartosz Rój uzyskał III miejsce w grupie D (32 zawodników) i zdobył 5 punktów z siedmiu partii, czym wypełnił od razu normę na 4. kategorię .

            Maciej Stankowski uzyskał III miejsce w grupie C ( 32 zawodników) zdobywając 5,5 punktów z siedmiu i wypełnił upragnioną normę na 3. kategorię.

            Bardzo dobry wynik uzyskał Miłosz Zieliński , który uzyskał IV miejsce w grupie D. Poza podium, ale również z bardzo dobrym wynikiem znaleźli się:  Wiktor Marchlewicz  zdobył IX miejsce, Malwina Szklarz uplasowała się na X miejscu, tym samym wypełniła normę na 4. kategorii. W silnej grupie C na pozycji VIII znalazł się Antoni Piątek.

            Do sukcesów zaliczyć trzeba wypełnienie norm na wyższe kategorie szachowe przez ośmiu  naszych szachistów.  Oprócz wyżej wspomnianych są: Basia Cnota – 3. kategoria, Miłosz Zieliński – 4. kategoria, Wiktor Marchlewicz – 5. kategoria, Piotr Pawlik – 5. kategoria, Sebastian Bezegłów – 5. kategoria, Kacper Redlica – 5. kategoria.

            Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów szachowych.

            Szczegółowe wyniki można sprawdzić pod adresem:

            http://www.chessarbiter.com/turnieje/2023/ti_5895/

             Krzysztof Serwin

        • Laptopy dla czwartoklasistów rozdane
          • Laptopy dla czwartoklasistów rozdane

          • We wtorek, 3 października br., w auli szkolnej odbyło się oficjalne przekazanie laptopów rodzicom uczniów klas czwartych. Uroczystego wręczenia dokonała dyrektor szkoły Barbara Nowak wraz z burmistrzem Leszkiem Michalakiem. 

            Mamy nadzieję, że otrzymany sprzęt będzie służył nie tylko rozrywce, ale również i nauce.

            Sebastian Grajaszek

        • Sukces szachistów
          • Sukces szachistów

          • 6 października w hali RCS w Lubinie odbył się dolnośląski finał Szach-Mat. Szkołę Podstawową im. Jana Brzechwy z Żarowa reprezentowało 14 uczniów. Zawody rozgrywane były w systemie szwajcarskim na dystansie 6 rund tempem 15 minut na zawodnika. Miło na poinformować, że po niesamowitej walce do ostatniej partii ostatecznie reprezentacja zajęła 2 miejsce w województwie dolnośląskim a Jan Bednarski zajął indywidualnie miejsce 2 w kategorii klas 5-8. W całych zawodach wzięło udział łącznie około 400 zawodników w kilku kategoriach (nasi uczniowie startowali w kategorii klas 1-2, 3-4 i 5-8).

             

            Wyniki indywidualne uczniów SP w Żarowie

            1. Bednarski Jan 5,5 pkt (klasy 5-8)

            2. Piątek Antoni 5 pkt (klasy 3-4)

            3. Cnota Barbara 4 pkt (klasy 3-4)

            4. Piątek Julian 4 pkt (klasy 3-4)

            5. Lesiak Stanisław 4 pkt (klasy 1-2)

            6. Marchlewicz Wiktor 4 pkt (klasy 1-2)

            7. Dutkiewicz Kaja 4 pkt (klasy 1-2)

            8. Śladowski Borys 3,5 pkt (klasy 3-4)

            9. Marchlewicz Mateusz 3 pkt (klasy 1-2)

            10. Jagła Marcel 3 pkt (klasy 3-4)

            11. Lewandowska Milena 3 pkt (klasy 3-4)

            12. Pyda Katarzyna 3 pkt (klasy 1-2)

            13. Maruszak Bartosz 2 pkt (klasy 1-2)

            14. Stankowski Maciej 1,5 pkt (klasy 5-8)

            Kamil Gałuszka

            Fotorelacja

        • Wyjątkowe spotkanie z niezwykłym człowiekiem
          • Wyjątkowe spotkanie z niezwykłym człowiekiem

