• ROK SZKOLNY 2018/2019

        • Konkurs Pięknego Czytania Klas 1-3

          Konkurs Pięknego Czytania Klas 1-3

          14 czerwca 2019 r. w Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Żarowie odbył się Konkurs Pięknego Czytania klas 1-3. Przedstawiciele każdej klasy „stanęli w szranki” z głośnym czytaniem fragmentów książek. Dzięki Narodowemu Programowi Rozwoju Czytelnictwa mogli wybierać do czytania nowe, piękne książki, o które wzbogaciła się biblioteka szkolna w bieżącym roku szkolnym.

          Wszyscy uczestnicy konkursu zaprezentowali swoje umiejętności na bardzo dobrym poziomie.

          Zostali nagrodzeni dyplomami, płytami i oczywiście nowymi książkami.

          Gratulujemy uczniom, nauczycielom i rodzicom!

          Zapraszamy do bibliotek! Na wakacjach – do Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Żarów, a od września do biblioteki szkolnej, która mieści się w budynku szkoły przy ul. 1 Maja 2 i przy ul. Piastowskiej 10.

           

          Organizatorzy:

          Iwona Nieradka, Małgorzata Nowak i Beata Jurczak

           

           

          Spotkanie z pisarką Barbarą Gawryluk

           

          W ramach XVI Dolnośląskich Spotkań z Młodymi Czytelnikami („Z książką na walizkach”), 6 czerwca Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Żarów zorganizowała spotkanie autorskie z Barbarą Gawryluk – autorką książek dla dzieci, dziennikarką i tłumaczką literatury szwedzkiej.
          Autorka, jak sama opowiada, swoją przygodę z pisarstwem rozpoczęła za namową dzieci, które uwielbiały słuchać historii przez nią opowiadanych. Nie mamy co do tego wątpliwości, wszystkie dzieci zebrane w auli brały czynny udział i z wyraźnym zainteresowaniem słuchały fragmentów książek, anegdotek i genezy powstania przedstawionych powieści. Tym sposobem poznaliśmy historię psa Dżoka, świnki Tutu, foczki Klifki, a także usłyszeliśmy o bohaterskich czynach najmłodszych obywateli, o których opowiada książka „Mali bohaterowie”. Wszystko to okraszone zostało barwną narracją autorki. Historie te, mimo że pisane w sposób prosty i przystępny dla dzieci, nacechowane są ważnymi lekcjami dla każdego człowieka. Uwrażliwiają, uczą empatii, skłaniają do niesienia pomocy innym.
          Spotkanie zakończyło się wybraniem prac, które wezmą udział w dalszej części konkursu plastycznego „Mój Mistrz Literatury” organizowanego przez Dolnośląską Bibliotekę Publiczną im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu, Wydawnictwo Literatura i Wydawnictwo Akapit Press. Pisarka wytypowała dwie prace należące do Michaliny Korbabicz (klasa IV SP Żarów) i Kingi Reruch (klasa V SP Żarów). Również biblioteka postanowiła wyróżnić dwie prace: Marysi Kołpak (kl. IV SP Żarów) i Zofii Moleckiej (kl. VII SP Żarów). Dziewczynki otrzymały pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe.

          Źródło: http://biblioteka.zarow.pl/2019/06/10/historie-pisane-przez-zycie-spotkanie-z-barbara-gawryluk/

           

          Zdjęcia

           

          Podsumowanie projektu „Mały Miś w świecie wielkiej literatury”

          Podsumowanie projektu „Mały Miś w świecie wielkiej literatury”

          W roku szkolnym 2018/2019 w dwóch oddziałach przedszkolnych „O” d oraz „O” b był realizowany Ogólnopolski projekt „Mały Miś w świecie wielkiej literatury”, którego autorem była Aneta Konefał. Głównym celem tego projektu było rozwijanie czytelnictwa wśród najmłodszych. Należało zrealizować 6 modułów:

          • Mały Miś- Czytające przedszkolaki

          Dzieci wraz z nauczycielem wybrali  grupową maskotkę – Misia, który w roku szkolnym 2018/2019 odbył czytelniczą podróż po domach przedszkolaków. Misiowi zostało nadane imię, a projekt zainaugurowało czytanie w grupie przedszkolnej. Miś wędrował po domach dzieci. Każdy uczestnik został wyposażony w dzienniczek, w którym rodzice wpisywali tytuł utworu, który został przeczytany, a dzieci wykonały pamiątkowy rysunek i odrysowały swoją rączkę (praca w domu). Odwiedzili nas również zaproszeni goście pani Beata- bibliotekarka szkolna oraz pani Magdalena z wydawnictwa MAC, z którego był realizowany projekt. Na pamiątkę grupa otrzymała upominek w postaci książki.

