• Dla rodziców

        • Nowości dla rodziców i dzieci w Bibliotece Pedagogicznej

          Poradnik dla rodziców  "Jak (i dlaczego?) zachęcać dzieci
          DO CZYTANIA?"  - Czytanie.pdf

           

          Czytanie dziecku jest dobre również dla rodzica

          Badania naukowców z amerykańskiego Uniwersytetu Rutgersa pokazują, że rodzice czytający regularnie małym dzieciom stają się spokojniejszymi rodzicami. A dzieci? Czytanie oczywiście uspokaja też dzieci. Zgodne z intuicją, ale jednak bardzo ważne badania przynoszą nowe argumenty na rzecz codziennego czytania dzieciom od najwcześniejszych lat.

          Czytanie pomaga też rodzicom!
          Zespół prof. Manuela Jimeneza zbadał zwyczaje 2165 matek z 20 wielkich amerykańskich miast. Pytano, jak często czytały swoim dzieciom w okresie, gdy te miały rok i trzy latka. Dwa lata później badane matki ponownie wypełniły ankiety naukowców, opowiadając, jak zachowują się dzieci i one same. Sprawdzano między innymi, jak często zdarzają się matkom zachowania agresywne w stosunku do dzieci. Badania były prowadzone w taki sposób, by inne czynniki, np. stresujące problemy finansowe lub depresja rodzica, nie miały wpływu na wyniki. Okazało się, że częste czytanie rocznemu dziecku owocuje tym, że matka jest o wiele spokojniejsza i pewna siebie w relacjach z nim dwa lata później. Tak samo to działa w przypadku czytania 3-latkom.

          Czytanie uspokaja dzieci
          Równocześnie matki czytające zdecydowanie mniej skarżyły się na zachowanie swoich dzieci – maluchy mniej przeszkadzały, miały mniej epizodów nadaktywności. Autorzy pracy opublikowanej niedawno na łamach „Journal of Developmental & Behavioral Pediatrics” przypisują to po części łagodniejszemu zachowaniu samych matek.
          – Prosty zwyczaj codziennego czytania dzieciom wiąże się z korzyściami nie tylko związanymi z przyszłymi sukcesami w szkole. Ważne są również korzyści emocjonalne – podkreśla profesor Jimenez. Jego zdaniem, wyniki badań jego zespołu pozwolą upowszechnić i rozwinąć programu promujące czytanie dzieciom, skierowane do rodziców, szkół i przedszkoli.

          Rodzic, który jest w stanie regularnie poświęcić czas na spokojne czytanie dziecku, trenuje się przy okazji na spokojniejszego i bardziej spolegliwego opiekuna – który unika agresji i surowego podejścia do dzieci. Ta rutyna powoduje równocześnie większą psychiczną stabilność malucha, chroni go przed hiperaktywnością, problemami ze skupieniem uwagi i skłonnością do przeszkadzania starszym. Dziecko wie, że może liczyć na czas poświęcany tylko jemu, więc nie walczy o uwagę opiekunów, gdy ci są zajęci.

          Czytanie jest więc inwestycją intelektualną, ale przede wszystkim – jest doskonałą inwestycją w relacje z dzieckiem.

          Źródło: https://fundusz.org/blog/czytanie-dziecku-jest-dobre-rowniez-dla-rodzica/?gclid=EAIaIQobChMIwPu5t4qs3AIVAQAAAB0BAAAAEAAYACAAEgJVzfD_BwE (08.09.2022 r.)

           

          Sięgnij po wiedzę

          Sięgnij po wiedzę

          Zapraszamy nauczycieli i rodziców do zapoznania się z materiałami opracowanymi przez panią Aleksandrę Kuc-Górkę. W czytelny i zwięzły sposób przedstawiają aktualne treści ważne w wychowaniu oraz zawierają propozycje zajęć i zabaw.

          Kultura żywego słowa

          Pokolenie sieci czyli jak walczyć z fonoholizmem

          Terapia śmiechem

           

          Bibliotekarze do rodziców

          Bibliotekarze do rodziców

          Szanowni Rodzice!