          • ​​​​​Przemysław Drąg, Anna Buda​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​

            Dzień Sportu, który odbył się 6 października na placu szkolnym oraz na stadionie miejskim, był aktywny na całego. Gościliśmy w szkole prawdziwego mistrza Tomasza Rudnika – lekkoatletę. To było wyjątkowe spotkanie z niezwykłym człowiekiem

            Oficjalna część uroczystości odbyła się na boisku szkolnym przy ul. 1 Maja, na którą przybyła cała społeczność szkolna – od zerówek po ósme klasy, szanowna Dyrekcja szkoły, władze miasta i gminy Żarów z burmistrzem na czele, dyrekcja biblioteki publicznej, dyrekcja GCKiS w Żarowie oraz przewodnicząca Rady Rodziców.

            W atmosferze solidarności

            Zgromadzonych na placu szkolnym powitała dyrektor Barbara Nowak, mówiąc: – Dziś jest wyjątkowy dzień, kiedy łączymy dwa wydarzenia – dzień sportu oraz piknik charytatywny na rzecz chorej Marcelinki. To chwila, kiedy łączymy pasję do sportu z naszą zdolnością do pomagania innym, tworząc wyjątkową atmosferę solidarności i wspólnoty. Pani Dyrektor podkreślała, że nie jesteśmy jedynie zawodnikami, ale również dobroczyńcami gotowymi nieść pomoc małemu wojownikowi w jego walce z chorobą. – Wspólnie poprzez naszą aktywność fizyczną i przyjemność z akcji, zbieramy środki, które pozwolą na leczenie
            i wsparcie dla Marcelinki i jej rodziny – mówiła. – To niezwykle ważne, że nasza pasja do sportu może stać się źródłem nadziei dla innych – dodała.  

            Rozpoczęliśmy wyjątkowym pokazem, któremu przewodniczył nasz mistrz Tomasz Rudnik. Były pokazy sportowe, wywiad z naszym gościem i wspólna rozgrzewka przy muzyce. Warto było posłuchać podpowiedzi jakże cennego sportowca, by w wieku dziecięcym próbować różnych dyscyplin sportowych i aktywności, a z czasem dokonać wyboru i wyspecjalizować się w tej jednej wyjątkowej. Przesłanie było jedno – ruszajmy się jak najwięcej, nie tylko, by zostać sportowcem, ale po to, by czuć się lepiej i być zdrowym.

            Rozgrzewka z mistrzem

            Druga część uroczystości, odbywająca się na boisku lekkoatletycznym, była nieco luźniejsza. Młodzi uczennice i uczniowie wraz z gościem specjalnym spotkali się na boisku lekkoatletycznym. Uczestniczyli w rozgrzewce prowadzonej przez sportowca, Tomasza Rudnika, wielokrotnego medalistę Mistrzostw Polski w biegu na 400 m i 400 m przez płotki, triathlonistę, uczestnika Mistrzostw Świata IRONMAN (Hawaje – Kona 2022, Finlandia – Lahti 2023). Mieli także niecodzienną okazję porozmawiać z mistrzem, obejrzeć i dotknąć medale oraz profesjonalny rower, a także posłuchać, jaką drogę należy pokonać, by dojść do szczytu formy i zdobywać najwyższe osiągnięcia. Następnie, uprzednio zapisani chłopcy, wraz z zaproszonym gościem zaprezentowali publiczności, czym jest duathlon – połączenie biegania, jazdy rowerem i ponownie biegania. Kibice mieli na co popatrzeć, a nasi szkolni sportowcy mieli wyjątkową szansę rywalizować z mistrzem w warunkach imitujących zawody.