          • Mały Miś uczy samodzielności

          Był to cykl zabaw i zajęć z wykorzystaniem metod aktywnych wdrażających dzieci do samodzielności, dzieci wspólnie z Małym Misiem uczyły się czym jest samodzielność oraz w jaki sposób zdobyć tę ważną umiejętność. Wspólnie stworzyli Kodeks Przedszkolaka.

          • 100-lecie niepodległości. Pokaż radość przedszkolaku!

          W ramach tego modułu wychowawczynie wraz z dziećmi przygotowały przedstawienie na 100- lecie Niepodległości.

          • Kulinarne warsztaty z Małym Misiem

          Wspólnie z nauczycielem dzieci poszukiwały potraw opisanych w literaturze np. ciasteczka Alicji z Krainy Czarów, piernikowa chatka Baby Jagi z bajki „Jaś i Małgosia”. Zostały zapoznane z historią powstania książki kucharskiej. Poznały zasady pisania przepisów i razem próbowały stworzyć przepis na “zmisiowaną kanapkę”. Efektem finalnym było stworzenie książeczki kulinarnej ilustrowanej przez dzieci. 

          • Kuferek Kreatywności Małego Misia

          Nauczyciel przygotował dla dzieci kuferek (tekturowe pudełko ozdobione według własnej inwencji – przewiduje się konkurs na najpiękniejszą pracę), z którego losowały misiową zagadkę lub problem do rozwiązania. Zadaniem przedszkolaków było w jak najbardziej twórczy sposób odnieść się do tematu. Dzieci wykonały instrument muzyczny- gitarę, mask teatralne oraz namalowały własne obrazy.

          • Misiowe aktywności sportowe

          Dzieci uczestniczyły w zabawach ruchowych. Stworzyły hasło reklamowe zachęcające do uprawiania sportu.

          Wszystkie moduły zostały zrealizowane przez obie grupy. Czekamy na certyfikat udziału w projekcie. Wszystkim uczestnikom składam serdeczne podziękowania za udział w projekcie i mam nadzieję, że dzięki tej akcji wzrośnie zainteresowanie czytelnictwem wśród najmłodszych.

           

          Opracowała

          Adriana Drabik- koordynator projektu

           

           

           

          Szkolny Konkurs Plastyczny „Moja ulubiona postać z bajki, baśni lub legendy”

          Szkolny Konkurs Plastyczny „Moja ulubiona postać z bajki, baśni lub legendy”

          Dnia 27 maja 2019 r. został rozstrzygnięty Szkolny Konkurs Plastyczny „Moja ulubiona postać z bajki, baśni lub legendy".

          Oto lista nagrodzonych:

          I miejsce – Milena Cyganek 0C

          II miejsce – Natalia Konieczna 0D

          III miejsce – Klementyna Brambor 0A

          Pozostali uczestnicy również otrzymali dyplomy oraz słodki upominek.

          Serdecznie dziękujemy uczestnikom konkursu.

           

          Katarzyna Rykowska

          Wioletta Dziedzic

           

          Uroczystość 10-lecia nadania imienia ks. Jana Twardowskiego Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Żarów

          Uroczystość 10-lecia nadania imienia ks. Jana Twardowskiego Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Żarów
          09.05.2019
           
           

          W czwartek 9 maja 2019 r. grupa uczniów z klas czwartych wzięła udział w uroczystości z okazji jubileuszu 10-lecia nadania imienia ks. Jana Twardowskiego Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Żarów. Uczniowie przygotowali i przedstawili montaż słowno - muzyczny pt. "W świecie poezji księdza Jana od biedronki". Zaprezentowali wiersze i piosenki do słów ks. Jana Twardowskiego, które mówią o zwyczajnych rzeczach, jak kwiaty, owady, ptaki, ale też odpowiadają na najważniejsze dla każdego człowieka pytania.Pani Weronika Przewoźna przygotowała przepiękną dekorację, która wspaniale współgrała ze słowami poety.Oto uczniowie, którzy reprezentowali naszą szkołę na uroczystości: Wiktoria Plizga, Zofia Górka, Amelia Pasikowska, Gaja Zawadzka, Maja Śliwa, Kinga Kaczmarek, Alicja Kawa, Nataniel Banasiak.