           

          Jesteśmy nauczycielami bibliotekarzami i na co dzień zachęcamy Państwa dzieci do czytania. Wiemy, jak dużo mają Państwo teraz obowiązków, więc nie proponujemy kolejnych zajęć online. Korzystając z okazji do bezpośredniego kontaktu, chcemy tylko krótko i zwięźle zachęcić Państwa do czytania dzieciom.

          Załączamy krótką prezentację, która w klarowny sposób przedstawia korzyści płynące z czytania oraz sprawdzone sposoby zachęcania dzieci do czytania.

          Każdy z nas zastanawia się czasem, co może zrobić jeszcze lepiej, by zapewnić dziecku dobrą przyszłość, a obecnie – by we względnym spokoju przetrwać ten trudny czas. Odpowiedź jest prosta: czytać dzieciom książki. A gdy są starsze, to czytać je razem z nimi.

          Wszystkie badania wskazują, że czytanie redukuje poziom stresu najskuteczniej z powszechnie dostępnych czynności, więc to idealna odskocznia na czas kwarantanny.

          Pomijając czas pandemii, czytanie daje nam wymierne korzyści na każdym etapie dojrzewania. Początkowo wzmacnia więź z rodzicami i poczucie bezpieczeństwa, jednocześnie rozwijając umysł i wyobraźnię. Później uczy koncentracji, odcinania się od bodźców, powiadomień i szumu informacyjnego. Gdy dziecko jest starsze, wiedza i emocje wyniesione z książek wzmacniają pewność siebie, umożliwiają tak ważne u nastolatków mówienie „nie”. Wreszcie, w skali całego życia, czytanie daje szczęście. Badania udowadniają bowiem, że ludzie czytający dla przyjemności są bardziej zadowoleni z życia, lepiej wykształceni, kreatywni, zajmują wyższe stanowiska i lepiej zarabiają.

          Jednocześnie dane są nieubłagane. Wynika z nich, że jeżeli dziecko nie wyniesie nawyku czytania z domu, to z reguły nie czyta dla przyjemności jako dorosły. Szkoła, biblioteka i rówieśnicy mogą pomagać rozwijać te zainteresowania, ale tworzy je z reguły rodzina. Jeżeli według badań ponad połowa dorosłych w ogóle nie czyta książek, to ponad połowa dzieci będzie na starcie pozbawiona szansy na skorzystanie z powyższych atutów.

          Wspólne czytanie jest też naturalnym sposobem komunikacji i budowania rodzinnych więzi. To czas, w którym dziecko jest blisko rodzica, czuje się bezpieczne, ważne i naprawdę Państwa słucha. Świat, który znamy, nasze zasady i poglądy, powstały m.in. w naszych domach, gdy rodzice lub dziadkowie czytali dzieciom bajki i legendy lub opowiadali historie.

          Wystarczy czytać kilkadziesiąt minut dziennie, by zbudować w dziecku nawyk, dać proste narzędzie, dzięki któremu będzie w stanie lepiej się rozwijać w samodzielnym życiu.

          Serdecznie zapraszamy do przejrzenia prezentacji.

          Czytanie(1).pdf

           

          Z wyrazami szacunku,

          Beata Jurczak i Agnieszka Kosińska

          nauczycielki bibliotekarki

           
           
           
           
           
           
           

          DARMOWE KSIĄŻKI W INTERNECIE

          WOLNY DOSTĘP, BIBLIOTEKI CYFROWE

          WolneLektury.pl

          Znana i lubiana, całkowicie darmowa biblioteka cyfrowa zawierająca ponad 5500 tytułów, w tym wiele szkolnych lektur. Ebooki są dostępne w wielu formatach, w tym na czytniki. Serwis zawiera także audiobooki. Wszystko dostępne jest za pomocą wygodnej, darmowej aplikacji (smartfony Android i iPhone). Projekt fundacji Nowoczesna Polska.

          Lektury.gov.pl

          Serwis zawiera wiele szkolnych lektur wraz z ich wykazem oraz opisami. Książki są dostępne online oraz do pobrania w wielu formatach, także na czytniki. Projekt realizowany w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.

          Polona.pl

          Największa w Polsce biblioteka cyfrowa. Zawiera stare książki oraz inne zdigitalizowane zbiory. Większość z nich należy do domeny publicznej, więc są darmowe.