            W rolę konferansjera wcielił się sam wicedyrektor Sebastian Grajaszek. Czuł się jak ryba
            w wodzie. Potrafił zmotywować i zaangażować do belgijki ponad 100 osób! To niebywałe
            i niecodzienne sportowe zjawisko mogli obserwować z trybun ci, którzy nie brali udziału
            w zawodach, oraz ci, którzy z ciekawości przyszli zobaczyć i wrzucić pieniądze do puszki na rzecz chorej Marcelinki. Nie ma większego daru serca, niż pieniądze, którymi potrafimy się podzielić z najbardziej potrzebującymi. A mała Marcelinka pilnie potrzebuje operacji, na którą rodziców zwyczajnie nie stać, bo koszt takiej operacji to kwota przekraczająca wszelkie wyobrażenie. Ta część dnia sportu to już czysta zabawa i spora dawka ruchu. Nauczyciele wychowania fizycznego stanęli na wysokości zadania, przygotowując wiele atrakcji dla uczniów klas IV-VIII.

            Dyrektor szkoły Barbara Nowak – osoba, której na sercu leżą sprawy ludzkie, nauczyciel
            z powołania, kochająca dzieci, była niezwykle zaangażowana w kwestę na rzecz Marcelinki. Każdy grosz się liczy. Stąd zachęcała do udziału w Pikniku Charytatywnym, który odbędzie się w sobotę, 14 października br., w tym samym miejscu.  Zwróciła się do zgromadzonych:
            – Poprzez naszą aktywność fizyczną i przyjemność z akcji zbieramy środki, które pozwolą na leczenie i wsparcie dla Marcelinki i jej rodziny. – To niezwykle ważne, że nasza pasja do sportu może stać się źródłem nadziei dla innych. Wdzięczna za organizację dnia pełnego aktywności sportowej, mówiła: – Chciałabym serdecznie podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tego wydarzenia. Wyraźnie poruszona dodała: – Wasza obecność i wsparcie są nieocenione. Dzięki wam możemy uczynić prawdziwą różnicę
            w życiu Marcelinki. – Niech ta wspólnota daje siłę Marcelince i jej rodzinie w ich trudnej walce – podsumowała.

             

            Szeregowe potyczki sportowe

            Atrakcji i szans na aktywność fizyczną nie brakowało.

            Na dwóch boiskach równolegle rozgrywały się turnieje piłkarskie o mistrzostwo klas czwartych, piątych, szóstych oraz starszych. Padło dziesiątki bramek, każda drużyna miała szansę rywalizować w duchu zasad fair play.

            Na boisku bocznym odbył się mecz kwadranta oraz rekreacyjny turniej zbijaka dziewcząt.

            Poza tym dzieci mogły rozegrać towarzyskie mecze w strefie badmintona, wysilić szare komórki w strefie szachowej, sprawdzić się na torze przeszkód i stanąć do różnych ruchowych wyzwań.

            Rozstrzygnięcie rywalizacji piłkarskiej:

            klasy IV: I miejsce – IVa, II miejsce – IVb,  III miejsce – IVc, IV miejsce – IVd

            klasy V: I miejsce – kl. V Imbramowice, II miejsce – Vab, III miejsce – Vc

            klasy VI: I miejsce – kl. VI Imbramowice, II miejsce – VIa, III miejsce – VId,
            IV miejsce – kl. VI Mrowiny, V miejsce – VIb

            klasy VII i VIII: I miejsce – VIIIab, II miejsce – kl. VIII Imbramowice, III miejsce – VIIb, IV miejsce –VIIc, V miejsce – VIIa

             

            W meczu kwadranta drużyna „Sowy” pokonała drużynę „Ewalony”.

            Mecze zbijaka dziewcząt klas czwartych i piątych były typowo zabawową i aktywną formą spędzenia czasu.

            Wielu wyjątkowych wrażeń dostarczyły nam tańce – belgijka i makarena, w trakcie których było wiele uśmiechów, jeszcze więcej zabawy, a także pełna integracja uczniów i nauczycieli. I tutaj poznaliśmy aktywną stronę Pani Dyrektor, która z wielkim zaangażowaniem i dobrym humorem zatańczyła naszą belgijkę. Naszą – bo ten taniec stał się już tradycją tej szkoły. Tu na pewno pobiliśmy rekord szkoły w liczbie tańczących osób!

