• ROK SZKOLNY 2023/2024

        • Klimatyczne czytanie w bibliotece

          W ramach projektu edukacyjnego „Graj z nami w zielone”® realizowanego przez firmę Polenergia wspólnie z Kulczyk Foundation oraz partnerem merytorycznym UNEP/GRID – Warszawa w lutym oraz w marcu br. w klasach 4-6 przy okazji zastępstw doraźnych odbyło się „Klimatyczne czytanie”. Uczniowie zgromadzeni w bibliotece szkolnej podzielili się swoją wiedzą na temat odnawialnych źródeł energii, a następnie czytali na głos książki: „Klimatyczni”, „Klimat” oraz „Świat do remontu”. Duże zainteresowanie wśród uczniów wzbudziła książka „Klimatyczni”, która została wykonana przy użyciu surowców wtórnych.

          Wszystkie wymienione tutaj tytuły oraz inne ciekawe pozycje książkowe zostały zakupione ze środków firmy Polenergia.

          Dziękujemy za eko-edukację!

          Oprac. Anna Buda

          Klimatyczne czytanie w bibliotece

           

          Walentynkowe serce w kawiarni

           

           

          Walentynkowe serce w kawiarni


          Święto Zakochanych, powszechnie znane jako Walentynki, należy do najprzyjemniejszego święta. Komercyjnie kojarzone z amorkami, misiami, serduszkami, balonikami, kwiatami i oczywiście kolorem czerwonym. Wyczekiwane zwłaszcza przez tych, którzy tajemniczo podkochują się w drugiej osobie i chciałyby wreszcie wyznać swoje uczucie drugiej osobie. Walentynkowa i (nie)walentynkowa miłość spada na człowieka znienacka i może zostać już na zawsze jako ta jedna – jedyna.
          Uczniowie naszej szkoły równie niecierpliwie wyczekiwali najpierw dyskoteki walentynkowej, później poczty walentynkowej, a na końcu dyżurni doczekali się walentynkowej Kawiarenki Literackiej.
          Zwyczajem jest, że do Kawiarenki Literackiej dyżurni zapraszają dyrektor szkoły Barbarę Nowak, która przybyła wraz ze swoim gościem. Kawiarniana atmosfera przy blasku świec oraz romantycznym walentynkowym wystroju udzieliła się wszystkim obecnym. Kawiarenka to chwilowa odskocznia od pracy i nauki.  
          Kawiarenka Literacka to cykliczne spotkania młodych czytelników, którzy na co dzień nie tylko sięgają po literaturę różnych rodzajów, ale także pomagają w pracach bibliotecznych. Kawiarenka to ukoronowanie ich ciężkiej pracy. Książka, która tym razem towarzyszyła nam podczas spotkania to „Miłość. Myśli zebrane” Paulo Coelho. W kawiarence dostępne były kawa, herbata oraz pyszne babeczki i ciasto przygotowane przez panią z biblioteki wraz z dyżurnymi.
          Dziękujemy wszystkim za obecność i mile spędzony czas w gronie przyjaciół.
          Anna Buda  


           

          Z ekologią na TY

          Z ekologią na TY 

          Nasza szkoła realizuje projekt ekologiczny „Z ekologią bądź na TY”.Jednym z elementów projektu jest program Polenergii „Klimatyczne Czytanie”. W ramach programu zakupiono piękne książki o tematyce ekologicznej do biblioteki szkolnej, które będą czytane w bibliotece, w świetlicy, w oddziałach przedszkolnych i klasach.Już rozpoczęliśmy Klimatyczne Czytanie – w klasie 2a i 3c uczniowie wraz z panią Beatą czytali opowiadanie „Na tropie śmieciowego potwora” – pięknie wydaną książkę do teatrzyku kamishibai.
          Zakupiliśmy rónież kilka pozycji z zakresu psychologii i pedagogiki.
          Opisy książek:
          NOWE_KSIaZKI_PSYCH_PED.odt

          CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki-

          międzynarodowy projekt edukacyjny

          wspierający rozwój czytelnictwa

          To już V edycja innowacji pedagogicznej, promującej czytelnictwo. Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły przystąpią do jego realizacji. W tym roku szkolnym klasa 1C wraz z wychowawczynią, Anną Łuczak, będą zgłębiać wiele ciekawych pozycji literackich przeznaczonych dla najmłodszych. Tegoroczna formuła innowacji opiera się na skorelowaniu czytania danej lektury ze zgłębianiem wiedzy na temat czynienia dobra, niesienia pomocy ludziom, zwierzętom oraz roślinom.

          Po przeczytaniu książek dzieci będą zastanawiały się, jakie wartości przekazał i co dobrego dał innym bohater lektury. Oprócz kreatywnych działań związanych z czytanym tekstem, zadaniem dzieci będzie zrealizowanie TRZECH PROJEKTÓW DOBROCZYNNYCH:

          - dla innych osób

          - dla zwierząt

          - dla roślin

          Innowacja będzie realizowana od października do końca maja. Do głównych jej celów należą m.in. rozbudzanie aktywności czytelniczej, doskonalenie czytania ze zrozumieniem, pogłębianie wiedzy na temat dobroczynności oraz współpraca placówek oświatowych z terenu całego kraju i zagranicznych szkół polonijnych.

           

          Anna Łuczak

           
          • Dar dla biblioteki

            Nasza biblioteka szkolna otrzymała piekny dar - książki z zakresu pedagogiki, psychologii i wychowania. Będą służyły specjalistom, nauczycielom i rodzicom.

          • W Żarowie czytali "Nad Niemnem"

            W pięknej scenerii żółtych słoneczników, zielonych kanap, zabytkowej porcelany, koronkowych parasoli, na tle biało-czerwonego godła Polski, przedstawiciele poszczególnych organów gminy Żarów i oświaty odczytali fragmenty „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.
            Wydarzenie odbyło się w upalny dzień 11 września 2023 r. przed wejściem do Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Żarów, która była organizatorem miejskiego przedsięwzięcia. Wspólne czytanie polskich powieści wpisało się na stałe w tradycję Polski, w tym także naszej gminy. Jest to bowiem kontynuacja popularyzowania czytelnictwa w ramach 12. edycji akcji Narodowe Czytanie 2023 pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej.
            Czytanie rozpoczął sam burmistrz Miasta i Gminy Żarów Leszek Michalak, który wcielił się w rolę Benedykta Korczyńskiego. Współtowarzyszyli mu wiceburmistrz oraz sekretarz gminy. Na miejscu obecni także byli przedstawiciele Rady Miejskiej Miasta i Gminy Żarów, kierownik ośrodka pomocy społecznej, dyrektorzy przedszkola i szkół z terenu, nauczyciele wraz ze swoimi uczniami, po kolei wcielającymi się w role różnych postaci, oraz przedstawiciele bibliotek.
            Na zakończenie spotkania dyrektor miejskiej biblioteki Wioletta Kwiatkowska zaprosiła uczestników na mały poczęstunek. Gratulujemy występu zwłaszcza młodzieży szkolnej, która popisała się oryginalnymi strojami z XVIII wieku, piękną dykcją i odwagą, bo język staropolski do najprostszych nie należy. Dziękujemy!
            Więcej szczegółów w fotorelacji. Zapraszamy do oglądania.   
            Oprac. AB