          Beata Jurczak

           

           

          Spotkanie z Marcinem Koziołem

           

          5 kwietnia 2019 r. wzięliśmy udział w zorganizowanym przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Żarów im. Ks. Jana Twardowskiego spotkaniu  autorskim z Marcinem Koziołem -  pisarzem książek dla dzieci i młodzieży, zapalonym podróżnikiem, kolekcjonerem starych komputerów, człowiekiem wielu pasji. Było to spotkanie multimedialne z lekturą „Skrzynia Władcy Piorunów”, wypełnione wciągającą narracją, krótkimi filmami, animacjami i zdjęciami, uzupełnione o doświadczenie naukowe z uczniami, w którym ochotnicy mogli dotknąć strzelającej piorunami kuli plazmowej.

          Spotkanie było niezwykle ciekawe, podobnie jak książki autora: seria „Wombat Maksymilian, „Szalona historia komputerów”, ”, „Tajemnica przeklętej harfy”, seria napisana wspólnie z Katarzyną Dowbor – znaną dziennikarką „Stajnia pod tęczą”.
          Źródło: http://biblioteka.zarow.pl/2019/04/08/elektryzujace-spotkanie-autorskie/

          Zdjęcia

           

          Zapraszamy na spotkanie z pisarzem Marcinem Koziołem

          Zapraszamy na spotkanie z pisarzem Marcinem Koziołem

          2 kwietnia przypada Międzynarodowy Dzień Książki Dla Dzieci – święto obchodzone od 1967 roku, w dniu urodzin słynnego duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena. Dzień ten ma na celu popularyzację książek dla dzieci oraz wspieranie czytania dla najmłodszych. Dla uczczenia tego święta Biblioteka Publiczna w Żarowie zaprasza  5 kwietnia 2019 roku (piątek) o godz. 12.30 do auli Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Żarowie ul. Piastowska 10, na spotkanie autorskie z Marcinem Koziołem – pisarzem książek dla dzieci. Będzie to spotkanie multimedialne z lekturą „Skrzynia Władcy Piorunów” z serii „Detektywi na kółkach”, która jest obecnie lekturą uzupełniającą dla klas IV-VI. Spotkanie odbędzie się w ramach projektu realizowanego przez bibliotekę pod nazwą Dyskusyjne Kluby Książki.

           

          Marcin Kozioł urodził się w 1977 roku. Jest autorem lektury szkolnej (dla klas 4-6) – „Skrzynia Władcy Piorunów” i jej kontynuacji „Tajemnica przeklętej harfy”www.detektywi-na-kolkach.pl. Prowadzi rezerwat starych komputerów. Owocem komputerowych zainteresowań jest książka „Szalona historia komputerów”www.docent5procent.pl. Zapalony podróżnik. Zwiedził ponad 50 krajów. Ostatnio przejechał konno Kaukaz Mały. Książkowym odbiciem pasji podróżniczej jest nagradzana seria o Wombacie Maksymilianiewww.wombatmaksymilian.pl (m.in. najlepsza książka podróżnicza 2016 – Nagroda Magellana). A miłość do koni znalazła odzwierciedlenie w serii „Stajnia pod tęczą” (jej współautorką jest Katarzyna Dowbor) – www.stajniapodtecza.pl.

           

          źródło: https://www.marcinkoziol.com

           

           

          Zabawy z poezją

           

          22 marca 2019 r. z okazji Światowego Dnia Poezji, uczniowie  klas 5a i 5c wzięli udział w „Zabawach z Poezją” zorganizowanych prze bibliotekę publiczną. Celem spotkań było celebrowanie tego pięknego święta, a także pokazanie dzieciom, że z poezją można się dobrze bawić! Obie klasy mogły sprawdzić się w przygotowanej przez bibliotekę konkurencji zdrowego współzawodnictwa. Zadaniem uczestników było zebranie jak największej ilości punktów poprzez zgadywanie tytułów/autorów wierszy czytanych przez ochotników. Utwory wymagały nie tylko wiedzy literackiej czy gramatycznej, ale także geograficznej, historycznej czy zoologicznej. Bywało trudniej, bywało łatwiej, ale za każdym razem dzieci świetnie dawały sobie radę, pokazując że potrafią dobrze działać w grupie.
          Źródło: http://biblioteka.zarow.pl/2019/03/25/niekonwencjonalne-spotkanie-z-poezja/

          Zdjęcia

           

          Głośne czytanie na długiej przerwie

          Głośne czytanie na długiej przerwie
          05.03.2019

          Znów poprosiliśmy pana Marka Zywera o przeczytanie fragmentu książki na długiej przerwie. Słuchacze z czwartych klas zebrali się tłumnie w bibliotece szkolnej i słuchali fragmentu książki Grzegorza Kasdepke "Kuba i Buba czyli awantura do kwadratu".