            Aktywny wypoczynek z darem serca

            To był czas pełen aktywności i zabawy spędzony na świeżym powietrzu. Przy okazji uczniowie naszej szkoły wsparli zbiórkę na rzecz Marcelinki. Dzieci miały możliwość wziąć udział lub obejrzeć wyjątkowy pokaz duathlonu, porozmawiać z Tomaszem Rudnikiem, dotknąć, obejrzeć założyć jego medale. Dzień Sportu to była nie tylko lekcja wychowania fizycznego, ale przede wszystkim szansa na poznanie fragmentu świata profesjonalnego zawodnika, który dzieci zazwyczaj widują tylko w telewizji i mediach społecznościowych. Poza tym świetna pogoda, dużo świeżego powietrza, spora dawka ruchu. To był prawdziwy Dzień Sportu z mistrzem.     

            Wdzięczna i entuzjastycznie nastawiona Pani Dyrektor na zakończenie podziękowała tym, którzy zorganizowali ten sportowy dzień: – Podziękujmy brawami wszystkim, którzy zorganizowali nam ten dzień! Dziękowała przede wszystkim uczniom, bez których taka zabawa nie była taka sama. Dziękowała za to, że uczniowie bawiąc się sportem, wsparli przysłowiową złotówką Marcelinkę Andreasik. Korzystając zaś z okazji zaprosiła na Piknik Charytatywny dla Marcelinki, który odbędzie się 14 października w tym samym miejscu.

             

        • Klasy 4a i 4d w teatrze
          • Klasy 4a i 4d w teatrze

          •  

            Utrzymany w duchu powieści detektywistycznej spektakl „Sherlock Holmes” obejrzeli w Strzegomiu uczniowie klasy 4a i 4d. Mroczne klimaty i zawiła zagadka kryminalistyczna zgodnie z zasadą, jaką kreował Sir Artur Conan Doyle, czekały na nas na deskach teatru.

                                                                                                                                                                 Katarzyna Osiecka

        • Muzeum Papiernictwa - wycieczka 3a i 3d
          • Muzeum Papiernictwa - wycieczka 3a i 3d

          • W Muzeum Papiernictwa odwiedzający mogą dowiedzieć się jak przed wiekami produkowano papier, co więcej, mogą sami spróbować tej trudnej sztuki...przekonali się o tym uczniowie klasy 3a i 3d na wycieczce edukacyjnej w Dusznikach Zdroju.

        • W Złotym Stoku - wycieczka 2a i 3c
          • W Złotym Stoku - wycieczka 2a i 3c

          • W dniu 3 października uczniowie klasy 2a i 3 c wybrali się na wycieczkę do Złotego Stoku. Dzień był pełen atrakcji i niespodzianek. Na terenie sztolni dzieci zobaczyły dawne narzędzia i lampy górnicze oraz jechały pomarańczową kolejką. W mennicy dowiedziały się jak dawniej wybijano monety. Największą atrakcją dla wszystkich okazało się płukanie złota na terenie średniowiecznej osady górniczej.

        • DYNIOWY ZAWRÓT GŁOWY, czyli wycieczka klasy 1b i 1c
          • DYNIOWY ZAWRÓT GŁOWY, czyli wycieczka klasy 1b i 1c

          • We wtorek, 3 października uczniowie klasy Ib i Ic odwiedzili niezwykłe miejsce jakim jest „Dyniowy Zakątek” w Olszanach.

                     Zajęcia rozpoczęły się od pysznego śniadanka. Na stole królowały jeszcze ciepłe bułeczki z konfiturą malinową i jagodową oraz pyszne kompoty.

            Następnie pani Asia (właścicielka gospodarstwa) opowiadała różne ciekawostki o dyni oraz o produktach i daniach jakie są z niej uzyskiwane. Dzieci miały możliwość skosztowania niektórych wyrobów z dyni, m. in. dżemu dyniowego z mango i ananasem, oleju dyniowego, prażonych pestek dyń.

                      W zagrodzie edukacyjnej dzieci wzięły także udział w warsztatach kulinarnych. W strojach kucharzy, samodzielnie przygotowały smakowite wypieki – drożdżowe bułeczki z czekoladą, pizzę na cieście dyniowym wypiekaną w piecu chlebowym.