          Chmuraczytania.pl

          Technologia multimedialna daje książkom nowy wymiar wolności – uwalnia je od papieru i ograniczeń dystrybucyjnych. Szybują jak chmura. Chmura Czytania.
          Na chmury można patrzeć bez ograniczeń. Dajemy bezpłatny dostęp do książek na portalu Chmura Czytania.

          OFERTY FIRM

          Legimi

          Legimi to usługa oferująca dostęp do tysięcy ebooków w ramach abonamentu, zarówno na smartfonach, jak i czytnikach. Z uwagi na zamknięcie szkół serwis przygotował 20 tytułów dedykowanych uczniom w różnym wieku. Każdy może wybrać jedną darmową książkę.

          Wystarczy wpisać na stronie Legimi kod czytamy, a następnie zarejestrować się w serwisie Legimi i pobrać aplikację. Po zalogowaniu w niej lektura znajdować się będzie na wirtualnej półce. Kod wykorzystać można do 31 marca, ale książka będzie przypisana do konta bez ograniczeń czasowych.

          Empik Premium bezpłatnie na 60 dni

          Empik przygotował promocyjny dostęp do bazy 11 tysięcy e-booków i audiobooków dostępnych w ramach aplikacji Empik Go dostępnej na Androida i iPhone’a.

          Jak skorzystać z promocji?

          1. Na stronie https://www.empik.com/czas-w-domu podaj adres e-mail, na który zostanie przesłany kod.
          2. Otrzymany kod wprowadź na stronie: https://www.empik.com/premium/kupon
          3. Zarejestruj się lub zaloguj (jeżeli masz już tam konto) na empik.com.
          4. Aktywuj usługę Empik Premium.
          5. Pobierz aplikację Empik Go na smartfona i zaloguj się.

          Nie jest wymagane podanie danych karty kredytowej i po zakończeniu okresu promocyjnego użytkownik nie zostanie obciążony opłatami.

          Publio – darmowe ebooki

          Publio to księgarnia internetowa. Oferuje ponad 100 ebooków za darmo. Jednak są to głównie lektury należące do domeny publicznej i poradniki.

          Wydawnictwo SQN – ebook za złotówkę

          Wydawnictwo SQN przez 14 dni będzie oferowało jeden ebook dziennie za złotówkę. Adresy sklepów to SQNStore.pl oraz LaBotiga.pl.

          źródło: https://biblioteka.pl/artykul/Darmowe-ksiazki-w-internecie/9587

          Audioteka

          Audioteka to mobilny serwis z audiobookami. Proponuje darmowy dostęp do audiobooków, audioseriali i podkastów na 14 dni.

           

          FUNDACJA ABCXXI DLA RODZICÓW

          fundacja2Rodzicom przebywającym z dziećmi na domowej kwarantannie polecamy propozycje atrakcyjnych zajęć z dziećmi w wieku niemowlęcym, przedszkolnym i szkolnym dostępne na stronie Fundacji ABCXXI Cała Polska Czyta Dzieciom.

           

           

           

           

          LITERATURA O SENIORACH I DLA SENIORÓW

          Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Seniora, obchodzonego 14 listopada, zachęcamy do zapoznania się z publikacjami poświęconymi osobom starszym, które są dostępne w  Bibliotece Pedagogicznej w Świdnicy. Książki, artykuły z czasopism oraz materiały z Internetu zostały opracowane w formie wykazu zatytułowanego Seniorzy XXI wieku  przez pracownika Biblioteki Panią Katarzynę Giedrys-Woźny.

           

          KORZYSTANIE PRZEZ DZIECI I MŁODZIEŻ Z URZĄDZEŃ MOBILNYCH (INTERNETU) - RAPORTY

          3.0W związku z wyznaczeniem przez MEN kierunku realizacji polityki oświatowej państwa dotyczącego rozwijania kompetencji cyfrowych uczniów zapraszamy nauczycieli, rodziców, opiekunów i uczniów do zapoznania się z dwoma raportami dotyczącymi m.in. korzystania przez dzieci i młodzież z urządzeń mobilnych, w tym z Internetu.