          Zapraszamy do biblioteki po nowości książkowe! Zapraszamy na przerwy z książkami i na promocje - czyli "wypożyczenia bez ograniczenia".

          Zdjęcia

           

          Warto czytać! Promocja świąteczna!

          Warto czytać! Promocja świąteczna!

          Zapraszamy wszystkich uczniów, nauczycieli, pracowników szkoły i rodziców do biblioteki szkolnej! A właściwie do bibliotek w dwóch budynkach szkoły - przy ul. 1 Maja 2 - sala nr 17 i ul. Piastowskiej 10 - sala nr 51.

          Zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa "czekają" na czytelników. Zapraszamy do udziału w promocji świątecznej. Każdy chętny może wypożyczyć nowiuteńkie książki na Święta! Promocja obowiązuje do wyczerpania zapasów.

          Beata Jurczak

           

           

          Nowe książki w bibliotece!

          Nowe książki w bibliotece!

          W bibliotece pojawiło się mnóstwo nowych książek! Zostały zakupione przez Gminę Żarów w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Są piękne, pachnące nowością i już trafiają do czytelników.

          Prezentujemy je na lekcjach, podczas klasowych wypożyczeń – na tzw. „Spotkaniach z książką”, w czasie przerw, w „Kawiarence Literackiej” - z okazji Światowego Dnia Życzliwości i Pozdrowień i Światowego Dnia Misia.

          Na długiej przerwie we wtorek 27 listopada czytał pan Marek Zywer. Było mnóstwo słuchaczy.

          Zdjęcia

          Zdjęcia -Światowy Dzień Życzliwości

           

           

          Światowy Dzień Pluszowego Misia w bibliotece

          Światowy Dzień Pluszowego Misia w bibliotece
          26.11.2018

          W bibliotece szkolnej również obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Dzieci przyniosły swoje ukochane misie. Został wybrany najsympatyczniejszy miś - różowy z serduszkiem i sympatycznym opisem. Właścicielką jest Oliwia Kulesza z klasy 4b.

          Dziękujemy wszystkim dzieciom i misiom za udział!

          Zdjęcia

           

          Konkurs "Polecam książkę..." rozstrzygnięty

          Konkurs "Polecam książkę..." rozstrzygnięty
          14.11.2018

          Z okazji Miesiąca Bibliotek Szkolnych biblioteka zaprosiła uczniów klas czwartych i piątych do konkursu plastycznego "Polecam książkę..." Zadaniem uczestników było wykonanie ilustracji do swojej ulubionej książki. Jury oceniało pomysłowość, estetykę wykonania, samodzielność.

          1 miejsce zdobyła Maja Śliwa z kl. 4b

          2 miejsce - Bartosz Sułek z kl. 5e

          3 miejsce - Maja Brokos z kl. 4d

          Wyróżnienia otrzymały:

          Amelia Maślany z kl. 4d, Maria Suchodolska z kl. 4d oraz Julia Bujak z kl. 5e.

          Pomysłodawczyniami konkursu były Wiktoria Kowalczyk i Hanna Kubasiewicz z kl. 4a.

          Dziękujemy za udział i zapraszmy do kolejnej edycji, którą ogłosimy niebawem... A będzie ona związana z książkami, które zostały zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

          Zdjęcia

           

          Dzień Głośnego Czytania ze Słodziakami

          Dzień Głośnego Czytania ze Słodziakami
          19.10.2018

          W dniu 19.10.2018 r. w Bibliotece Szkolnej odbył się Dzień Głośnego Czytania pt: „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków”. Organizatorem była klasa 2b, która została zgłoszona do ogólnopolskiego konkursu sieci sklepów Biedronka „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków”, z wychowawcą Małgorzatą Nowak oraz nauczycielami Natalią Wolską i Dorotą Animucką. Uczniowie przygotowali maski przedstawiające wybrane zwierzęta. Spotkaliśmy m.in. sowę czy lisa. Dodatkowo podziwialiśmy wykonane przez uczniów komiksy o dalszych losach Gangu Słodziaków.

          Ważnym punktem było głośne czytanie książki ”Gang Słodziaków” przez gości oraz chętnych uczniów.

          Czytanie rozpoczęli: P. Adam Ciupiński – dyr. SP Żarów, P. weterynarz – Martyna Królikowska, P. Beata Jurczak – opiekun Biblioteki i P. Zofia Pypeć – sekretarka szkoły.

          Po rozmowach z uczniami i zrobieniu wielu zdjęć oraz rozdaniu medali i słodkich upominków nasi zaproszeni goście wraz z klasą 2b mogli skorzystać z przygotowanej słodkiej kawiarenki.

           

          Zdjęcia