            Nie mogło zabraknąć zabaw na terenie gospodarstwa - toczenie dyni, zabawy plenerowe, obsługa dojarki czy też oglądanie z bliska sprzętu rolniczego.

            Zadowoleni, najedzeni, z bułeczkami własnej roboty i z pamiątkami dzieci wróciły do domu. To był bardzo udany dzień.

        • Dzień Chłopaka w bibliotece szkolnej
          • Dzień Chłopaka w bibliotece szkolnej

          • Męska część załogi pedagogicznej oraz administracji szkolnej stanowi w naszej szkole mniejszość, tym bardziej godna uwagi w dniu ich święta. Zadowoleni, że się o nich pamięta, 28 września 2023 r., przybiegli do biblioteki szkolnej, korzystając z uprzedniego zaproszenia organizatorów – dyżurujących w bibliotece dziewcząt oraz pani bibliotekarki. Panów do biblioteki przyprowadziła dyrektor Barbara Nowak, którą bardzo ucieszyło to spotkanie.

            Panowie nieco zaskoczeni i wystraszeni siedli do stołu. Tam czekały na nich niespodzianki. Oprócz słodkości i życzeń pisanych wierszem – zgodnie z przeznaczeniem biblioteki (szerzenie kultury czytelnictwa) – na każdego pana czekał do przeczytania i rozwiązania mini-test w różnych poziomach trudności: szybka tabliczka mnożenia, krótkie dyktando, owocowa wykreślanka (znajdź ukryte owoce) oraz rebus matematyczny. Do tej pory to oni – nauczyciele zadawali uczniom prace domowe, a teraz organizatorzy spotkania postanowili nieco zamienić role. Nie o wyniki tu jednak chodziło, lecz przede wszystkim o chwilowe odprężenie, dobrą zabawę, uśmiech na ustach i radość z małych rzeczy.

            Niektórzy podeszli do testów na wesoło, inni z dużym zacięciem rozwiązywali zadania, bojąc się oceny. Ocen za testy nie przewidziano, jedynie punkty i 3 zwycięskie miejsca, które zostały przyznane za najszybsze rozwiązanie testów. Zwycięzcami konkursu zostali: I miejsce zdobył wicedyrektor Sebastian Grajaszek, II miejsce nauczyciel w-f-u Przemysław Drąg i III miejsce – konserwator Marcin Cała. Wszyscy panowie bezbłędnie rozwiązali testy i byli najszybszą częścią męskiej załogi. Każdy z nich otrzymał słodką nagrodę w postaci czekolady. Spośród pozostałych panów, którzy przyszli do biblioteki, znaleźli się: nauczyciel historii i plastyki Marek Zywer, pedagog Marcin Perzyński, nauczyciel świetlicy i gry w szachy Krzysztof Serwin oraz nauczyciel matematyki Bartłomiej Żuchowski. Wśród chłopców znalazł się także dyżurujący uczeń Sebastian Bezegłów z klasy 7c, który na co dzień pomaga w bibliotece. Nikt z zebranych nie wyszedł z pustą ręką. Każdy uczestnik otrzymał słodki wafelek i miniżelki, które wywołały radość na twarzach.

            Wszystkim panom dziękujemy za przybycie i gratulujemy wiedzy i poczucia humoru!

            Anna Buda

        • CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki - międzynarodowy projekt edukacyjny wspierający rozwój czytelnictwa
          • CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki - międzynarodowy projekt edukacyjny wspierający rozwój czytelnictwa

          • To już V edycja innowacji pedagogicznej, promującej czytelnictwo. Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły przystąpią do jego realizacji. W tym roku szkolnym klasa 1C wraz z wychowawczynią, Anną Łuczak, będą zgłębiać wiele ciekawych pozycji literackich przeznaczonych dla najmłodszych. Tegoroczna formuła innowacji opiera się na skorelowaniu czytania danej lektury ze zgłębianiem wiedzy na temat czynienia dobra, niesienia pomocy ludziom, zwierzętom oraz roślinom.