           

          źródło: https://www.dbp.wroc.pl/biblioteki/swidnica/

           

          Rodzinny przewodnik po cyfrowym świecie

          Rodzicom chcącym nauczyć swoje dzieci bezpiecznego i mądrego korzystania z Internetu polecamy publikację elektroniczną Rodzinny przewodnik po cyfrowym świecie. Poradnik dla rodziców napisaną przez Karolinę Żelazowską, Iwonę Brzózkę-Złotnicką i Krzysztofa Jaworskiego. Poradnik powstał w ramach programu Mistrzowie Kodowania zainicjowanego przez firmę Samsung.

           

          Projekt "Mała książka - wielki człowiek"

          Drodzy Rodzice!

          Zapraszamy do udziału w kampani społecznej "Mała książka - wielki człowiek", która przypomina o korzyściach płynących ze wspólnego, rodzinnego czyatnia już od pierwszych miesięcy życia dziecka:

          http://wielki-czlowiek.pl/

           

          Są tu odpowiedzi na trzy pytania:

          1. Po co czytać?

          2. Co czytać?

          3. Jak czytać? Poznaj aktorskie triki!

           

           

          Książki dla rodziców i opiekunów z Biblioteki Pedagogicznej w Świdnicy, które możemy przywieźć i wypożyczyć w naszej szkolnej bibliotece

           

          NOWOŚCI WRZEŚNIA

          Zapraszamy do  zapoznania się z wykazem nowych książek zakupionych  dla nauczycieli, studentów, uczniów i rodziców, które są dostępne w naszej Bibliotece. Życzymy wszystkim owocnej lektury.

           

          PORADNIKI DLA RODZICÓW I OPIEKUNÓW

          kopZapraszamy Rodziców i Opiekunów dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym do wypożyczania poradników dotyczących rozwiązywania problemów wychowawczych i zdrowotnych. Polecamy także wykaz literatury o charakterze poradnikowym dostępnej w naszej Bibliotece.

           

           

           

           

          KAMPANIA "MAMA, TATA, TABLET " FUNDACJI DAJEMY DZIECIOM SIŁĘ

          indeksNa stronie Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, dawniej Fundacji Dzieci Niczyje, dostępna jest broszura edukacyjna związana z kampanią "Mama, tata, tablet" adresowaną do rodziców i opiekunów dzieci w wieku 0-2 lata. Zachęcamy do zapoznania się z jej treścią.

           

           

           

           

           

          Maciej Stuhr czyta książkę bez obrazków smiley

           

           

          Zachęcamy również do wejścia na stronę Rodzinnego Czytania:

           

          http://www.rodzinneczytanie.pl/aktualnosci-home

           

          Tutaj znajdziecie Złotą Listę Książek dla dzieci od 0 do 16 roku życia (i więcej), Przewodnik po Dobrych Książkach, propozycje książek dla rodziców, przepisy na czytanie. Dowiecie się Państwo, jak można poprowadzić domową biblioterapię, co się dzieje, gdy tata czyta...

          Możecie utworzyć Klub Czytających Rodzin lub stać się po prostu Czytającą Rodziną, rozwijać własną pasję czytania i przekazać ją swoim dzieciom.

           

          Książki polecane dla rodziców dostępne w naszej bibliotece:

           

          Korczak Janusz – Jak kochać dziecko: dziecko w rodzinie

          Faber Adele i Mazlish Elaine - Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły.

          Faber Adele i Mazlish Elaine – Jak mówić do nastolatków?

          Drews Gerald – Jak okiełznać małego zbója: 150 porad, jak dobrze wychować chłopca

          Loos Lourise – Jak ujarzmić małą czarownicę: 150 porad, jak dobrze wychować dziewczynkę

          Leite J. S., Parrish J.K. - Wychowanie skuteczne: 10 przykazań dla rodziców

          Bajkoterapia czyli dla małych i dużych o tym, jak bajki mogą pomagać

          Bezpieczna bajka

          Molicka Maria – Bajki terapeutyczne

           

          Mamy również możliwość wypożyczenia dla Państwa książek z Biblioteki Pedagogicznej w Świdnicy.