            Po przeczytaniu książek dzieci będą zastanawiały się, jakie wartości przekazał i co dobrego dał innym bohater lektury. Oprócz kreatywnych działań związanych z czytanym tekstem, zadaniem dzieci będzie zrealizowanie TRZECH PROJEKTÓW DOBROCZYNNYCH:

            - dla innych osób

            - dla zwierząt

            - dla roślin

            Innowacja będzie realizowana od października do końca maja. Do głównych jej celów należą m.in. rozbudzanie aktywności czytelniczej, doskonalenie czytania ze zrozumieniem, pogłębianie wiedzy na temat dobroczynności oraz współpraca placówek oświatowych z terenu całego kraju i zagranicznych szkół polonijnych.

             

            Anna Łuczak

        • "Klasa w Terenie" Ogólnopolski Projekt Edukacyjny
          • "Klasa w Terenie" Ogólnopolski Projekt Edukacyjny

          • Nowy rok szkolny to nowe wyzwania. Nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiego projektu edukacyjnego, pt. „Klasa w Terenie”. Będzie on wprowadzany podczas realizacji edukacji wczesnoszkolnej. Projekt ma zapewnić wysoką, jakość kształcenia z uwzględnieniem zróżnicowanych potrzeb edukacyjnych uczniów. Głównym jego celem jest promowanie wartości edukacji na świeżym powietrzu i nauka przez obserwację.

            Głównym założeniem projektu jest zdobywanie przez uczniów nowych doświadczeń, rozwijanie zainteresowań o otaczającym ich świecie oraz wnikliwa obserwacja przyrody. Od października do maja uczniowie będą wykonywać wybrane zadania oraz realizować je poprzez wycieczki, warsztaty przyrodnicze czy lekcje na świeżym powietrzu. Dodatkowym atutem podejmowanych działań jest rozwijanie umiejętności pracy w grupie, integracja zespołu klasowego oraz nauka przez zabawę.

            Do projektu przystąpiły następujące klasy wraz z wychowawcami:

            - 1C Anna Łuczak

            -2A Iwona Nieradka

            -3C Renata Węglarz

            -3D Bożena Zajko- Ignatowicz, Małgorzata Stężycka

             

            Anna Łuczak

        • Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
          • Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

          • Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ogłoszony przez Polską Izbę Książki po raz pierwszy we wrześniu 2001 roku. Patronką wybrano Janinę Porazińską, wybitną pisarkę, która wiele swoich książek napisała z myślą o dzieciach. Data 29 września to dzień jej urodzin. 

            Jak każdego roku, przyłączyliśmy się do "głośno czytających". W bibliotece pojawili się z wizytą uczniowie klasy 3b, którzy wraz z wychowawczynią czytali głośno pierwszy rozdział lektury "Cukierku, ty łobuzie!". Uczniowie klasy 3c słuchali natomiast fragmentu  "Mikołajka. Psze pani, on ściąga" i sami czytali wypożyczone przez siebie książki. 

            Również pierwszoklasiści słuchali o przygodach Mikołajka.

            Natomiast 2a głośno czytała w pięknym ogrodzie... Może to był tajemniczy ogród?

             

        • Wizyta w Domu Seniora
          • Wizyta w Domu Seniora

          • Cóż to były za emocje!!! Tyle radości, śmiechu, łez szczęścia, uścisków, przytulasów... Szkoła Podstawowa im Jana Brzechwy w Żarowie po raz kolejny odwiedziła Przystań Seniora w Borzygniewie. Uczniowie przyjechali uczcić Dzień Chłopaka. Przywieźli ze sobą mnóstwo ciepła i miłości. Były tańce, śpiewy, balet, gitara... Oj, czego to nie było Dzieciaczki przygotowały wspaniałe przedstawienie, które na długo zostanie w sercach Seniorów Wielki podziękowanie dla Pani Bożeny Zajko-Ignatowicz za przygotowanie pięknych tańców oraz Joanna Karpińska i Małgorzata Biedrzycka za wykonanie kartek z okazji Dnia Chłopaka.

            Koordynator: Stężycka Małgorzata

        • Dzień Chłopaka
          • Dzień Chłopaka

          • WYJĄTKOWE ŚWIĘTO CHŁOPCÓW W KLASIE IB​​​​​​​

            29 września był wyjątkowym dniem dla dżentelmenów z klasy IB, bowiem tego dnia obchodzony był Dzień Chłopaka. Każdy uczeń wyglądał elegancko i dostojnie.

            W tym dniu dla chłopców przygotowane były zagadki, quizy i konkursy, np.: „co wiecie o męskich sprawach?”, czy „turniej wiedzy o znanych piłkarzach”. Za wykonane konkurencje chłopcy otrzymali od pani Justynki małą, słodką niespodziankę a dziewczynki wręczyły chłopcom upominki, złożyły najserdeczniejsze życzenia oraz odśpiewały chłopcom uroczyste STO LAT.

            Nie zabrakło również poczęstunku, którym były pyszne babeczki upieczone przez mamę Zosi i Stasia oraz pamiątkowych zdjęć w fotobudce SUPER CHŁOPAKA.

            Wspólna zabawa wszystkim dzieciom dała dużo radości i sprawiła, że to był naprawdę wspaniały dzień.

            Wszystkim naszym chłopcom jeszcze raz życzymy WSZYSTKIEGO CO NAJLEPSZE!

            Justyna Rzeczycka

            W kolejnych klasach i na świetlicy p. Marty Dobrowolskiej chłopcy również obchodzili swoje święto. 

        • Wspomóż psiaka lub kociaka
          • Wspomóż psiaka lub kociaka

          • Zachęcamy do zbiórki artykułów dla zwierząt znajdujących się pod opieką Stowarzyszenia Opieki nad Zwierzętami w Świdnicy.

            Zbieramy:
            - karmę dla szczeniąt i kociąt oraz dorosłych psów i kotów
            - psie przysmaki, zabawki dla czworonogów
            - legowiska, obroże smycze, miski
            - podkłady chłonne, papierowe ręczniki, rękawiczki

            Akcja trwa od 28 września do 31 października 2023 roku.

            Artykuły dla zwierząt można zostawiać w:
            - holu szkoły obok recepcji przy ul. 1 Maja 2
            - bibliotece szkolnej przy ul. Piastowskiej 10

            Podopieczni będą wdzięczni za każdą pomoc!
            Pokażmy, że szacunek i miłość do zwierząt są w życiu ważne !


            Podopieczni będą wdzięczni za każdą pomoc!

            Pokażmy, że szacunek i miłość do zwierząt są w życiu ważne!


            Dziękujemy.

            Organizatorzy akcji:
            Małgorzata Stężycka
            Justyna Rzeczycka

        • Graj z nami w zielone
          • Graj z nami w zielone

          • Uczniowie klasy 2d z każdym rokiem pogłębiają swoją wiedzę o ekologii. W ostatnich dniach poznali Zosię i Wandę z programu " Graj z nami w zielone", które zapoznały dzieci z problematyką wytwarzania ogromnej ilości odpadów oraz ich wpływie na środowisko. Wiedzą już czym się kierować, by je ograniczyć, a najlepiej nie wytwarzać.

            Monika Mańka

        • Mamy Samorząd Uczniowski!
          • Mamy Samorząd Uczniowski!

          • Dnia 27 września 2023 r., po tygodniu pełnym emocji, plakatów, ulotek i obietnic wyborczych, został wyłoniony nowy skład Samorządu Uczniowskiego.

            Największą ilość głosów otrzymała Ewelina Szczepańska z kl.8b i tym samym została Przewodniczącą naszej szkoły. Jej zastępca to Kinga Wąs z kl.7c. Funkcja skarbnika przypadła Monice Skrzypiec. Sekcji Sportowej  będzie szefował Bartosz Odzimkowski - uczeń kl.7 b, natomiast Sekcji Artystycznej - Oliwier Kler z kl.7a.

            Wszystkim serdecznie gratulujemy i czekamy na realizację postulatów wyborczych.